REKLAMA

Chciałbyś zacząć przygodę z produkcją wideo? Chcesz uruchomić swój kanał na YouTube, tworzyć wideo do mediów społecznościowych, a może w głowie masz pomysł na to by w przyszłości oprzeć swój biznes o produkcję materiałów wideo na zlecenie klientów? Profesjonalne studia filmowe to projekty, które pochłaniają dużo czasu i co najistotniejsze ogromne koszty. Im lepszy sprzęt, tym droższe będzie wyposażenie studia. Nie oznacza to jednak, że brak funduszy ma całkowicie przekreślić Twoje plany i chęci do działania w tej branży. Proste studio filmowe możesz bowiem zorganizować w zaciszu swojego pokoju korzystając z budżetowych rozwiązań. Jak to zrobić?

Powierzchnia

Powierzchnia jaką mamy do dyspozycji jest zwykle elementem, który na początkowym etapie budowy studia jest najtrudniejszym do przeskoczenia. Wszystko jednak zależy od tego jakim obiektywem i jakie plany chcemy nagrywać. Jeśli w naszych produkcjach niezbędne są szerokie kadry, obejmujące całą postać od stup do głów, a może nawet kilka, to pokój o wymiarach 20 m2 może okazać się za mały. Wszak poza samym planem musimy też uwzględnić powierzchnię niezbędna do ustawienia oświetlenia i stanowiska kamerzysty. Wąskie plany np. osoby za biurkiem, portretowe, czy plany amerykańskie jesteśmy w stanie wykonać dysponując powierzchnią studia wielkości 15m2. Zastanawiając się zatem, który pokój chcesz przerobić na studio warto mieć już jasność co do kadrów jakie będziesz chciał realizować. Dobrze jest znać możliwości swojego obiektywu lub obiektywu, którym będziesz wykonywać nagrania. Głównie chodzi tu o jego ogniskową. Używając obiektywów szerokokątnych (np. 22 mm) będziemy w stanie uchwycić dużo więcej tła, a co za tym idzie uzyskamy więcej przestrzeni w kadrze.

Kamera

Jak już napomnieliśmy warto zdawać sobie sprawę z możliwości naszego obiektywu. Niemniej przy realizacji dużo węższych kadrów zdecydowanie najbardziej budżetowym rozwiązaniem będzie nagrywanie przy pomocy smartfona. Dzisiejsze smartfony oferują nagrywanie wideo w jakości HD, dysponują obiektywami, które są w stanie wyprodukować bardzo bogaty w ilość informacji obraz wideo, a co ważne zwłaszcza jeśli zamierzamy kręcić dynamiczne ujęcia – posiadają także cyfrową stabilizację obrazu. Wiele znanych polskich twórców w serwisie YouTube nagrywa swoje materiały wideo korzystając właśnie ze smartfona. Zdradzę w tym momencie sekret – istotą dobrego obrazu wideo jest w dużej mierze światło.

Oświetlenie

I tak dochodzimy do bardzo ważnego punktu jakim jest sprzęt oświetleniowy. W skrócie im lepszą specyfikacje ma nasza lampa tym zwykle lepiej będzie doświetlać nasz plan. Jeśli zależy nam na efekcie światła dziennego to powinniśmy zwrócić się w kierunku lamp dużej temperaturze barwowej. Dla przykładu, światło świecy ma temperaturę barwową 2000-2800 K (Kelwinów), a światło słoneczne ma temperaturę 5200-5300 K. Tych wartości powinniśmy poszukiwać w specyfikacjach lamp, jeśli zależy nam na osiągnięciu konkretnego efektu. Istotna jest także liczba lamp na planie. Absolutne minimum stanowią zwykle dwie lampy, które oświetlają plan z dwóch stron. Zwykle, naśladując światło dzienne, zaleca się by jedna lampa dawała nieco mniej światła niż druga, w praktyce za dnia słońce świeci bowiem z jednej strony. Trzeci lampa pozwoli doświetlić osobę z góry lub rzucić światło na tło, zabieg ten nadaje przestrzeni i powoduje „wyjęcie” postaci z tła. Kolejne lampy dają większą elastyczność u aranżowaniu oświetlenia. Niemniej często spotyka się także materiały wideo kręcone przy użyciu jednej lampy, plan doświetlając punktowym oświetleniem np. kolorowymi diodami LED lub lampką.

Statywy

Na początku można ograniczyć się do zaledwie kilku statywów. Statyczny statyw na kamerę, aparat, telefon, którego wysokość i miejsce ustawiamy pod konkretny kadr. Do tego przydadzą się statywy na oświetlenie, pozwalające na ustalenie wysokości lamp.

Tło

Jeśli planujesz materiały wideo, w których chciałbyś wykorzystywać dowolne tło, to musisz wiedzieć, iż by stworzyć takie wirtualne studio niezbędny będzie green screen. Green screen to nic innego jak zielone tło, które umożliwia wycięcie postaci z tła, a następnie nałożenie na tło dowolnego obrazu, np. zdjęcia ulicy w Nowym Yorku. Oczywiście by zrealizować taki zabieg musisz posiadać oprogramowanie umożliwiające pracę z green screenem.

Prompter

Na koniec jeszcze jedna ważna rzecz, która może bardzo mocno ułatwić prezenterom pracę w studiu. Jest to prompter. Prompter to urządzenie, na którym wyświetlany jest tekst, ułatwiający prezenterowi recytację treści swojego wystąpienia. Profesjonalne promptery mają bardzo wysokie ceny, ale na całe szczęście z pomocą przychodzi technologia i oprogramowanie. Istnieją bowiem aplikacje, dzięki którym jako prompter może posłużyć Twój tablet. Niezbędna przy tym jest także specjalna nakładka, która pozwala na wyświetlenie tekstu przed obiektywem aparatu.

Autor: https://studio.streamonline.pl/

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki