REKLAMA

Latanie samolotem jest już standardowym środkiem transportu dla wielu z nas. Wciąż jednak istnieje grupa osób, która jeszcze nie podróżowała w ten sposób lub robi to bardzo rzadko. Jeśli do nich należysz, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka ważnych informacji, o których warto pamiętać przed podróżą.

Kto nie może podróżować samolotem?

Jeśli posiadasz problemy zdrowotne koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem przed podróżą. Upewnij się, że nie ma przeciwskazań do lotu. Jeśli cierpisz na choroby serca prawdopodobnie potrzebujesz leków nasercowych oraz ostatniego zapisu EKG.

Warto pamiętać, że lot samolotem zwiększa ryzyko zakrzepicy. Jeśli jesteś po operacji, urazach kończyn dolnych lub jesteś w ciąży, znajdujesz się w grupie szczególnie narażonych osób . Zalecamy poznanie kilku ćwiczeń, które możesz wykonywać w trakcie lotu nawet nie wstając z fotela.

Czego nie można zabrać ze sobą?

Jeśli planujesz podróż samolotem, powinieneś wiedzieć, jakie rzeczy nie mogą znaleźć się w bagażu. Ze względów bezpieczeństwa istnieje lista zakazanych przedmiotów. Do bagażu podręcznego nie zabierzesz rzeczy z ostrymi krawędziami, które mogą posłużyć jako broń. Istnieją również restrykcyjne przepisy dotyczące płynów. Maksymalnie na pokład zabierzesz 10 buteleczek o pojemności 100 ml.

Buteleczki powinny być umieszczone w przezroczystym woreczku. Jeśli chodzi o leki można zabrać tylko niezbędną ilość na czas podróży. Substancje łatwopalne oraz wybuchowe są zabronione zarówno w bagażu podręcznym, jak i rejestrowanym.

Co warto zabrać ze sobą na pokład?

Osoby, które podróżują samolotem wiedzą, że wygoda to podstawa – szczególnie podczas długich rejsów. Pamiętaj o wygodnym ubraniu oraz butach. Unikaj obcisłych ubrań, a szczególnie skarpetek i podkolanówek z uciskającą gumką. Jeśli wybierasz się na dłuższy lot zadbaj o podstawowy zestaw do spania. Zabierz ulubioną poduszkę, opaskę na oczy oraz zatyczki do uszu.

Suche powietrze w czasie lotu negatywnie wpływa na skórę i organizm. Pamiętaj o piciu wody w trakcie lotu oraz nawilżaniu skóry. Najlepiej sprawdzi się tłusty krem. Przed lotem zjedz lekkostrawny posiłek, aby czuć się dobrze w trakcie podróży.

Co jeśli boisz się lotu?

Jeśli podróż samolotem to dla Ciebie nowość i wiążesz z tym pewne obawy, warto przestrzegać kilku wskazówek.

  • Miejsca przy przejściu w pierwszych sześciu rzędach od wejścia uznaje się za najbezpieczniejsze fotele na pokładzie.
  • Warto pamiętać, że turbulencje są normalnym zjawiskiem i nie oznaczają katastrofy. To jednak nie zwalnia nas z zapinania pasów, kiedy pojawi się odpowiedni sygnał.
  • Jeśli wybierasz podróż samolotem, decydujesz się na jeden z najbezpieczniejszych z dostępnych środków transportu, a jednocześnie znacznie skracasz czas podróży.
  • Możesz być pewien, że obsługa na pokładzie została odpowiednio przeszkolona i jeśli będziesz słuchać jej poleceń, bezpiecznie dotrzesz do celu.

Co zrobić z wolnym czasem na lotnisku oraz samolocie?

Nawet jeśli lecisz po raz pierwszy, prawdopodobnie już wiesz, że na lotnisku musisz pojawić się minimum 2 godziny przed wylotem. Jeśli wcześniej przygotujesz dokumenty i bagaż, prawdopodobnie szybko przejdziesz przez odprawę i pozostanie Ci trochę czasu wolnego. Na pokładzie samolotu spędzisz zazwyczaj od kilku do kilkunastu godzin. Jeśli na codzień nie masz na nic czasu, polecamy Ci efektywnie wykorzystać te godziny.

Zaplanuj to odpowiednio wcześniej. Być może nie masz czasu na przeczytanie danej książki lub obejrzenie filmu. Lot samolotem to świetna okazja do nadrobienia zaległości. Zabierz ze sobą laptop, tablet lub czytnik książek.

Podczas podróży lotniczych dość często mamy do czynienia z opóźnieniami. Warto przygotować się na wypadek takich sytuacji i przemyśleć co możemy robić w tym dodatkowym czasie. Nie zapomnij, że pasażerowi często przysługuje odszkodowanie za opóźniony lot.

O czym warto pamiętać, jeśli planujesz podróż z dziećmi?

Każdy rodzic wie, że podróże z dziećmi są o wiele bardziej wyczerpujące i stresujące. Tak samo dzieje się w przypadku lotów. Warto jednak pamiętać o pozytywnym nastawieniu i odpowiednio się przygotować. Wtedy może okazać się, że nawet długodystansowy lot z dziećmi nie jest niczym strasznym. Pamiętaj, że rodzinom z dziećmi przysługuje pierwszeństwo w strefach kontroli bezpieczeństwa. Na lotniskach coraz częściej natrafisz na kąciki zabaw, które umilą czas maluchowi i dadzą wytchnienie rodzicom.

Podczas samego lotu polecamy korzystać ze wszystkich możliwych sposobów na zajęcie malucha. Zabierz ze sobą blok rysunkowy, kredki, nowe książeczki. Wiele linii lotniczych oferuje różne zestawy dla dzieci na pokładzie samolotu. Warto zapytać o to personel. W ostateczności warto mieć ze sobą tableta, na którym włączysz ulubione piosenki i bajeczki malucha. Ze względu na ograniczony catering, radzimy odpowiednio wcześniej zadbać o posiłek dla malucha.

Najlepiej unikać sytuacji, w których dziecko będzie bardzo zmęczone lub głodne. To może doprowadzić do niepotrzebnego płaczu i rozdrażnienia, a tym samym stresu opiekuna.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki