Bezpieczny dom, czyli 3 rzeczy, o których musisz pamiętać!

REKLAMA

Jak powiedział niegdyś Pascal – „Wszyscy nieszczęśliwi ludzie są nimi dlatego, że nie potrafią spokojnie przebywać w domu”. Pod tymi słowami kryje się mnóstwo mądrości, bowiem dom jest nierzadko ostoją spokoju, oazą bezpieczeństwa i przestrzenią, w której czujemy się sobą.

Jeśli więc jesteś na etapie budowania swojego domu, a przyszłe bezpieczeństwo jest elementem kluczowym dla ciebie i twoich najbliższych, uwzględnij poniższe elementy w swoim zaplanowanym budżecie.

Bezpieczniki

Instalacja elektryczna w twoim domu to element ważny i co oczywiste – konieczny. To dzięki niemu możesz swobodnie korzystać z pralki, zmywarki, laptopa i domowej siłowni, którą stworzyłeś na poddaszu. Aby móc używać wszystkich tych elementów bez obawy o swoje bezpieczeństwo, montujemy tzw. korki i bezpieczniki automatyczne(które dostaniesz np.tutaj).

Dzięki bezpiecznikom, w przypadku nagłego skoku napięcia, instalacja jest chroniona przed uszkodzeniami. Tak przygotowany bezpiecznik automatycznie odłącza przeciążony obwód, a instalacja i sprzęt do niej dopięty nie ulega zniszczeniu. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest tzw. typ DS., potocznie w nomenklaturze zwany „eską”. Zaraz za nim klasyfikuje się bezpiecznik topikowy.

Zarówno jeden jak i drugi powinien montowany być przez specjalistów, a rolą domownika jest jedynie nauka jego bezpiecznego wyłączenia i włączania.

Rolety antywłamaniowe

Rolety antywłamaniowe montowane są zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i na prywatnych posesjach. Ich zadaniem jest nie tylko ochronić wnętrze przed nieproszonymi gośćmi, ale także pozytywnie wpłynąć na termoregulację pomieszczenia. Rolety bowiem dodają intymności, osłaniając nas przed wzrokiem wścibskich sąsiadów, jak i chroniają przed promieniowaniem UV.

Kupując i decydując się na rolety spotykamy są z symbolami oznaczonymi literami RC.

Od RC 3 do RC 6 oznacza się rolety zaawansowane technologicznie, której trwałość utrudnia sforsowanie od zewnętrznej strony. Co więcej, konstrukcja rolety pozwala na alarmowanie mieszkańców, a twarde, użyte materiały posiadają dodatkowe, cenne zabezpieczenia. Warto podkreślić, że tak wysoka jakość niesie za sobą także wysoką cenę, która nierzadko zdaje się być zaporową.

Do tej grupy konsumentów stworzone zostały rolety o symbolu RC1– RC2, które nadal zachowały właściwości antywłamaniowe, oferując dużo atrakcyjniejszą i niższą cenę.

Alarmy

Pod mianem alarmów mamy na myśli zarówno te informujące o ulatniających się substancjach, jak i łączące klasyczną instalację, z zabezpieczającą posesję przed nieproszonymi gośćmi. Co więcej – nierzadko sama informacja o zamontowanym alarmie zniechęca potencjalnych włamywaczy przed próbą wtargnięcia.

Jeśli więc pragniesz zamontować system alarmowy w swoim domu lub biurze, wybrać możesz zarówno ten klasyczny, jak i określany skrótem SSWiN. Ten drugi jest zespołem urządzeń, które wykrywają i sygnalizują próbę wejścia osoby przez nas nieuprawnionej. Taki system montowany jest zarówno w domach jednorodzinnych jak i biurowcach, bowiem spełnia całkowite wymagania wynikające z rozporządzania MSWiA.

Zwykły system alarmowy składa się z centrali alarmowej, czujek i detektorów, sygnalizatorów, manipulatorów – które trzeba ze sobą połączyć. Służące do tego przewody przechodzą przez niemal wszystkie pomieszczenia, co wiąże się z trudnościami i złożoną instalacją, nierzadko zlecaną specjalistom. Konieczność ukrywania instalacji elektrycznej wiąże się z kosztownym remontem, dlatego (niestety) tak często rezygnujemy z tej formy zabezpieczenia.

Jeśli jednak zdecydujesz się na taką możliwość (do czego oczywiście zachęcamy), zwróć uwagę, aby twój system wykrywał:

· otwarcie drzwi, okien i innych zamknięć chronionego obszaru;

· penetrację drzwi, okien bez ich właściwego otwierania;

· poruszanie się w chronionym obszarze (często ma to charakter „pułapkowy”, wykorzystywany na dużych terenach);

· ataki na urządzenia lub miejsca szczególnie zagrożone (np. garaż).

undefined

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki