Teatr Sztuk zakończył właśnie pierwszą edycję festiwalu etiud „Wykon 2019”. Wydarzenie powołała dyr. Teatru Sztuk Ewa Sałużanka. Do konkursu zgłoszono 19 etiud. Szanowne jury to grono osób doskonale z teatrem obeznanych.

REKLAMA

Przewodniczącą jury była Urszula Warszawska – Adamczyk – zastępca dyrektora C.K. Teatr Sztuk, od lat związana z pracą z teatrem, absolwentka Studium Zawodowego o kierunku teatralnym. Ponadto w jury zasiadali: Anna Korczyk – polonistka, od lat reżyser i instruktorka teatralna w Młodzieżowym Centrum Kultury, założycielka „Teatru Oddzielnego”, Ewa Sałużanka – dyrektor C.K. Teatr Sztuk, reżyser, wykładowca Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, założycielka „Teatralnej Grupy Wielozadaniowej”, Dominik Socha – polonista, lektor, instruktor dykcji w C.K. Teatr Sztuk.

Laureaci i jury – (od lewej) Anna Korczyk, Urszula Warszawska – Adamczyk, Dominik Socha, Ewa Sałużanka, Alicja Wojnarowska, Grupa “Andrzej Michalski i przyjaciele”,

Etiudy nie są najłatwiejszą formą teatralną, musi być krotko, na temat i na dokładkę o rzeczach najważniejszych. Stąd też teksty powinny być przemyślane, bez żadnych zbędnych i nieuzasadnionych ględzeń. Widz więc nad swym żywotem się zastanowi, to i owo odkryje, może coś zmieni i ulepszy. Oto pożytki z takiego minimalistycznego teatru.

Jako pierwszy prezentował się Michał Kaszak w etiudzie „Decyzja”. Ten absolwent białostockiej filii Akademii Teatralnej w Warszawie zmierzył się z opowieścią o ludzkich maskach, wielkim udawaniu i porzucaniu marzeń.

W drugiej etiudzie „Pijcie Ocet Panowie” zagrali Paulina Kaźmierczak i Jarosław Brzeziński, aktorzy jaworznickiego teatru „5 twarzy Krzysia”. Etiuda zapowiadała się na bardzo zabawną, oto bohaterka otrzymuje list a w nim wiadomość o ślubie jej byłego partnera. Wprawdzie bardzo jest dobrze „ożenić się z osobą, z którą chce się ożenić” ale nie jest to radosna wiadomość jeśli idzie o faceta najwyraźniej bohaterce nieobojętnego. W dalszej części etiudy tekst całkowicie publikę zaskoczył. Drugi bohater opowiadał o swoich makabrycznych morderstwach. Zakończyło się więc turpistycznie. Publice prawdziwie krew zmroziło.

Grupa “Andrzej Michalski i przyjaciele” zaprezentowała się w etiudzie pt. “Ludzie Ptaki”. Grupę tworzą Andrzej Michalski, absolwentem Akademii Sztuki Teatralnej w Krakowie, wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, Radek Lis to student tej samej uczelni, natomiast Mateusz Wierzbicki jest studentem AST w Krakowie również wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Była to surrealistyczna opowieść o ludzkich nieszczęściach.

Alicja Wojnarowska w etiudzie “Rzecz o Wojnie” przedstawiła spojrzenie na wojnę małej dziewczynki. Alicja jest siódmoklasistką, uczęszcza do grupy teatralnej “Ferment” w Miejskim Ośrodku Kultury w Dębicy.

Na zakończenie finałowych prezentacji etiudę “Tylko dla mężczyzn” zagrała Beata Śliwińska, absolwentka AST w Krakowie. Były to zabawne obserwacje przy okazji promocji w markecie past rybnych.

Ostatecznie jury postanowiło podzielić nagrodę pomiędzy dwóch zwycięzców. Nagroda powędrowała do grupy “Andrzej Michalski i przyjaciele” oraz do Alicji Wojnarowskiej.

Alicja Wojnarowska odbiera nagrodę od Urszuli Warszawskiej – Adamczyk
Urszula Warszawska – Adamczyk i Ewa Sałużanka wręczają nagrodę grupie “Andrzej Michalski i przyjaciele”

Jak podkreśliła Urszula Warszawska każdy nagrodzony prezentował wysoki poziom wykonawczy. Duże wrażenie wywarła Alicja Wojnarowska. Jej występ uznano za „prześliczną prezentację, działającą na emocje”. Natomiast grupa “Andrzej Michalski i przyjaciele” to teatr formy, koncentrujący się w mniejszym stopniu na przekazie bardziej zaś na formie. To spektakl, w którym aktorzy świetnie zagrali ciałem. Nagrodzonym gratulujemy.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki