Wózki widłowe – uprawnienia, kursy i koszty

REKLAMA

Posiadanie uprawnień na obsługę wózków jezdniowych podnośnikowych (widłowych) w dzisiejszych czasach jest przydatnym dokumentem podnoszącym kwalifikacje, a tym samym ułatwiającym szukanie pracy w kraju i za jego granicami. Operator wózka widłowego może być zatrudniony w rozmaitych branżach, począwszy od małych przedsiębiorstw po duże zakłady produkcyjne. Oto kilka najważniejszych informacji dotyczących uprawnień na wózki jezdniowe podnośnikowe.

 

Rodzaje uprawnień

Warto na wstępie zaznaczyć, że Urząd Nadzoru Technicznego rozróżnia 3 kategorie uprawnień na wózki jezdniowe podnośnikowe. I są to:

– kategoria I WJO – zezwalająca na kierowanie wózkami widłowymi wszystkich kategorii (wózków jezdniowych i specjalizowanych – choćby wózków ze zmiennym wysięgnikiem lub operatorem podnoszonym razem z ładunkiem czy też wózków widłowych wysokiego składowania);
– kategoria II WJO – uprawniająca do obsługi wózków jezdniowych za wyjątkiem specjalizowanych oraz wózków o dowolnym napędzie, bez ograniczeń wysokości podnoszeni i maksymalnego udźwigu;
– kategoria III WJO – zezwalająca jedynie na obsługę wózkami o dowolnym napędzie, bez ograniczeń wysokości podnoszenia i maksymalnego udźwigu.

Kursy i wymagania

Kurs na wózki widłowe może zrobić każdy, kto:
– ma ukończone 18 lat;
– posiada podstawowe wykształcenie;
– ma aktualne badania lekarskie oraz zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o możliwości wykonywania zawodu operatora wózka widłowego. Wybierając kurs na wózki widłowe – https://kursyalfa.pl/operator-wozka-widlowego/ warto się zastanowić jakiego typu uprawnienia chce się uzyskać – na obsługę wózków widłowych z której kategorii. Ma to wpływ nie tylko na zakres posiadanych później uprawnień, ale wpływa na cenę kursu. Aby uzyskać uprawnienia trzeba ukończyć kurs i zdać egzamin przed komisją Urzędu Nadzoru technicznego. Najtańsze są uprawnienia III WJO ( ok. 350-450 zł), a najdroższe I WJO (ok.1000 zł). Koszty kursu na wózki widłowe mogą obejmować, poza teorią i praktyką, również badania lekarskie czy opłatę egzaminacyjną – warto o to dopytać.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki