czwartek, 18 kwietnia, 2024

Technologia szkieletowa zamiast murowanej – co trzeba wiedzieć o zmianie sposobu budowy domu?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneTechnologia szkieletowa zamiast murowanej – co trzeba wiedzieć o zmianie sposobu budowy...

Technologia szkieletowa zamiast murowanej – co trzeba wiedzieć o zmianie sposobu budowy domu?

- Advertisement -

Istnieją dwie główne techniki budowania domów: murowana, która zakłada tradycyjną konstrukcję budynku przy użyciu cegieł, pustaków i innych materiałów twardych oraz szkieletowa, przy pomocy której powstają tzw. kanadyjczyki, czyli domy oparte na szkielecie z drewna. Czy można dokonać zmiany jednej technologii na drugą? Sprawdźmy, jakie warunki należy spełnić, by procedura się udała.

Dom przy Bukowej 30 – www.galeriadomow.pl

Cegła czy drewno? Wybór należy do nas!

Gotowe projekty domów oferowane w powszechnej sprzedaży przez autorskie pracownie projektowe, w większości przygotowywane są pod budowę w technologii murowanej, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by ten sam projekt zrealizować w konstrukcji szkieletowej. I o ile nie musimy się martwić o kwestie prawne związane ze zgodą twórcy projektu na zmianę technologii (gdyż do dokumentów zakupu dołączana jest jego autoryzacja), o tyle musimy pamiętać o innych kwestiach prawnych dotyczących zmiany sposobu budowy domu.

Prawne aspekty zmiany

Prawo budowlane, zwłaszcza art. 36a, pkt. 5 określa, które działania traktuje się jako istotne odstąpienie od projektu budowlanego, co pociąga za sobą konieczność uzyskania dodatkowych pozwoleń. Są to m.in.:

  • zmiana projektu zagospodarowania (wyłączając urządzenia budowlane i małą architekturę)

  • zmiana wysokości, szerokości, długości budowli, a także jej kubatury, liczby pięter i powierzchni zabudowy

  • zmiana warunków architektonicznych w zakresie korzystania z budowli przez osoby starsze i niepełnosprawne (według artykułu pierwszego Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych – Nowy Jork, 13.12.2006)

  • zmiana przeznaczenia budynku lub jego części, czyli sposobu, w jaki mamy zamiar z niego korzystać

  • zmiana planu zagospodarowania terenu i innych aktów dotyczących prawa miejscowego

  • działania dotyczące budowy i przebudowy, które wymagają dodatkowych pozwoleń, zgłoszeń, uzgodnień

Z powyższego wynika, że zmiana konstrukcji domu z murowanej na szkieletową nie podpada pod żaden punkt wyżej wspomnianego artykułu, a więc uważa się ją za nieistotne odstąpienie od projektu. Oznacza to, że bez problemu możemy gotowy projekt domu przeznaczonego do wybudowania w technologii murowanej wznieść w technologii szkieletowej. Oczywiście warto zapoznać się z pełnym brzmieniem artykułu 36a, pkt. 5.

Z czym jeszcze wiąże się zmiana technologii?

Wybudowanie domu w innej technologii jest jak najbardziej możliwe, jednak dość problematyczne, dlatego najpierw powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteśmy pewni, że konstrukcja szkieletowa to na pewno wybór, który nas zadowoli.

Jeśli już zdecydujemy się na zmianę technologii budowy domu, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, które będą miały niebagatelny wpływ na efekt końcowy. Przede wszystkim powinniśmy być świadomi, że transformacja taka, wykonana w procesie adaptacji, może być kosztowna. Często aktualizacjom do nowej technologii ulegają liczne aspekty projektu, np. przeliczenia dotyczące ilości i jakości materiałów przeznaczanych do budowy i wykończenia domu, izolacji, termiki, instalacji wodno-kanalizacyjnej, CO itd. Jak to się zatem dzieje, że projekty domów murowanych są wykonywane z powodzeniem w technologii szkieletowej?

Zmianę sposobu wykonania budynku można również wykonać po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Do wykonania nowego projektu warto zatrudnić specjalistów, którzy sporządzą dokumentację zamienną, dbając jednocześnie o to, by żaden z punktów wyżej wspomnianego art. 36a Prawa budowlanego (zwłaszcza problematyczne punkty 2 i 5) nie został złamany, a więc, by żadne kluczowe parametry nowego domu nie zostały zmienione. Zazwyczaj firmy oferujące budowę domu systemem szkieletowym posiadają niejako na stanie własnych architektów, którzy dokonują koniecznych zmian, nie ingerując – jak wspomnieliśmy – w istotne z punktu widzenia prawa, parametry budynku. Tylko fachowa ekipa, z autorskimi rozwiązaniami adaptacyjnymi, zapewni nam rzetelne wykonanie usługi, dlatego nie powinniśmy szczędzić czasu nad wyszukaniem odpowiednich specjalistów, którzy posiadają dobre referencje i zajmują się w zamianą tego typu projektów.

Dom przy Imbirowej 6 N – www.galeriadomow.pl

Jak widzimy projekty domów wykonane w technologii murowanej można realizować systemem kanadyjskim i innych opartym o szkielet drewniany. Ważne, by nie naruszyć konstrukcji budynku i spełnić wszelkie normy związane ze sztuką budowlaną. Jeśli nasz wymarzony projekt domu występuje w wersji murowanej, a my chcemy, by był drewniany, śmiało możemy go kupić. Zmiana technologii budowy to często wykonywana zmiana w przypadku gotowych projektów domów.

- Advertisment -

Odpowiedź dla Stowarzyszenia Zielone Jaworzno: zaproszenie do rozmowy o lasach

Stowarzyszanie Zielone Jaworzno, które od kilku miesięcy działa na rzecz zatrzymania niepotrzebnej wycinki spotka się z przedstawicielami Nadleśnictwa Chrzanów. W styczniu i marcu członkowie...

Święto Czekolady w Klubie Wega

12 kwietnia w Klubie Wega obchodzono Dzień Czekolady. Opowiadano o walorach kakaowego smakołyku. Dzieci dowiedziały się skąd pochodzi i na czym polega jego zbawienny wpływ na organizm...

Piknik Rodzinny na Osiedlu Stałym

Kolejny piknik dla mieszkańców zorganizowany przez Michała Kirkera odbędzie się w Jaworznie. Tym razem organizator zaprasza wszystkich na Osiedle Stałe do Parku Lotników na...