Za oknami od kilku dni wszechobecna jesień i rok 2019 powoli zbliża się ku końcowi. W ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy wiele się w moim życiu działo. Jednak na dłużej w mojej pamięci pozostanie zaledwie kilka wydarzeń. Jednym z nich był udział – po raz kolejny – w rowerowym rajdzie dookoła Polski. Rajd odbywał się po raz 21, a dla mnie był siódmą przygodą z tą imprezą i po raz siódmy byłem nim zachwycony. Dla mnie to od wielu lat udany sposób na lato.

Trochę historii

REKLAMA

Od razu trzeba zaznaczyć, że jest to rajd środowisk trzeźwościowych i wszelkie spożywanie napojów alkoholowych podczas rajdu jest zakazane. Po raz pierwszy na trasę dookoła Polski rowerzyści-abstynenci ruszyli w 1999 roku i od tego czasu odbywa się on nieprzerwanie. Wymyślił go i przez 13 lat prowadził, w latach 1999-2012, Marian Niewiadomski mieszkaniec Raciborza, który od lat zmagał się z chorobą alkoholową. Po terapii odwykowej, wraz z kilkoma kolegami wziął udział w spotkaniu z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w Drohiczynie. Było to w dniu, który papież poświęcił osobom uzależnionym.

Wtedy zapadła decyzja, by corocznie organizować rajd rowerowy dookoła Polski, niosąc w ten sposób posłanie innym osobom uzależnionym, które próbują wyjść z tego strasznego nałogu. Zwrócił się wówczas do Klubu Abstynentów Helios w Raciborzu, którego był członkiem, o pomoc w organizacji rajdu. Pomysł poparły ówczesne władze Raciborza i od tego czasu rajd odbywa się każdego roku do dziś.

Na trasę pierwszego rajdu w 1999 roku wyjechało zaledwie dziewięciu rowerzystów, ale trasę całego rajdu przejechał zaledwie jeden. Nawet organizator i komandor rajdu Marian Niewiadomski nie przejechał całej trasy. Na drodze do Suchej Beskidzkiej miał wypadek i na kilka dni trafił do szpitala. Wtedy rajd został rozwiązany, ale jeden z uczestników Leszek z Gubina uparł się, by kontynuować jazdę. Po kilku dniach dołączył do niego komandor, który wyszedł ze szpitala i razem już bez przeszkód dotarli ponownie do Raciborza. Rekordowym pod względem ilości uczestników był rajd jubileuszowy – dwudziesty w roku 2018.

Pierwsze rajdy były zupełnie inne od tych z ostatnich lat. Początkowo na trasę wyruszała grupa kilkunastu zapaleńców, wioząc cały swój ekwipunek na rowerach, czasem na towarzyszącym im motorze, a potem w samochodzie osobowym.

Samochód bagażowy 2012

Na początku noclegi często były załatwiane po przyjeździe na metę etapu, w danym dniu. Często więc rajdowicze spali w przypadkowych miejscach, w niezbyt komfortowych warunkach, a o jedzenie musieli się martwić sami. Z każdym rokiem organizacja rajdu poprawiała się i dziś jest to zupełnie inna impreza niż przed laty. Wszelkie sprawy związane z organizacją rajdu takie jak: trasa rajdu, transport bagaży, noclegi czy wyżywienie załatwiane są na wiele miesięcy przed rozpoczęciem rajdu, a 1 lipca, w dniu startu wszystko dopięte jest na ostatni guzik. Od czwartego rajdu bagaż uczestników przewożony jest w specjalnie oznakowanym samochodzie bagażowym.

Organizatorzy i patroni rajdu

W pierwszych latach organizatorem rajdu dookoła Polski był Klub Abstynentów Helios w Raciborzu oraz PTTK Racibórz. Po kilku latach głównym organizatorem zostało Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka Tęcza w Raciborzu i tak jest do dziś. Od wielu lat współorganizatorem rajdu jest Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz PTTK Racibórz. Od początku patronami honorowymi rajdu są: prezydent Raciborza i starosta Powiatu Raciborskiego. Od wielu lat patronuje rajdowi poseł do Parlamentu Europejskiego w kadencji 2014-2019 Bolesław Piecha, a od 2018 roku – Regionalny Związek Stowarzyszeń Abstynenckich Województwa Śląskiego. Patroni są także fundatorami nagród rzeczowych dla uczestników rajdu. Nagrody wręczane są podczas Prozdrowotnego Festynu „Rowerem ku zdrowiu” na boisku szkolnym w Raciborzu-Ocicach. Po przyjeździe na festyn uczestnicy rajdu otrzymują nagrody rzeczowe, puchary, statuetki oraz certyfikaty i dyplomy uznania potwierdzające przejechaną trasę. W latach 2014-2018 europoseł Bolesław Piecha fundował dla trzech uczestników rajdu wycieczkę do Parlamentu Europejskiego najpierw w Strasburgu (2014), a potem w Brukseli.

Rajd odbywa się każdego roku od 1 lipca do 15 sierpnia. Kilka razy zakończenie miało miejsce w sobotę, poprzedzającą 15 sierpnia. Rajd rozpoczyna się na rynku w Raciborzu, w obecności władz miejskich Raciborza, sponsorów i patronów honorowych, a kończy się na boisku szkolnym w Raciborzu-Ocicach, podczas festynu prozdrowotnego.

Ryszard Karkosz

- REKLAMA - Zewnętrzne linki