Nauka pływania dla dzieci – od kiedy ją zacząć?

REKLAMA

Pływanie to umiejętność, która niesie ze sobą wiele zalet. Poza czynnikami zdrowotnymi, człowiek umiejący pływać czuje się bezpiecznie i pewnie w środowisku wodnym, skutecznie pokonując przeszkody również w życiu codziennym. Naukę pływania warto rozpocząć od najmłodszych lat dziecka, stopniowo oswajając je z wodą. Jak się przygotować na nową przygodę?

Kiedy jest dobry czas na rozpoczęcie nauki pływania

Pierwsze próby kontaktu z wodą można podjąć już w wieku niemowlęcym. Niektórzy zwolennicy praktykują teorię nauki pływania dzieci już w kilka dni po porodzie. Tłumaczy się to faktem, że dziecko posiada doskonale rozwinięte zdolności ruchowe, które są wynikiem kilkumiesięcznego okresu przebywania w wodach płodowych. Lekarze jednak zalecają, aby pierwszy kontakt z wodą miał miejsce w wieku 4-5 miesięcy, w wodzie o odpowiedniej temperaturze i w bezpośredniej bliskości jednego lub obojga rodziców.

Samodzielnie czy z trenerem?

Niezależnie od wieku dziecka, wielu rodziców może posiadać niedostateczną wiedzę z zakresu nauki pływania. Mechanizm działania u dziecka jest zupełnie inny niż ten, który występuje u osoby dorosłej w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu (np. utonięcie). Dlatego rozsądnie będzie skorzystać z usług doświadczonego trenera, który potrafi współpracować z dziećmi w każdym wieku, dostosowując odpowiedni program. Dziecko może czuć się z początku niepewnie przy obcej osobie, jednak w dodatkowej obecności rodziców, nauka pływania stanie się z czasem prawdziwą przyjemnością.

Jak się przygotować na basen?

Przede wszystkim należy zadbać o to, by nauka pływania dla dzieci odbywała się w bezpiecznym miejscu pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Nasz Park Wodny w Krakowie oferuje grupowe oraz indywidualne zajęcia dla dzieci i młodzieży, podczas których poznają różnorodne techniki pływania, a trener na bieżąco skoryguje wszelkie błędy.

Oswajanie dziecka z wodą powinno odbywać się stopniowo. Należy wyposażyć dziecko w niezbędne akcesoria, dzięki którym połączy naukę z zabawą. Aktualny asortyment w sklepach jest niezwykle szeroki – można sprawić dziecku czepek w ulubionym kolorze, dopasowane klapki, okulary pływackie, czy wreszcie strój kąpielowy lub majtki w wybrany przez dziecko wzór. Można zakupić też specjalny kombinezon lub piankę wypornościową, jednak zdania zarówno rodziców, jak i trenerów w tej kwestii są mocno podzielone.

Nie może zabraknąć także zabawek, które będą stanowić kluczowe wyposażenie torby dziecka podczas każdej wizyty na basenie. W zależności od potrzeb godne uwagi akcesoria to między innymi dmuchane piłki, rękawki, koła, deski czy makarony. Każda z tych zabawek będzie znakomicie wspomagać naukę poruszania się w wodzie.

Korzyści z pływania

Regularne wizyty na basenie pomogą dziecku rozwinąć dziecku układ krążenia i układ oddechowy, stymulując płuca do pracy. Pływanie świetnie też rozciąga i wzmacnia mięśnie, wpływając bardzo korzystnie na rozwój fizyczny dziecka, a nie ma nic lepszego, niż zdrowy i sprawny ruchowo maluch.

Partnerem artykułu jest Park Wodny w Krakowie – https://www.parkwodny.pl/oferta/nauka/

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki