Jak tanio wybudować dom?

REKLAMA

Budowa domu to duży wydatek na który wpływ ma wiele czynników. Dobre zaplanowanie inwestycji pozwala ograniczyć koszty budowy. Podczas wyboru rozwiązań i materiałów warto uwzględnić nie tylko koszt budowy, ale późniejsze koszty eksploatacyjne. Poniżej podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby uniknąć zbędnych wydatków.

 

Wybór działki

Wybierając działkę na wymarzony dom należy uwzględnić wiele czynników. Wielkość, kształt, ukształtowanie terenu mają wpływ na usytuowanie domu na działce oraz koszt budowy. Nietypowy kształt działki może przełożyć się na konieczność przygotowania projektu indywidualnego, który jest znacznie droższy. Przed kupnem działki należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.  Dokument ten dostarcza nam informacji jak kształtować się będzie nasze otoczenie w kolejnych latach. Ponadto dowiemy się z niego  jakie mogą być gabaryty budynków na wyznaczonym obszarze, jak blisko siebie mogą stać kolejne budynki, jaka jest intensywność zabudowy, jakie są dominanty wysokościowe. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dostarczy także informacji o dostępności do mediów. Wybierając działkę na terenach o zabudowie rozproszonej niejednokrotnie nie ma dostępu do zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej. Miejscowy plan przeważnie umożliwia budowę przydomowej oczyszczalni ścieków lub szamba. Często dokument uwzględnia w bliżej nieokreślonym czasie budowę zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej i jako rozwiązanie tymczasowe przewiduje montaż zbiornika bezodpływowego. Należy pamiętać, że eksploatacja szamba jest kosztowna z uwagi na konieczność opróżniania.  W przypadku rodziny czteroosobowej miesięczny koszt wywozu szamba wynosi około 150-300 zł. Zdecydowanie tańsze w eksploatacji są przydomowe oczyszczalnie ścieków, których roczny koszt eksploatacji oscyluje w granicach 300-700 zł. Dlatego mimo, że koszt budowy przydomowej oczyszczalni ścieków jest zdecydowanie droższy od szamba, inwestycja zwraca się nawet już po 3 latach.

Wybór projektu – decydujący czynnik na finalny koszt inwestycji

Jeżeli chcemy zaoszczędzić na budowie domu wybór projektu lub rezygnacja z pewnych jego elementów mogą znacznie obniżyć koszty. Obecnie coraz częściej odchodzi się od  budowy piwnicy lub podpiwniczenie tylko części budynku. Pozwala to na oszczędność nawet 10-20% całkowitych kosztów. Im prostsza bryła budynku, tym koszt budowy jest niższy. Najtańsze w budowie są budynki parterowe o dachu dwuspadowym. Również nie bez znaczenia jest liczba okien. Im ich więcej, tym wyższy koszt. Ponadto przekłada się to na późniejsze koszty eksploatacji związane z ogrzewaniem.  Uwzględniając koszty eksploatacji warto rozważyć budowę własnej  studni wody pitnej. Jeżeli działka nie posiada możliwości doprowadzenia kanalizacji sanitarnej, warto w projekcie uwzględnić przydomową biologiczną oczyszczalnię ścieków. Biologiczna oczyszczalnia ścieków oprócz rozwiązania problemu z gospodarką ściekową pozwala na odzyskanie wody drugiej klasy czystości. Można ją wykorzystać do nawadniania np. drzew i krzewów ozdobnych, a tym samym zaoszczędzić na wodzie pitnej. Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków są rozwiązaniem proekologicznym, dlatego warto zapytać w gminie czy istnieje możliwość dofinansowania inwestycji.

Jeżeli mamy działkę i projekt czas na wybór wykonawcy. Aby podjąć rzetelną decyzję należy poprosić o wycenę kilku firm i zasięgnąć opinii. Dom budujemy na wiele lat i im staranniej do tego przygotujemy się, tym późniejsze zadowolenia komfort będą wyższe.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki