Jak przygotować samochód z LPG do zimy?

REKLAMA

Większość osób decyzję o zamontowaniu instalacji LPG podejmuje ze względów ekonomicznych i nikt temu nie zaprzeczy, że po prostu to się opłaca. Z drugiej strony taki samochód potrzebuje dedykowanego wsparcia szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy jest narażony na większą wilgotność oraz niższe temperatury. Wtedy mogą pojawiać się problemy z rozruchem czy też działaniem układu zapłonowego czy paliwowego.

  1. Zrób przegląd instalacji
  2. Układ elektryczny i paliwowy pod lupą
  3. Niebezpieczne zanieczyszczenia
  4. Sprawdzaj poziom cieczy w zbiorniku wyrównawczym oraz chłodnicy
  5. Wskazana profilaktyka

Zrób przegląd instalacji

Odpowiednie przygotowanie samochodu do ciężkiego sezonu jest więc kluczowe. Niektórzy wykonują przegląd instalacji samodzielnie, inni zlecają zadanie wyspecjalizowanym warsztatom, a sklep lpg zapewnia wszystkie niezbędne elementy takie jak na przykład filtry lpg i szereg innych akcesoriów, które mogą być w danym momencie potrzebne. Warto pamiętać o tym, że są one przystosowane do zmiennych warunków atmosferycznych, niższych temperatur oraz podwyższonej wilgotności. I dlatego warto takie prace jak wymiana filtrów zlecić fachowcom.

Układ elektryczny i paliwowy pod lupą

Jesienią i zimą zmniejsza się pojemność akumulatora i dlatego w czasie bardzo niskich temperatur wiele samochodów może mieć problemy z uruchomieniem silnika. Poza tym może dochodzić również do korozji niewłaściwie zabezpieczonych styków elektrycznych, co wpływa na działanie nie tylko instalacji gazowej, ale również innych ważnych elementów auta. Zimą częściej będą zauważalne inne usterki układu zapłonowego, które zdarzają się szybciej przy stosowaniu tego rodzaju mieszanki. Poza tym trudniejsze warunki sprawiają, że może dojść do różnych rodzajów zanieczyszczeń elementów gazowych takich jak na przykład wtryskiwacze. Konieczna jest więc kontrola, a filtry lpg fazy ciekłej i gazowej muszą być wymieniane. To zapobiega zanieczyszczaniu listwy wtryskowej.

Niebezpieczne zanieczyszczenia

Niskie temperatury wpływają negatywnie na samą instalację. Gromadzą się w niej oleiste zanieczyszczania, które powstają na skutek odparowania gazu i osadzają się w różnych zespołach. Dlatego wymiana świec i wkłady do filtrów lpg stają się podstawowym elementem, o jakim musimy pomyśleć. Zanieczyszczenia najczęściej gromadzą się w listwie wtryskowej LPG i w reduktorze-parowniku LPG. Pod wpływem niskich temperatur tężeją, a tym samym niejako sklejają wszystkie elementy, z którymi mają styk. Niewątpliwie wpłynie to na pracę zespołów, które stykają się  z instalacją. Warto dowiedzieć się więcej o filtrach lpg u specjalistów.

Sprawdzaj poziom cieczy w zbiorniku wyrównawczym oraz chłodnicy

Z zasady to właśnie od poziomu cieczy będzie zależało poprawne działanie systemu chłodzenia. Ma on decydujący wpływ na przykład na jakość odparowania paliwa gazowego w reduktorze-parowniku. Co za tym idzie zbyt niski poziom cieczy może generować nieprawidłowe ogrzewanie reduktora, a nawet jego oszronienie, a tym samym kłopoty z zasilaniem silnika, nieodpowiednią pracę wtryskiwaczy, a gaz będzie przedostawał się do komór spalania i zalewał świece zapłonowe. Okresowo należy więc sprawdzać poziom cieczy, wymieniać filtry lpg oraz świece, a także oceniać temperaturę krzepnięcia cieczy chłodzącej. Nie są to zadania ani pracochłonne, ani kosztowne, a wpływają i na jakość jazdy, i w efekcie na jej bezpieczeństwo.

Wskazana profilaktyka

Teoretycznie wszyscy wiemy, jaki mamy klimat i jesień czy zima nie powinny ani kierowców, ani drogowców zaskoczyć. Przygotowanie samochodu do sezonu staje się więc podstawową czynnością, jaką musimy wykonać niezależnie od tego, czy poruszamy się tylko po mieście, czy też jeździmy w długie trasy. Silnik zasilany LPG będzie wymagał sprawdzenia dodatkowych układów i zwrócenia szczególnej uwagi na konkretne elementy, co stawia przed kierowcami zdecydowanie wyższe wymagania.

undefined

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki