Jak czyścić i dbać o kamień dekoracyjny we wnętrzach?

REKLAMA

Kamień naturalny to obecnie niezwykle popularny materiał wykończeniowy. Zainteresowaniem cieszy się zarówno kamień dekoracyjny zewnętrzny, jak i wielobarwny kamień ozdobny przeznaczony do zastosowania wewnątrz. Uniwersalny charakter i łatwość komponowania z każdym stylem sprawiają, że kamień naturalny praktycznie zawsze i wszędzie prezentuje się doskonale. Jednak, aby materiał ten, czy to kamień elewacyjny zewnętrzny, czy też dekoracyjny przeznaczony do wnętrz, zachował swoje piękno na lata, konieczna jest odpowiednia jego konserwacja i pielęgnacja.

Pielęgnacja i czyszczenie dopasowane do rodzaju kamienia

Zabiegi pielęgnacyjne kamienia dekoracyjnego, czy jest to kamień dekoracyjny zewnętrzny, czy też wewnętrzny, zależeć będą od jego rodzaju. I tak:

  •     granit, którego powierzchnia jest gładka i błyszcząca, wymaga delikatnej pielęgnacji specjalistycznymi preparatami czyszczącymi; tutaj rezygnujemy z preparatów zawierających w swoim składzie kwaśne substancje oraz wosk — mogą sprawić, że powierzchnia kamienia stanie się matowa; granitu nie należy także mocno przecierać; trudne plamy usuwamy benzyną ekstrakcyjną;
  •     marmur delikatnie zamiatamy, a następnie sięgamy po łagodny środek myjący pozbawiony substancji kwaśnych; tutaj można sięgnąć także po nabłyszczacz, który nada powierzchni elegancki połysk, jednocześnie nie powodując erozji;
  •     piaskowiec czyścimy gąbką i delikatnym środkiem przeznaczonym do piaskowców; nie stosujemy tutaj z kolei twardych szczotek oraz preparatów do przecierania;
  •     trawertyn to kamień podatny na zadrapania, dlatego po delikatnym oczyszczeniu ważne jest stosowanie specjalnej emulsji nabłyszczającej; do impregnacji służą tutaj specjalne lakiery.

Pamiętaj o impregnacji

Kamień naturalny to materiał, dla którego zalecana jest impregnacja. Impregnujemy zarówno kamień elewacyjny zewnętrzny, jak i monochromatyczny, czy też wielobarwny kamień ozdobny przeznaczony do wnętrz. W ilościach hurtowych możecie znaleźć go pod adresem https://ecinvest.pl/kamien-naturalny/kamien-dekoracyjny.

Zabieg impregnacji kamienia dekoracyjnego możemy wykonać samodzielnie lub zlecić zadania fachowcom. W każdym przypadku konieczne jednak będzie zastosowanie profesjonalnych preparatów przeznaczonych do impregnacji kamienia naturalnego. Warto zainwestować tutaj w sprawdzone środki dobrych producentów, bowiem tylko w ten sposób zyskamy gwarancję zabezpieczenia kamienia przed wilgocią i zabrudzeniami.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki