Studio przedwyborcze: Marek Węgrzynowicz

Kolejny kandydat do Sejmu RP, którego sylwetkę prezentujemy Państwu to Marek Węgrzynowicz kandydat do Sejmu RP z list Koalicji Obywatelskiej.

REKLAMA

Franciszek Matysik: Nie jest Pan osobą znaną w Jaworznie, ale ma Pan duże związki z Jaworznem. Czy mógłby Pan wyjaśnić tę kwestię?

Rzeczywiście od blisko 20 lat jestem bardzo blisko związany z tym miastem. To właśnie stąd pochodzi moja żona-Aldona. To właśnie w Jaworznie umawiałem się na pierwsze randki, spotkania… Bywam tutaj nawet kilka razy w tygodniu u teściów, gdyż ze względu na swój wiek potrzebują oni opieki swoich dzieci, wnuków. W każdą niedzielę z przyjemnością korzystam też z zaproszenia moich teściów na wspólny obiad…Stąd też znam bolączki Jaworzna, widzę problemy jego mieszkańców, dostrzegam zmiany, jakie zaszły na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Widzę też, w jakich płaszczyznach miasto mogłoby funkcjonować lepiej. Niewątpliwie Jaworzno to miasto dużych możliwości.

F. M.: Czym się Pan zajmuje na co dzień? Dlaczego zdecydował się Pan ubiegać o mandat posła?

Z wykształcenia jestem prawnikiem. Jestem dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Myszkowie. Jestem także wiceprzewodniczącym Konwentu Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy Województwa Śląskiego i radnym Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej trzech kolejnych kadencji. Od blisko 20 lat zajmuję się także działalnością społeczną. Pomagam wszystkim osobom, które zwrócą się do mnie z prośbą o pomoc. Specjalizuję się w pomocy osobom, które doświadczyły lub doświadczają przemocy- udzielam bezpłatnych porad prawnych. Chciałbym w tym miejscu podkreślić, że udzielam wsparcia wszystkim ludziom, bez względu na ich światopogląd, poglądy polityczne itc. Po prostu liczy się dla mnie człowiek…Lubię pomagać- to moje hobby, moja pasja, która przynosi mi wiele satysfakcji.

F. M. Czy udzielanie bezpłatnych porad prawnych pozwala Panu wyraźniej dostrzec problemy, które pojawiają się w społeczeństwie?

Wydaje mi się, że tak. Gdy kilkanaście lat temu rozpoczynałem pracę w schronisku dla ofiar przemocy, nie sądziłem, że problem przemocy jest tak powszechnym zjawiskiem. Przemocy doświadczają nie tylko kobiety, ale też mężczyźni i dzieci. Przemoc występuje nie tylko w rodzinach patologicznych, ale także w tzw. dobrych domach.

F. M. Zajmuje się Pan zawodowo problematyką bezrobocia i rynku pracy? Czy Pana zdaniem bezrobocie jest teraz na zbyt niskim poziomie?

Jeszcze dziesięć lat temu bezrobocie stanowiło ogromny problem. Teraz bezrobocie jest na niskim poziomie. To pracodawcy mają problem, by znaleźć pracowników. Moim zdaniem większym problemem społecznym jest teraz samotność. Żyjemy w ciągłym pędzie, stresie.Jesteśmy zabiegani. Żyjemy coraz dłużej, ale i dłużej pracujemy. Zmienił się też model rodziny. Nie mieszkamy i nie żyjemy wielopokoleniowo. Coraz więcej osób starszych odczuwa samotność. Nie poświęcamy czasu najbliższym i to moim zdaniem stanowi większy problem, aniżeli bezrobocie…

F. M. Gdzie zamierza Pan wykorzystać swoją wiedzę, swoje doświadczenie zawodowe? Jakie są Pana cele, postulaty, które zamierza Pan zrealizować, jeśli uzyska Pan mandat posła?

Przede wszystkim polityka potrzebuje nowej jakości. Widzimy jak dzieli się społeczeństwo ze względu na przekonania polityczne, jak dużo jest w nas wrogości, antagonizmów. Jak spoglądamy na naszych parlamentarzystów, to w niektórych przypadkach nasuwa się pytanie, czy aby nie za długo sprawują oni swoją funkcję, czy nie wypalili się już na danym stanowisku, czy nie stracili kontaktu z rzeczywistością i nie zapomnieli, że jest to swego rodzaju misja społeczna? Osobiście jestem zwolennikiem dialogu- także w polityce. Moje hasła wyborcze to: STOP PRZEMOCY! W polityce powinno się koncentrować swoje działania na czynach, a nie pustych obietnicach. Zbyt dużo jest w naszej polityce agresji, a zbyt mało merytorycznej pracy i skupienia się na jej efektach. Brakuje także odważnych rozwiązań np. gruntownej reformy opieki zdrowotnej, która w dalszej perspektywie przyniesie poprawę systemu opieki zdrowotnej i poprawę sytuacji nas wszystkich- pacjentów. Prawda jest taka, że kolejne rządy obawiają się wprowadzenia odważnych reform w obawie utraty poparcia społecznego. A przecież należy patrzeć perspektywicznie! Dla mnie liczy się drugi człowiek- niezależnie od tego, jakie ma przekonania. Ja sam jestem wierny swoim poglądom. Od kilkunastu lat należę do Platformy Obywatelskiej. Nie zmieniam swoich poglądów w zależności od ewentualnych korzyści czy trendów politycznych. Interesuje mnie dobro naszego kraju- niezależnie czy te dobre rozwiązania wprowadzi PO czy PIS, czy SLD. Ważne, by były one korzystne i zgodne z zasadami demokracji. Przekonują mnie rozwiązania, jakie chce wprowadzić Koalicja Obywatelska. Uważam, że niebezpieczna jest władza skupiona w rękach jednego człowieka. Nie może jeden człowiek decydować o losie Polaków… Zachęcam wszystkich do udziału w wyborach i podejmowaniai odpowiedzialnych decyzji. Kierujmy się rozsądkiem, a nie tym, jak kto wygląda na zdjęciach wyborczych!

Dziękuję za rozmowę

Franciszek Matysik

Wojciech Saługa kandydat do sejmu z Jaworzna. Wywiad

Marcin Kozik zapowiada start w wyborach do sejmu

Łukasz Curyło, kandydat do Sejmu RP

 

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki