Rękawice robocze o specjalistycznych zastosowaniach. Jak dbać o bezpieczeństwo pracowników w trudnych warunkach pracy?

Choosing Right Screws. Construction Worker with Screws in Hands

Praca zawodowa wyznacza rytm naszego życia. Dobrze płatne zajęcie pozwala nam na realizację wielu planów, lecz w niektórych dziedzinach istnieje duże ryzyko uszczerbku na zdrowiu. Każdy pracodawca powinien się postarać, aby zapewnić swoim pracownikom jak najbezpieczniejsze środowisko pracy. W tym zakresie absolutną podstawą są rękawice robocze. Jak dobrać najlepsze?

REKLAMA

Pracownik dobrze chroniony

W wielu zawodach nie ma mowy o zagrożeniach, bo praca przebiega w warunkach bardzo komfortowych. Tak jest na pewno w biurach czy urzędach, gdzie zatrudnieni nie mają do czynienia z potencjalnymi niebezpieczeństwami. Zupełnie inaczej to wygląda w branżach, w których fizyczne prace są czymś oczywistym, stanowiąc integralną i nierozerwalną część podejmowanych zadań. Tutaj nie ma żadnych wątpliwości, że każdy pracownik musi być odpowiednio zabezpieczony przed nieoczekiwanymi zdarzeniami, jakie mogą zagrozić jego zdrowiu, a nawet życiu. Zresztą przepisy BHP dokładnie wskazują na to, o jakich środkach ostrożności trzeba pamiętać. 

Rękawice robocze to podstawa

Obowiązkowa jest przede wszystkim odzież ochronna i dotyczy to naprawdę wielu branż, szczególnie tych, w których pracownicy mają styczność z chemikaliami czy wysokimi temperaturami, jak i innymi czynnikami fizycznymi, które mogą prowadzić do urazów fizycznych. 

Odzież ochronna to w pierwszej kolejności specjalistyczne rękawice, które znajdują zastosowanie w przeróżnych branżach, między innymi, przemysłowej, budowlanej czy transportowej. W każdej z nich przenoszone są różne, nierzadko ciężkie przedmioty, co może powodować mocne otarcia skóry, zwłaszcza przy kontakcie z ostrymi przedmiotami, jak również innych problemami, wpływającymi w konsekwencji na pogorszenie zdrowia. Co więcej, rękawice sprawdzają się wszędzie tam, gdzie następuje bezpośredni kontakt z gorącymi powierzchniami. Bez ochrony rąk łatwo sobie wyobrazić skutki takiego zdarzenia. 

Jakie wybrać rękawice ochronne? Co mamy do wyboru?

Nie ulega wątpliwości, że odpowiednie rękawice ochronne to podstawa! Żeby jednak dobrać jak najlepszy model, powinniśmy zajrzeć na stronę https://www.ansell.pl. Mamy tu całe bogactwo rękawic do różnych zastosowań. 

Są rękawice antyprzecięciowe, które – jak sama nazwa wskazuje – ochraniają skórę przed przecięciem i przetarciem. W tej grupie wyróżniamy modele z lekkich materiałów, jakie są idealne do montażu drobnych elementów oraz ciężkie rękawice do mniej precyzyjnej, ale bardziej niebezpiecznej pracy ze szkłem, czy z innymi przedmiotami o ostrych krawędziach. 

Ważne są rękawice odporne na działanie oleju, zapewniające pełną kontrolę podczas pracy ze śliskimi przedmiotami. Dzięki specjalnej powłoce odprowadzającej olej z powierzchni, nie ma obaw, że podczas przenoszenia przedmiotów – nawet małych i śliskich – wypadną nam z ręki. 

Bardzo często są stosowane rękawice wielozadaniowe, które powinny znaleźć się w każdym domu i zakładzie pracy. Przydatne są też modele do zadań specjalnych, czyli sprawdzające się w wyjątkowo ciężkich warunkach. Są odporne na wysoką i niską temperaturę, tłumią wibracje, cechują się odpowiednimi właściwościami antystatycznymi. 

Tam, gdzie najważniejsza jest ochrona zdrowia i życia, tam nie ma mowy o półśrodkach, bo tylko pewne, sprawdzone rozwiązania zagwarantują pełne bezpieczeństwo. Restrykcyjne przepisy BHP w różnych branżach (motoryzacyjna, chemiczna, ciężki przemysł itp.) nie pozostawiają wątpliwości, jakich  środków bezpieczeństwa trzeba bezwzględnie przestrzegać. Zawsze też warto pamiętać, aby kupować tylko sprawdzone, certyfikowane rękawice, jak marki Ansell. Można je nabyć w największym salonie BHP na Śląsku bądź zamówić poprzez stronę internetową.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki