Zaniedbana, zarośnięta i dawno już zapomniana rudera stojąca przy ul. Jana III Sobieskiego w Pieczyskach tuż przy rzece Łużnik, to ruina dawnej Poczekany lub Baryłki – baru, który jako ostatni mieścił się w murach tego budynku.

REKLAMA

Dawniej w latach jej świetności, gdy w Pieczyskach funkcjonowała Cementownia „Szczakowa”, znajdowało się tutaj kasyno, hotel, restauracja, bar, a nawet salon fryzjerski. Przed wojną przyjeżdżało nawet kino objazdowe, a mieszkańcy zasiadając na rozkładanych krzesełkach, mogli obejrzeć „Zorro”.

Piękne zdobione malowidłami i kunsztownymi gzymsami wnętrze budynku to obecnie walące się mury praktycznie bez podłogi wymagające albo nieziemsko kosztownego remontu, albo całkowitego wyburzenia. Na budynku umieszczono również wiele tabliczek ostrzegających, że budynek grozi zawaleniem.

Nazwa Poczekana wzięła się prawdopodobnie od tego, że pracownicy cementowni mogli poczekać w budynku na swoją zmianę.

Budynek został zbudowany w 1900 roku z inicjatywy żydowskiego właściciela, a ostatnia prowadzona tam działalność to knajpa „Baryłka”, której szyld można jeszcze dostrzec na ścianach budynku. Obecnie budynek od kilku lat wystawiony jest na sprzedaż.

Pozostałe artykuły:

- REKLAMA - Zewnętrzne linki