REKLAMA

Jazda na rolkach to nie tylko forma aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. To także świetna okazja do spędzenia wolnego czasu ze znajomymi, którzy tak samo lubią rolkowe szaleństwo. Aby jednak jazd na rolkach była przyjemnością, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa.

 

Zasady bezpieczeństwa dla rolkarzy – poznaj te zasady!

Zaawansowani i doświadczeni rolkarze nie tylko znają, ale i przestrzegają zasad bezpieczeństwa. Dla osób nowych w tej aktywności, którzy wybierają rolki dla początkujących – zebraliśmy garść przydatnych zasad. Przede wszystkim, należy pamiętać, że jazda na rolkach powinna być rozpatrywana w kategoriach aktywności fizycznej, zatem przed wyruszeniem w nawet krótką trasę – należy rozgrzać ciało. W ten sposób unikniemy kontuzji wynikających z szybkiego skrętu ciała. Jazda na rolkach zawsze powinna odbywać się w kasku i ochraniaczach – minimum stanowi kask i ochraniacze na nadgarstki, jednak ochrona kolan i łokci nie jest mniej ważna. Początkujący rolkarze powinni nauczyć się hamować hamulcem, co pozwala na kontrolę prędkości. Na drodze nie jesteśmy sami – powinniśmy szanować innych użytkowników drogi i przestrzegać przepisów ruchu drogowego: ustępować pierwszeństwa, uważać na pieszych, zwalniać przed skrzyżowaniem i rozwidleniem dróg. Ulica nie jest odpowiednim miejscem do wykonywania tricków i sztuczek na rolkach. Ruchliwe ulice nie są stworzone dla rolkarzy – warto wybierać drogi mniej uczęszczane przez samochody, po pierwsze minimalizuje to możliwość wypadku z samochodem, a po drugie – pozwala czerpać radość z jazdy na rolkach. Warto także pamiętać, że w czasie jazdy na rolkach nie warto słuchać muzyki na słuchawkach lub zabierać na spacer psa. Zwłaszcza osoby wybierające rolki dla początkujących powinny o tym pamiętać.

Jak dbać o bezpieczeństwo na rolkach?

Jeżdżenie na rolkach może zakończyć się kontuzją – i jest to niezależne od zaawansowania i umiejętności rolkarza. Bezpieczeństwa na rolkach nie zapewni również konkretny model rolek. Rolki dla początkujących mają jedynie tę przewagę, że nie można na nich rozwinąć taki prędkości, jak na rolkach szybkościowych. Bezpieczeństwo na rolkach zagwarantować mogą tylko ochraniacze, kask i odpowiedni strój. Kask ochrania głowę, ochraniacze kolejno: kolana, łokcie i nadgarstki. Przewiewny strój ochrania ciało przed otarciem lub ewentualnym rozcięciem skóry w czasie upadku. Dodatkowo można zaopatrzyć się w odblaski, które nakleić można na łokcie, rolki i kask.

Jeżdżę bezpiecznie na rolkach, więc nie potrzebuję kasku!

Rolki dla początkujących w pewien sposób wymuszają bezpieczniejszą, spokojniejszą jazdę, ponieważ z racji konstrukcji nie można na nich zbyt szybko jechać lub wykonywać pewnych tricków. Jednak nadal nie chroni nas to przed wypadkiem i nie jest przesłanką do poruszania się na rolkach bez kasku. My możemy jeździć powoli, ostrożnie i bezpiecznie – ale nie mamy wpływu, czy to w nas ktoś nie wjedzie. Niestety, nawet przy zderzeniu z niepozornym rowerem, można nabawić się skomplikowanych kontuzji.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki