Okna dachowe – wymiana pakietu szybowego czy całego okna?

Okna dachowe pozwalają doświetlić poddasze naturalnym światłem, jednocześnie powiększając optycznie jego przestrzeń. Zapewniają również kontakt z otoczeniem i dają możliwość przewietrzenia pomieszczeń. Okna dachowe montowane są w Polsce już od początku lat 90. XX wieku. Większość z nich dobrze spełnia swoje funkcje, jednakże ich parametry termoizolacyjne oraz akustyczne mogą nie zapewniać określonych przepisami wymagań. Co więcej, stare okna wizualnie mogą już być poniżej Waszych estetycznych oczekiwań. Wtedy stajecie przed koniecznością wymiany okien dachowych na nowe.

REKLAMA

Na początek należy sprawdzić stan ościeżnicy, ramy i okuć, gdyż może się okazać, że wystarczy wymiana jedynie pakietu szybowego bez ingerencji w wymianę okna. Szyby w oknach produkowanych przed rokiem 2000 odbiegają od dzisiejszych standardów. Nowoczesne pakiety szybowe charakteryzują się lepszymi współczynnikami przenikania ciepła i są bardziej energooszczędne za sprawą posiadanych wysokich parametrów izolacyjnych, które również chronią przed przegrzaniem pomieszczeń w upalne dni dzięki powłoce niskoemisyjnej.

Obecnie stosuje się energooszczędne pakiety szybowe wypełnione gazem szlachetnym z powłoką niskoemisyjną, posiadające przenikalność cieplną Ug w granicach 0,3-1,10 W/m2K. Są one nawet 3x cieplejsze od szyb produkowanych we wcześniejszych latach.
Poprawiając wartość przenikalności cieplnej Ug o 0,1 W/m2K na metr kwadratowy powierzchni okna, możesz oszczędzić średnio 1 litr oleju opałowego lub 1,1 m3 gazu ziemnego rocznie. Zgodnie z danymi instytutów badających wartości techniczne okien, koszt wymiany szyb zwraca się już po upływie kilku lat użytkowania. Dodatkowo wymiana szyb w porównaniu z wymianą całego okna wypada o wiele korzystniej. Można tego dokonać w ciągu jednej godziny, unikając dodatkowych prac remontowych i w większości przypadków nie ma potrzeby wykonywać pomiaru, gdyż do określenia wielkości szyby wystarczy numer z tabliczki znamionowej okna. Dodatkowo wymiana szyb możliwa jest przez cały rok.

Taką modernizację, mającą na celu podniesienie parametrów technicznych już zamontowanych okien, może wykonać autoryzowany serwis FAKRO. Przeprowadzenie tego typu usług przez profesjonalistów gwarantuje szybką realizację oraz pewność, że okno będzie funkcjonowało prawidłowo z zachowaniem wszystkich parametrów termoizolacyjnych oraz wysokiej estetyki. A Ty nie utracisz istniejącej gwarancji na okna, w których została dokonana taka ingerencja.

Często zdarza się, że wymiana pakietu szybowego nie będzie możliwa i trzeba zdecydować się na wymianę całego okna dachowego. Może to być konieczne ze względu na np. niewystarczające zabezpieczenia starych okien dachowych przed włamaniem czy na zły stan stolarki, który powstał z braku odpowiednio działającej wentylacji, i nawet najsprawniej wykonane „odrestaurowanie” nie poprawi jego parametrów. Ma to tym większe znaczenie, z im bardziej wiekową stolarką mamy do czynienia – stare, nieekonomiczne okna projektowane według nieaktualnych standardów wpływają negatywnie na komfort termiczny i bilans energetyczny budynku. Zaradzić temu mogą racjonalne, uzasadnione ekonomicznie inwestycje w docieplenie poddasza oraz wymianę okien dachowych na nowe.

Chcąc przeprowadzić wymianę okien dachowych, można skorzystać z systemowych rozwiązań firmy FAKRO. Opierają się one na ofercie specjalnych okien, których rowki montażowe są identyczne jak w starych oknach. Umożliwia to montaż nowych okien w połaci bez zmian w konstrukcji dachu, jak również bez ingerencji w istniejące szpalety, które podczas wymiany pozostają praktycznie nienaruszone. Wymiana jest zatem szybka i nieskomplikowana, a pomieszczenie pozostaje w miarę czyste w trakcie remontu. Co więcej, wszędobylski kurz powstający w czasie renowacji jest zdecydowanie mniejszy.

Wymiana starych okien dachowych to nie tylko poprawa estetyki, ale także większa ilość naturalnego światła, większy komfort obsługi i niższe rachunki za ogrzewanie w Twoim domu. A nowoczesne okna dachowe FAKRO spełniają wszystkie wymagania stawiane obecnie produkowanym oknom dachowym, gwarantując najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa.

Źródło i fot.: FAKRO

Artykuł sponsorowany

- REKLAMA - Zewnętrzne linki