Od czego rozpocząć naukę jazdy na nartach?

REKLAMA

Jazda na nartach to jeden z najpopularniejszych sportów zimowych. Rozwija ona nie tylko ogólną kondycję, ale także umiejętność koordynacji, poza tym jest doskonałym sportem do uprawiania dla całej rodziny. Od dawna myślałeś, żeby nauczyć się jeździć na nartach, ale nie masz za bardzo pomysłu, od czego zacząć? Podpowiadamy, o czym pamiętać, aby nauka jazdy na nartach była przyjemna i skuteczna!

Naukę jazdy na nartach można rozpocząć w każdym wieku. To zdanie na pewno obiło Ci się o uszy i chociaż wydaje się banalne, jest absolutnie prawdziwe. Skoro już to wiemy, pełni entuzjazmu kupujemy sprzęt, udajemy się na stok i…? Co dalej? Pytań jest mnóstwo. Od czego zacząć? Jak się uczyć? Wynająć instruktora czy próbować samemu? Odpowiedź jest prostsza, niż Ci się wydaje.

Możesz uczyć się sam lub poprosić i pomoc znajomych…

Oczywiście możesz spróbować uczyć się sam. Wystarczy wyposażyć się w dobrej jakości sprzęt, udać się w góry i próbować zjeżdżać z płaskich stoków. Może to przynieść jakieś rezultaty, jednak musisz przygotować się na to, że będą one niewielkie, a progres też nie przyjdzie szybko. Niestety samodzielna nauka jazdy na nartach może skończyć się kontuzją albo nawet poważnym wypadkiem. Także… Jest to jakiś sposób, ale korzystaj z niego, tylko jeżeli naprawdę nie masz innych możliwości.

Jaka jest alternatywa?

Możesz poprosić o rady i wsparcie osoby, którym ufasz, a które już opanowały sztukę jazdy na nartach. Narciarstwo przez wiele lat było uważane za sport dziedziczony, co oznacza, że jeździć uczyły się osoby, których rodzice również opanowali tę sztukę. Od pewnego czasu jednak narciarstwo jako sport bardzo się upowszechnia, dlatego z pewnością masz w swoim otoczeniu znajomych, którzy już potrafią jeździć. Lekcje udzielane przez bliskie nam osoby to nie tylko spora dawka wiedzy, ale także dużo śmiechu i budowania wspomnień. Wspólne wywrotki będziecie jeszcze wspominać przez długi czas. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Osoba, która sama świetnie jeździ na nartach ,wcale nie musi posiadać umiejętności ani talentu do uczenia innych. Jeżeli Twój znajomy nie jest urodzonym pedagogiem, osiągniecie wszystkich zamierzonych celów może okazać się dosyć trudne

… albo wynająć profesjonalistę.

Jest to najdroższa, ale także najbardziej efektywna opcja. Dobrze dobrany instruktor (lub instruktorka) pomoże Ci na wszystkich etapach nauki – od wybrania odpowiedniego sprzętu, przez towarzyszenie w pierwszych zjazdach wyciągiem, aż po uniemożliwienie Ci zrobienia sobie krzywdy. To bardzo ważne, aby podstawy nauki jazdy na nartach otrzymać od kogoś, kto jest profesjonalistą nie tylko w samej jeździe, ale także w nauczaniu. Takie lekcje to solidne fundamenty, które pozwolą Ci rozwijać swoje umiejętności w dowolnym kierunku. Wybór dobrej szkoły narciarskiej, takiej jak Śmigaj na Narty, będzie doskonałą opcją dla każdego, kto dopiero zaczyna przygodę z jazdą na nartach, ale chciałby uzyskać wsparcie oraz solidne podstawy, które będzie mógł rozwijać w przyszłości. 

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki