Medale olimpijskie Adama Małysza i pozostałe osiągnięcia w sporcie

REKLAMA

Adam Małysz to jeden z polskich sportowców z największą liczbą zdobytych pucharów i medali. Dzięki swym licznym sukcesom trwale zapisał się na kartach historii i sprawił, że skoki narciarskie uległy dynamicznej popularyzacji.

Osiągnięcia medalowe Mistrza Małysza

Adam Małysz, zwany „Orłem z Wisły” lub po prostu „Adasiem” (dzięki genialnym komentarzom Włodzimierza Szpakowskiego „Leć, Adaś, leć!”), urodził się 3 grudnia 1977 roku. Jego kariera sportowa potoczyła się bardzo szybko, jednak wymagało wiele treningów i pracy. Adam Małysz urodził się w rodzinie bogatej w sportowe tradycji, o czym świadczy choćby fakt, że jego pradziadek posiadał własną skocznię narciarską w Wiśle. Inny członek rodziny, Jan Szturc, pomagał później Mistrzowi w karierze jako pierwszy trener.

Adam Małysz medale olimpijskie miał okazję zdobyć w 2002 roku i 2010 roku. W pierwszym przypadku, na igrzyskach olimpijskich w Salt Lake City, polski skoczek zdobył srebro na skoczni K-120 i brąz na skoczni K-90. Z Igrzysk Olimpijskich w Vancouver w 2010 roku wrócił do Polski z dwoma srebrnymi medalami za skoki na skoczniach K-95 i K125.

W Mistrzostwach Świata w skokach narciarskich Adam Małysz w swojej karierze zdobył łącznie aż cztery złote medale, jeden srebrny i jeden brązowy. Odniósł cztery zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, zdobywając jednocześnie trzy sezony z rzędu jako pierwszy w historii zawodnik (2000/2001, 2001/2002, 2002/2003). Adam Małysz wygrał 39 konkursów indywidualnych Pucharu Świata. Dzięki swoim licznym osiągnięciom wciąż jako skoczek narciarski wciąż żyje w świadomości Polaków, przyglądających się występom młodszych zawodników, dla których Małysz był najważniejszą inspiracją.

Pozostałe osiągnięcia Adama Małysza – kariera rajdowa

Adam Małysz już przed oddaniem swego ostatniego skoku w Zakopanem podczas benefisu organizowanego na jego cześć w 2011 roku zapowiedział koniec kariery. Nie oznaczało to jednak końca kariery sportowej, lecz zakończenie epizodu związanego z byciem skoczkiem narciarskim

W tym samym roku Małysz dołączył do zespołu RMF Caroline Team jako kierowca rajdowy. Po raz pierwszy wziął udział w rajdzie Dakar rok później, zdobywając jednak dopiero 38 miejsce, m.in. przez awarię sprzęgła w samochodzie. W 2013 roku Małysz dołączył do teamu Orlen i 14 kwietnia odniósł pierwsze zwycięstwo w rajdzie Tolimpex Cup. W tym samym roku został laureatem Rajdowych Mistrzostw Polski, a w 2014 roku wraz z Rafałem Martonem zdobył wysokie, trzynaste miejsce w słynnym rajdzie Dakar.

Od 2016 roku Małysz pełni funkcję dyrektora sportowego w Polskim Związku Narciarskim, dzięki czemu faktycznie może pomagać innym, młodszym skoczkom. Oprócz osiągnięć typowo sportowych Małysz może za swoje zwycięstwa pochwalić się także przydzielonymi wysokimi odznaczeniami państwowymi. Został on doceniony trzema odznaczeniami – Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2002), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2007) i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2010).

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki