Gminy z powiatów tarnogórskiego, rybnickiego oraz miasto Jaworzno otrzymają czeki na realizację inwestycji drogowych w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Czeki przekaże samorządom wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

REKLAMA

Konferencja prasowa w Jaworznie dziś o godzinie 14:00.

Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert, odbierze z rąk Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka czek ze środkami, przyznanymi w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

http://www.katowice.uw.gov.pl/wydzial/wydzial-rozwoju-i-wspolpracy-terytorialnej/fundusz-drog-samorzadowych-2019

– Nigdy do tej pory nie trafiły takie pieniądze do naszego województwa na budowę, przebudowę i modernizację dróg. Dla porównania w 2015 roku przeznaczono 69 mln zł. Teraz jest to kwota blisko 300 mln zł – podkreśla wojewoda Jarosław Wieczorek.

Na liście podstawowej do dofinansowania w 2019 roku znajduje się 46 powiatowych i 98 gminnych inwestycji.

FDS jest nowym narzędziem wsparcia samorządów w modernizacji infrastruktury drogowej. Dzięki rządowemu wsparciu dla samorządów możliwe będzie zachowanie sieci drogowej we właściwym stanie i zapewnienie bezpieczeństwa korzystającym z niej mieszkańcom. Dla wielu powiatów i gmin zbyt niskie dochody były dotychczas przeszkodą dla realizacji koniecznych inwestycji.

Nowością jest to, że FDS jest stabilnym programem obliczonym na wiele lat, z którego możliwe będzie dofinansowanie zadań wieloletnich, co pozwoli na realizację większych inwestycji, które dotychczas były przez samorządy odkładane.

Co ważne, biedniejsze samorządy mogą skorzystać z dofinansowania w wysokości nawet 80 proc. wartości realizowanych zadań.

Środki Funduszu Dróg Samorządowych są przeznaczane na:

  • dofinansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg powiatowych i dróg gminnych;
  • dofinansowania budowy mostów lokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych;
  • finansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych o znaczeniu obronnym.

Źródło: UM jaworzno i http://www.katowice.uw.gov.pl

foto: http://www.katowice.uw.gov.pl

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ