REKLAMA

Jaskra występuje dziś u coraz większej liczby ludzi na całym świecie. Czy trzeba jej się bać? Jakie są przyczyny i objawy, jak ją diagnozować, a także na czym polega terapia tego schorzenia?

Skąd bierze się jaskra?

Oko – choć jest jedną z najmniejszych części ludzkiego ciała – to zadziwiający i niezwykle skomplikowany organ. Składa się z wielu warstw i elementów, dzięki którym może pełnić niełatwą, ale bardzo ważną funkcję – naszego narządu wzroku. Jako, że nie jest strukturą pustą – wypełnia je galaretowate ciało szkliste i obecny w komorach płyn, tzw. ciecz wodnista – oko posiada własne ciśnienie, określane śród- lub wewnątrzgałkowym. To siła, z jaką wnętrze „napiera” na jego ściany. W normalnych, fizjologicznych warunkach powinno wynosić między 10, a 21 mm Hg (choć w praktyce najczęściej jest to, w miarę uśrednione, 16 mm Hg). Schorzenie, które nazywamy jaskrą, polega na postępującej degeneracji nerwu wzrokowego, tzw. neuropatii jaskrowej, w rezultacie podwyższonego ciśnienia wewnątrz gałki ocznej (z jednym wyjątkiem – ale o tym dalej).

https://vidiummedica.pl/operacja-jaskry/Przyczyny i objawy

W porządku, ale skąd bierze się ten wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego? Przyczyny takiego stanu rzeczy są złożone. Najczęściej jest to skutek utrudnionego odpływu cieczy wodnistej z oka do krwiobiegu przez tzw. kąt tęczówkowo-rogówkowy (zwany inaczej kątem przesączania), który może mieć nieprawidłową budowę lub zaburzoną funkcję. W najpowszechniej występującym typie jaskry (ok. 80-90% przypadków) – pierwotnej z otwartym kątem przesączania – przyczyna nie jest do końca znana; schorzenie uznawane jest za idiopatyczne, choć przypuszcza się, że w jego powstaniu odgrywają rolę czynniki genetyczne. W innej odmianie jaskry, pierwotnej z zamkniętym kątem przesączania, utrudnienie to wynika z anatomicznego zablokowania drogi odpływu cieczy wodnistej. Oprócz tych dwóch głównych typów choroby, wyróżniamy jeszcze ich odmiany wtórne (mogące pojawić się po urazie lub w towarzystwie innego schorzenia oczu, np. zaćmy), jak również jaskrę wrodzoną i, wspomniany wcześniej wyjątek, jaskrę z prawidłowymi wartościami ciśnienia. W tym ostatnim przypadku przyczyną uszkodzenia nerwu wzrokowego są zaburzenia krążenia w jego okolicy. A jak objawia się jaskra? Niestety, zazwyczaj niepostrzeżenie. Najczęściej występująca odmiana, z otwartym kątem przesączania, potrafi rozwijać się latami, nie dając przy tym żadnych symptomów. W pozostałych przypadkach występuje m.in.: zawężenie pola widzenia (tzw. mroczki), wrażenie efektu halo wokół źródeł światła, a także bóle oczu i głowy.

Diagnozowanie jaskry

Pojawienie się objawów to zwykle znak, że trzeba zgłosić się do lekarza po pomoc. W przypadku jaskry wszystko zależy od tego, z jaką jej odmianą mamy do czynienia. Typ z zamkniętym kątem przesączania wywołuje silne objawy, na które trudno zareagować obojętnością. Jednak ten z kątem otwartym, jak już wspomnieliśmy, rozwija się bezobjawowo – toteż może przez bardzo długi czas pozostawać w ukryciu. Niestety, w miarę upływu czasu powoduje coraz większe zaburzenia wzroku, a w ostateczności prowadzi do jego całkowitej utraty. Tę odmianę jaskry, odpowiednio wcześnie wykryć można tylko dzięki profilaktycznym badaniom. Lekarz stawia diagnozę w oparciu o obraz tarczy dna oka, tonometrię (czyli badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego), gonioskopię (ocenę kąta przesączania), optyczną koherentną tomografię (OCT), a także badanie pola widzenia.

Sposoby leczenia jaskry

W terapii jaskry, oprócz tego, z którą odmianą choroby mamy do czynienia, kluczowy jest czas. Im wcześniej rozpoznane schorzenie, tym większa szansa na zahamowanie jego postępów i ocalenie wzroku! Współczesna medycyna oferuje nam dziś dwie możliwości leczenia jaskry. Jedną z opcji jest przyjmowanie leków obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe. Zwykle występują one w wygodnej formie kropli do oczu. Drugi rodzaj terapii to zabiegi – chirurgiczne i laserowe. Mamy tu do wyboru m.in.: irydotomię laserową i selektywną trabekuloplastykę laserową SLT.

Poznaj cennik – https://vidiummedica.pl/operacja-jaskry/cennik/

Na czym polega operacja jaskry?

Choć wymienione zabiegi mają taki sam cel, są nowoczesne, krótkie i bezbolesne (wykonywane w podawanym w postaci kropli znieczuleniu miejscowym), to jednak różnią się od siebie przebiegiem. SLT, najprościej mówiąc, opiera się na poszerzeniu kąta tęczówkowo-rogówkowego, co umożliwia obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Z kolei laserowa irydotomia polega na wykonaniu mikroskopijnego otworku w tęczówce pacjenta, co otwiera alternatywną drogę odpływu dla gromadzącej się w oku cieczy wodnistej. Wymienione zabiegi znajdziemy w atrakcyjnych cenach w ofercie Specjalistycznego Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica, które posiada swoje oddziały w największych polskich miastach, Warszawie i Krakowie. Pamiętajmy, że w przypadku jaskry niezwykle ważny jest czas reakcji. Dlatego pod żadnym pozorem nie lekceważmy objawów, jeśli jakieś zauważymy, a kiedy wszystko jest w porządku – pamiętajmy o regularnych badaniach profilaktycznych!

Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.vidiummedica.pl.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki