środa, 24 kwietnia, 2024

Depresja –szczęścia złodziejka

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneDepresja –szczęścia złodziejka

Depresja –szczęścia złodziejka

- Advertisement -

W dzisiejszych czasach depresja jest bardzo „popularną” o ile tak można w ogóle powiedzieć chorobą. Czy to dobrze czy raczej źle? Na pewno to, że dotyka tak wielu osób jest niepokojące. Dobrze jednak, że z roku na rok jest coraz większa świadomość wśród społeczeństwa. Większość dobrze zna objawy choroby i potrafi rozpoznać symptomy jej występowania. Często jednak w pełni nieświadomie, lub wręcz przeciwnie – świadomie wypieramy tę myśl, że sami bądź ktoś z naszych bliskich może się z nią zmagać.

 

Wydawać by się mogło, iż społeczeństwo zrozumiało, że depresja to choroba jak każda inna i nie można się jej wstydzić. Zaskakujący jest jednak fakt, że większość chorych ukrywa ją przed najbliższymi, krępując się tym, że ich dopadła. Nie można tak myśleć! Najwidoczniej dalej trzeba uświadamiać, że niezależnie od tego czy ktoś jest kobietą czy mężczyzną, szczęśliwy czy nie, bogaty czy nie… Depresja może dopaść każdego.

Istnieje kilka podstawowych podtypów zespołów depresyjnych:

  • Depresja melancholiczna – objawy: obniżony nastrój, utrata masy ciała, utrata zainteresowania, osłabienie, poczucie winy, problemy ze snem i koncentracją, spowolnienie psychoruchowe, za mały lub za duży apetyt.
  • Depresja atypowa – objawy: nadmierna senność, zwiększony apetyt, gorsze samopoczucie.
  • Depresja krótkotrwała nawracająca – objawy: wszystkie wyżej wymienione objawy lub chociaż część z nich występuje przez kilka/kilkanaście dni regularnie co jakiś czas.
  • Depresja sezonowa: objawy: pojawiają się i ustępują (zazwyczaj jesienią i zimą).
  • Depresja lękowa.
  • Depresja afektywna dwubiegunowa.
  • Depresja przewlekła.
  • Depresja po śmierci bliskiej osoby.
  • Depresja poporodowa.
  • Depresja w wieku starczym.
  • Depresja maskowana.
  • Depresja psychotyczna.

Pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć żadnych objawów świadczących o depresji. Jakiekolwiek podejrzenia powinny być skonsultowane ze specjalistą. Dlaczego? Z depresją jest jak z każdą inną chorobą – z czasem się rozwija. Czym prędzej się zareaguje, tym większe szanse na szybkie wyleczenie. W początkowym stadium można łatwo zwalczyć uporczywe dolegliwości. W takich wypadkach pomóc może Psychiatra Kraków przyjmujący w Centrum Medyczne Kraków. W sprawdzonych miejscach można liczyć na dyskretną i przede wszystkim skuteczną pomoc. Warto dodać, że psychiatra jest lekarzem. Tylko on może zastosować farmakoterapię i tylko pod jego okiem stopniowo może zostać ona odstawiana. Same leki nie zwalczą depresji – w walce z nią najważniejsza jest psychoterapia.

- Advertisment -

Jaworznicka szkoła muzyczna zaprasza na Dzień Otwarty

Jaworznicka Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Grażyny Bacewicz zaprasza wszystkich kandydatów wraz z rodzicami na Dzień Otwarty. Wydarzenie odbędzie się we czwartek 25 kwietnia,...

Turniej Boccia na Hali MCKiS

Na hali Widowiskowo-Sportowej MCKiS w Jaworznie odbył się Integracyjny Turniej Boccia. Jego organizatorami byli Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym ,,Ratownik Górniczy”, SP nr 7 w...

Sobieski Górka – osiedle zapomniane

Mieszkańcy osiedla Sobieski Górka skarżą się na pakowanie w obrębie pętli autobusowej. A to nie jest jedyny problem tego miejsca. Osiedle Sobieski Górka to miejsce,...