Adwokaci

REKLAMA

Studia prawnicze są kierunkiem co roku obleganym na wszystkich uczelniach nie tylko w kraju, ale również za granicą. Są również jednymi z najbardziej wymagających, gdyż droga do uzyskania wymarzonego zawodu często bywa długa i żmudna. Wśród zawodów prawniczych cieszących się największym zainteresowaniem bez wątpienia wskazać należy zawód adwokata.

Adwokat – jak nim zostać?

Proces zdobywania wiedzy i kwalifikacji prawniczych jest bardzo czasochłonny i wymagający. Najpierw należy ukończyć prawo na wybranej specjalizacji, w tym przypadku adwokackiej, a następnie zdać aplikację. Wpisanie na listę adwokatów działających w kraju pozwala ostatecznie na uzyskanie prawa do wykonywania zawodu i umożliwia podjęcie pracy m.in. w kancelarii adwokackiej.

Jak wygląda praca adwokata?

Zawód adwokata jest niezwykle prestiżowy na rynku pracy. Głównym zadaniem adwokatów jest rozwiązywanie różnorodnych sporów sądowych pomiędzy klientem a stroną postępowania. Niezbędne jest także merytoryczne przygotowanie do procesu. Ostatecznie bowiem adwokat jest reprezentantem klienta w sądzie. Jest swego rodzaju przewodnikiem po całym procesie sądowym, gdyż nie tylko pełni funkcję reprezentacyjną, ale także, w razie konieczności, występuje w obronie klienta. Do kompetencji adwokatów należy również udzielanie porad prawnych, czy sporządzanie opinii prawnych na zlecenie klientów.

Adwokat Katowice – wymagania

Wykonywanie zawodu adwokata związane jest z wieloma aspektami. Istnieją bowiem cechy kandydata, które zdecydowanie ułatwiają wykonywanie tego zawodu. Przede wszystkim dobra pamięć – to dzięki niej prawnik będzie w stanie swobodnie poruszać się w gąszczu przepisów prawnych i szczegółach dotyczących prowadzonych przez niego spraw. Nieoceniona jest również umiejętność logicznego i analitycznego myślenia, cierpliwość oraz wytrwałość. Praca adwokata wymaga stałego poszerzania wiedzy, wobec czego inteligencja i szybkość uczenia się stanowią podstawę podjęcia zatrudnienia w tej branży. Istotną cechą zatrudnionych w tym zawodzie jest także umiejętność łatwego komunikowania się i biegłość w stosowaniu przepisów prawa. Bez wątpienia wykazywać się muszą odpornością psychiczną, jak również umiejętnością słuchania i wnikliwością. Bez tych cech efektywna praca adwokatów jest wręcz niemożliwa.

Adwokat Katowice – podsumowanie

Praca adwokata jest jedną z najbardziej opłacalnych pod względem zarobków. Według statystyk portalu wynagrodzenia.pl dochody osób zatrudnionych w tej branży wzrastają każdego roku. Średnio wynoszą one obecnie ponad 5 tysięcy złotych, a w przypadku połowy ankietowanych plasują się w granicach od 4 do 8 tysięcy złotych. Z tego też tytułu na rynku istnieje ogromna konkurencja. Duże miasta dają bez wątpienia większe możliwości zdobycia potencjalnych klientów i zaistnienia na rynku. Już w roku 2015 liczba adwokatów w Katowicach przekroczyła 300, a wzrost ten odnotowywany jest każdego roku. Pamiętać należy jednak, że w przypadku takiego zawodu jedynie rzetelność i profesjonalizm są w stanie usatysfakcjonować zleceniodawców.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki