wtorek, 19 marca, 2024

223. Piesza Jaworznicka Pielgrzymka na Jasną Górę

Strona głównaKulturaKościół223. Piesza Jaworznicka Pielgrzymka na Jasną Górę

223. Piesza Jaworznicka Pielgrzymka na Jasną Górę

- Advertisement -

Przewodnim słowami tegorocznej pielgrzymki były: Wynagradzamy Tobie Maryjo. Na pielgrzymkowy szlak wyruszyło ponad 80 pątników pod przewodnictwem ks. Stanisława Janickiego, który pielgrzymował po raz 43.

Trasa pielgrzymki jest niezmienna i sięga czasów zaborów. Pątnicy wychodzą z centrum Jaworzna do Szczakowej, skąd pociągiem udają się do Myszkowa, by już pieszo dojść na Jasną Górę.

3 września

Pierwszy dzień kończy się po przejściu 15 km w sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej – Patronki Rodzin, która rozwiewa smutki, obdarowuje radością i uśmiecha się do każdej rodziny. Historia kościoła sięga 1325 roku, a od 1706 sanktuarium opiekują się Paulini.

Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej – Patronki Rodzin

4 września

Po przejściu 26 km pielgrzymi docierają do Św. Anny, a po drodze, – jak tradycja nakazuje – w Złotym Potoku pielgrzymi, którzy idą pierwszy raz, muszą być oblani wodą ze źródła Zygmunta i Elżbiety (nazwane na cześć swoich dzieci przez tak przez poetę epoki romantyzmu Zygmunta Krasińskiego, który mieszkał w Złotym Potoku).

W drodze do św. Anny
Tradycyjne oblewanie wodą w Złotym Potoku

Sanktuarium w Św. Annie to barokowy kościół wzorowany na bazylice św. Antoniego w Padwie. W bocznej kaplicy, w ołtarzu jest gotycka drewniana figurka św. Anny, zwana Samotrzeć, czyli babcia Chrystusa z córką Maryję i wnukiem. Warto się modlić do św. Anny, bo babcia wszystko może i we wszystkim zaradzi. Wysłucha i przychodzi z pomocą w trudnych chwilach, a czasem podniesie na duchu i ciele.

Sanktuarium św. Anny

5 września

Trasa do Kłomnic to najdłuższy odcinek pielgrzymki o dł. ponad 29 km. Po drodze pielgrzymi nawiedzają w Gidlach sanktuarium uzdrowienia chorych. Historia cudownych uzdrowień sięga 1600 roku i przedstawiona jest na małych obrazach wiszących na ścianach. Do małej 9 cm. Figurki, która mieści się w dłoni, a ma cudowną moc zjeżdżają się ludzie z całego świata, bo to dzięki niej dokonują się uzdrowienia.

Sanktuarium w Gidlach

Kłomnice witają pielgrzymów biciem dzwonów, ciepłymi słowami proboszcza oraz gościnnością mieszkańców. Nasza jaworznicka pielgrzymka jako jedyna zatrzymuje się na nocleg w Kłomnicach, pozostałe tylko przechodzą przez tę miejscowość.

6 września

Z Kłomnic do Częstochowy pozostaje 24 km. Po drodze pielgrzymi zatrzymują się na tzw. Przeprośnej Górce, gdzie po krótkiej modlitwie przepraszają się nawzajem.

Do Częstochowy pielgrzymka wchodzi na czele z mężczyznami ubranymi w galowe stroje górnicze, a kobiety w stroju krakowskim, dając dowód przynależności kulturowej do Małopolski

Powitanie pielgrzymki

Pod figurką Matki Boskiej wita nas ojciec Paulin. Potem pokłon Matce Boskiej w cudami słynącej kaplicy.

7 września

Tradycją stało się odprawianie mszy św. w Dolinie Miłosierdzia W tym roku ks. Janicki wraz z kustoszem sanktuarium Miłosierdzia odprawili Mszę w nowym kościele. W ołtarzu głównym widzimy Chrystusa z tablicą, na której czytamy: „Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary. Kościół zachwyca przestrzenią i mozaikami ze starego testamentu oraz z życia Chrystusa. Nie sposób tego opisać, trzeba zobaczyć.

Kościół w Dolinie Miłosierdzia Bożego

Jaworznicka pielgrzymka, pochodząca z miasta górniczego, odwiedza zawsze kościół świętej Barbary – opiekunki ludzi ciężkiej pracy i górników.

8 września

Poranna Msza święta przed obrazem Czarnej Madonny w intencji jaworznickich pielgrzymów jest wielkim przeżyciem, bo to do Matki Boga szliśmy przez te kilka dni. Utrudzeni by Jej przekazać nasze prośby czy podziękowania.

Mirosława Matysik

Pożegnanie z Matką Boską

[vc_facebook]

- Advertisment -

Niezwykły zegar rodem z Jaworzna

Otrzymaliśmy ciekawą prośbę od naszego czytelnika. Oto jej treść: Zwracam się z uprzejmą prośbą do mieszkańców Jaworzna oraz osób mających jakąkolwiek wiedzę o warsztacie wytwórczym...

Jaworznickie hospicjum inauguruje XIX edycję Pól Nadziei

Jaworznickie Hospicjum Homo Homini im. Św. Brata Alberta zainaugurowało kolejną już odsłonę akcji Pola Nadziei. Pierwszym wydarzeniem tej wiosennej edycji było okolicznościowe spotkanie połączone...

Carrantuohill i Robert Kasprzycki na scenie Jazz Club Muzeum

Zespół Carrantuohill i gościnnie Robert Kasprzycki zagrali koncert na scenie Jazz Club Muzeum. To wyśmienite muzyczne wydarzenie miało miejsce w niedzielę 17 marca w...