sobota, 20 kwietnia, 2024

Wyrok zaoczny z sądu. Jak się skutecznie odwołać?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneWyrok zaoczny z sądu. Jak się skutecznie odwołać?

Wyrok zaoczny z sądu. Jak się skutecznie odwołać?

- Advertisement -

Wydawane przez sądy cywilne wyroki zaoczne są całkowicie zgodne z prawem. Możemy jedynie ubolewać, że większość osób pozywanych do sądu myśli, że unikanie kontaktu z sądem wyjdzie in na dobre. Niestety, ale będzie tylko gorzej. Dlatego warto i należy bronić się w sądach przekonują eksperci z Kancelarii EUROLEGE. Jak to robić skutecznie? O tym w dzisiejszym artykule.

Czym jest wyrok zaoczny?

Wyrok zaoczny jest jednym z wielu orzeczeń wydawanych przez sądy. Kiedy sąd może wydać takie rozstrzygnięcie? Jeśli pozwany otrzymując pozew nie podejmie obrony, jak również wtedy kiedy stawi się na posiedzenie sądu i nie będzie wdawał się w spór sądowy. Z doświadczenia Kancelarii EUROLEGE wynika, że nawet ponad 99% wyroków zaocznych uwzględnia roszczenia powodów. Co więcej, wyrok zaoczny otrzymuje rygor natychmiastowej wykonalności. Dla pozwanego to zła informacja. Może się on bowiem spodziewać wizyty komornika nawet jeśli zaskarży taki wyrok zaoczny. Chociaż można tego uniknąć.

Jak odwołać się od wyroku zaocznego?

Jako pozwany musisz pamiętać, że na złożenie sprzeciwu od wyroku zaocznego masz jedynie 2 tygodnie liczone od dnia odbioru korespondencji sądowej. W takim odwołaniu pozwany musi dokładnie wskazać co zaskarża, w jakim zakresie oraz podać twierdzenia, zarzuty i dowody. Zadanie nie jest łatwe, ponieważ pozwany otrzymuje tylko wyrok zaoczny z pismem przewodnim.

Dlatego tak ważne jest, aby nie dopuszczać do wydawania wyroków zaocznych. Jeśli jednak taki zostanie wydany, to nie należy się poddawać i walczyć o swoje prawa przed sądem!

Opłata od sprzeciwu od wyroku zaocznego.

Sprzeciw od wyroku zaocznego podlega opłacie sądowej. Jej wysokość uzależniona jest od wartości przedmiotu sporu i wynosi połowę opłaty sądowej od pozwu. W związku z tym, jeśli pozwany otrzymuje wyrok zaoczny zasądzający kwotę np. 20.000 zł, to musi wnieść opłatę sądową w kwocie 500 zł.

Jako ciekawostkę możemy odnotować, że kiedy sąd wydana nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, to pozwany od sprzeciwu nie musi wnosić żadnych opłat. Inna sytuacja będzie miała z kolei miejsce kiedy sąd wyda nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. W takiej sytuacji opłata wynosi aż 3/4 opłaty. Oznacza to, że sytuacja osoby posiadającej wyrok zaoczny lepsza jest od tej, która dostała nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym.

Odwołuj się od orzeczeń sądowych!

Jak się okazuje, Polacy niechętnie odwołują się od orzeczeń sądowych, ponieważ nie wierzą w skuteczność takich pism. Badania pokazują, że liczba osób, które nie odwołują się wynosi nawet ponad 90%! To jednak błędne myślenie! Z informacji przekazywanych przez Kancelarię EUROLEGE wynika, że ponad 80% spraw prowadzonych w ramach działalności pomocowej przez w/w Kancelarię kończy się zadowalającym rozstrzygnięciem dla pozwanego. Dlatego warto, a nawet trzeba walczyć o swoje prawa w sądzie, aby nie płacić długów nienależnych albo zawyżonych. W każdym razie warto spróbować, aby nie żałować swojej bierności za kilka miesięcy albo lat.

Jak się zgłosić do Kancelarii:
EUROLEGE Kancelaria Prawno-Oddłużeniowa
Zadzwoń, tel. 530 333 130
Wyślij zgłoszenie na stronie: www.darmowyprawnik.eu/anuluj-dlug/

- Advertisment -

Sądowa epopeja Sebastian Kusia. Wyrok coraz bliżej. Może zapaść 24. kwietnia

Przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie od prawie 5 lat trwa proces Sebastiana Kusia, podejrzanego o przyjmowanie łapówek, kiedy to pracował na stanowisku naczelnika biura...

Piątkowe pikniki cieszyły się sporym zainteresowaniem

Pomimo chłodu, aż dwa pikniki odbyły się w tym samym czasie w Jaworznie. Jeden zorganizowany jako „Dzień ziemi” pod płaszczką, drugi piknik na Osiedlu...

Fabryka hejtu na finale kampanii. Przekroczono granice kultury

Kampania wyborcza w Jaworznie weszła w decydującą fazę. Kandydaci na urząd prezydenta dwoją się i troją, żeby przekonać do siebie niezdecydowanych wyborców. Ich działania...