Pióro na prezent dla promotora?

REKLAMA

We wrześniu obrona, a Ty wciąż zastanawiasz się co kupić w prezencie promotorowi? Czy wypada podarować mężczyźnie kwiaty? Może nic nie trzeba kupować? Co na ten temat mówią podstawowe zasady savoir-vivre?

To niezwykle popularny temat w czerwcu, lipcu i wrześniu, kiedy to obrony odbywają się praktycznie codziennie. Co etykieta mówi na temat prezentów dawanych z okazji obrony pracy magisterskiej, licencjackiej bądź inżynierskiej?

Pióro wieczne, kwiaty – co kupić?

Odpowiedź nie jest oczywista. Przede wszystkim nie jest wcale obowiązkiem kupowanie takiego prezentu. Jeśli jednak, chcecie, promotor bardzo Wam pomógł podczas pisania pracy – dlaczego nie. Są ponoć uczelnie, gdzie prezentów wręczać nie można, jednak są one zdecydowaną mniejszością.

Na większości uniwersytetów i politechnik prezenty dawane promotorom i członkom komisji przez abiturientów są niesamowicie popularne, normalne, a nawet niezwykle mile widziane. Do tych najpopularniejszych zaliczyć można kwiaty oraz słodkości. Jedne i drugie mogą być wręczone kobietom oraz mężczyznom. Tego typu prezenty są neutralne i raczej niezobowiązujące. Czasem zdarza się, że macie genialny kontakt z promotorem, dobrze go poznaliście. Co wtedy? W takiej sytuacji można pomyśleć o personalizowanym długopisie czy piórze wiecznym z dedykacją. Bardzo elegancko wyglądają np. pióra kulkowe parker urban. Pamiętajcie, że taki prezent nie jest Waszym obowiązkiem i jeśli zwyczajnie z nerwów umknie Wam ten temat, nic się nie stanie.

Promotor to osoba, najbliższa studentowi, jednak kiedy dziękujemy całej komisji warto dać wszystkim ten sam upominek. Jeżeli chcecie wyjątkowo podziękować promotorowi, najlepiej poprosić go na bok lub w innym momencie.

Jakich prezentów nie powinno się dawać komisji?

Skoro pióro wieczne albo kwiaty są w porządku, czego nie powinno się wręczać? Złym pomysłem  z pewnością jest podarowanie alkoholu. Nie wiadomo jak kto do tego podchodzi, więc lepiej jednak postawić na coś neutralnego. Szkoda inwestować w książki, bo to że traficie z pozycją literacką w gusta obdarowywanego jest mało realne. To zwykle ludzie oczytani, posiadający w swoich biblioteczkach wiele książek.

A Ty coś podarowałeś lub planujesz podarować promotorowi?

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki