Outplacement – definicja pojęcia

REKLAMA

Zwolnienia w firmie to bardzo trudny proces – zarówno dla właściciela jak i dla pracowników. Z tego względu coraz popularniejszym narzędziem staje się outplacement. Wiele osób jednak nie wie, czym on jest, dlatego też w poniższym artykule w sposób dokładny omawiamy to pojęcie. Zapraszamy do lektury.

Outplacement – definicja pojęcia

Outplacement to tak zwany system łagodnych zwolnień lub zwolnienia monitorowane. Podstawowym założeniem tego systemu jest aktywizacja zawodowa osób, które tracą zatrudnienie z winy pracodawcy. Warto wiedzieć, iż outplacement może być kierowany nie tylko do osób, które już zostały zwolnione, ale także do tych, które mogą być zwolnione w najbliższym okresie.

Dokładne zasady dotyczące obowiązków pracodawców w zakresie outplacement są zapisane w ustawie. Wskazuje ona, że jeżeli pracodawca chce zwolnić w okresie 3 miesięcy co najmniej 50 pracowników to musi uwzględnić z “właściwym urzędem pracy zakres i formy pomocy dla zwalnianych pracowników”. Jeżeli w firmie dochodzi do tak dużych zmian, proces łagodnych zwolnień jest jednym z najlepszych dostępnych rozwiązań – nie tylko dla pracodawcy ale także dla pracowników. Należy jednak wspomnieć o tym, iż system outplacementu musi być wprowadzany w odpowiedni, przemyślany sposób – w innym wypadku może on nie przynieść spodziewanych rezultatów.

Outplacement – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie? 

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto zainwestować w outplacement. Odpowiedź na to pytanie jest prosta: oczywiście, że tak. Podstawową rzeczą, która działa na korzyść outplacementu jest fakt, że dzięki niemu firma może podreperować swój lekko nadszarpnięty wizerunek spowodowany planowanymi zwolnieniami w firmie. Poprawa wizerunku oraz jednoczesna aktywizacja zawodowa byłych pracowników to dwa najważniejsze atuty outplacementu.

Na outplacement w tej chwili decydują się już nawet drobne przedsiębiorstwa – mimo tego, iż ustawa im tego nie nakazuje. Fakt ten potwierdza, iż outplacement jest narzędziem wysoce efektywnym oraz przydatnym zarówno przedsiębiorcom jak i pracownikom.

Jak wygląda outplacement? 

Jak wyglądają zwolnienia monitorowane w rzeczywistości? Outplacement opiera się na czterech głównych elementach. Mowa tutaj o:

  • doradztwie zawodowym,
  • doradztwie psychologicznym,
  • przeprowadzaniu szkoleń dla pracowników,
  • stałym wsparciu w poszukiwaniu nowego miejsca pracy.

Kiedy stosowany jest outplacement? Najczęściej wdraża się go wśród pracowników, którzy są już na wypowiedzeniu lub gdy ich zwolnienie jest pewne.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki