Listę najgorszych haseł na świecie od lat otwiera 123456, tuż za nim niezmiennie plasuje się password, 111111, qwerty i admin. A przecież podstawą prawidłowego funkcjonowania w sieci jest bezpieczne hasło. Używanie takich banalnych kombinacji naraża użytkowników na bezpardonowe działania cyberprzestępców.

REKLAMA

Alarmujące dane płyną z raportu National Cyber Security Center – aż 23 miliony użytkowników stosujących hasło 123456 stało się ofiarą hakerów. Takie informacje powinny dać do myślenia każdemu z nas. Korzystanie z haseł, które bez trudu można odgadnąć, np. imię swojego pupila, nazwę ulubionej drużyny, muzyka czy daty urodzenia może mieć fatalne skutki.

Istotnym problemem jest także to, że większość użytkowników wykorzystuje jedno hasło do wielu różnych kont. Zaledwie 55% użytkowników używa silnego, unikalnego hasła do swojej głównej skrzynki mailowej.

Zabezpiecz nie tylko swojego smartfona

Znacznie lepiej przedstawia się zabezpieczanie naszych smartfonów i tabletów. Większość użytkowników (70%) zawsze używa hasła, PIN-u lub wzoru, co skutecznie blokuje urządzenia mobilne przed dostępem niepożądanych osób. Kolejnym optymistycznym wnioskiem jest świadomość zagrożeń czyhających w cyfrowym świecie wśród młodych ludzi, którzy bardzo ostrożnie dzielą się informacjami w sieci.

Jakie kroki podjąć, aby nasze dane były bezpieczne?

Podstawą jest silne, unikalne hasło. Niefrasobliwość w tym zakresie może nas wiele kosztować – i to dosłownie! Media nieustannie donoszą o kolejnych wyciekach danych i włamaniach, dlatego tak ważne jest tworzenie unikatowych haseł.

Bezpieczne hasło – zasady tworzenia silnego hasła

Czym powinno się charakteryzować dobre hasło? Przede wszystkim powinno mieć odpowiednią długość tj. nie mniej niż 8 znaków. Dobre hasło zawiera nie tylko małe i wielkie litery, ale także cyfry i znaki specjalne. Warto również unikać ciągu znaków, który jest z nimi związany.

Twoje hasła powinny być różnorodne. Korzystanie z jednego hasła do rachunku bankowego, Facebooka i internetowych sklepów może być naprawdę niebezpieczne. W przypadku kradzieży lub wycieku danych logowania z jednego portalu przestępca będzie mógł z nich skorzystać także w innych serwisach. Nie potrafisz zapamiętać ogromnej liczby haseł? Zaopatrz się w menedżera haseł, który zrobi to za Ciebie! Polecamy również regularnie aktualizować hasła do najważniejszych kont, zwłaszcza rachunku bankowego i głównej skrzynki e-mail.

Opracowanie:

ViDA – bezpośredni partner F-Secure w Polsce

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki