Monety kolekcjonerskie – dlaczego warto je zbierać?

REKLAMA

Wiele osób uważa, że numizmatyka jest nudnym zajęciem, które polega wyłącznie na zbieraniu monet. Należy podkreślić, że jest to twierdzenie niezgodne z realiami. Praca numizmatyka to również poznawanie historii pieniądza, technik menniczych, dziejów konkretnych krajów oraz rozpoznawanie oryginalnych i fałszywych monet. Doświadczony numizmatyk przypomina czasami detektywa, który w celu rozpoznania monety musi zwracać uwagę na niezwykle drobne detale. Dlaczego warto zbierać monety kolekcjonerskie? Przekonajmy się!

 

Monety kolekcjonerskie jako inwestycja

Przede wszystkim stare monety kojarzą się z wysoką ceną. Dla osób, które nie interesują się numizmatyką, to właśnie duża wartość monet przyciąga ich uwagę. Nie można przecież przejść obojętnie obok takiej monety jak Flowing Hair Liberty z roku 1794, która została sprzedana w 2013 roku za zawrotną sumę 10 016 875 dolarów! Oczywiście takie ceny to rzadkość, jednak należy pamiętać, że monety kolekcjonerskie (https://numimarket.pl/kategoria/stare-monety-kolekcjonerskie_1/1) często sprzedawane są za kilka, kilkanaście i nawet kilkaset tysięcy złotych. Warto wspomnieć, że stare monety potrafią zwiększyć swoją wartość bardzo szybko. Często znaleźć można zestawienia cen konkretnej monety na przestrzeni np. 10 lat, gdzie widać, że już po upływie 3 lat wartość monety wzrosła o ponad 100%. Czy jednak korzyści finansowe są jedyną zaletą numizmatyki?

Rozwój wiedzy historycznej

Zbierając monety na poważnie, nie ma możliwości kolekcjonowania bez poszerzania swojej wiedzy historycznej. Nawet numizmatyk bez szczególnego zainteresowania historią dochodzi w pewnym momencie do miejsca, gdzie sam docieka dziejów monety, obszaru na którym została wybita oraz rozwoju technik menniczych. Zbieranie monet jest więc również inwestycją w siebie. Należy podkreślić, że podczas kolekcjonowania monet, to my decydujemy jakie egzemplarze będziemy zbierać. Każda zaawansowana kolekcja jest praktycznie niepowtarzalna – każdy numizmatyk posiada odmienne zainteresowania, które są odzwierciedlane właśnie w jego zbiorach.

Od czego zacząć?

Oczywiście na samym początku swojej przygody z numizmatyką, każdy zadaje sobie pytanie jakie monety chciałby zbierać, które są najbardziej interesujące lub opłacalne. Najczęściej doświadczeni numizmatycy polecają rozpocząć kolekcjonowanie od najbardziej dostępnych monet. W naszym wypadku są to monety polskie, których jest naprawdę mnóstwo. Na początku można zbierać polskie monety z XX wieku – wszystkie ich typy i odmiany możemy znaleźć w odpowiednich katalogach monet. Z biegiem czasu nasza kolekcja będzie się poszerzać i prawdopodobnie będziemy specjalizować się w węższym okresie – np. w monetach z dwudziestolecia międzywojennego. Niektórzy uważają, że kolekcjonowanie monet jest dla nich zbyt kosztowne – nic bardziej mylnego! Oczywiście, niektóre monety są niezwykle drogie, jednak z odpowiednią wiedzą i cierpliwością jesteśmy w stanie zdobyć większość monet, które będziemy potrzebować do kolekcji. Często bywa tak, że interesującą nas monetę możemy nabyć w ramach wymiany. Pamiętajmy, że bez odpowiedniej wiedzy historycznej, zbieranie monet to tylko kolekcjonowanie krążków metalu z różnymi wizerunkami. Prawdziwą radość numizmatyk czerpie właśnie z poznawania dziejów konkretnej monety i okoliczności jej wybicia.

Polskie monety - Numimarket.plGdzie kupować monety kolekcjonerskie?

Jak już wspomnieliśmy, aby nie zostać oszukanym podczas kupowania monet, musimy posiadać odpowiednią wiedzę na ich temat. Tylko wtedy jesteśmy w stanie samodzielnie rozpoznać, czy konkretna moneta jest oryginalna i warta swojej ceny. Jeżeli jesteśmy początkującymi numizmatykami, najlepiej kupować monety od sprawdzonych sklepów numizmatycznych. Innym miejscem, w którym można bezpiecznie nabyć monety jest Numimarket, w którym umieszczane są wyłącznie oferty największych sklepów numizmatycznych w Polsce. Dopiero po zdobyciu odpowiedniej wiedzy możemy zdecydować się na zakup od prywatnych osób. W niemal wszystkich większych miastach w Polsce działają również towarzystwa numizmatyczne, które organizują specjalne spotkania kolekcjonerów. Na tego typu zlotach możemy dokonać wymiany naszych monet na inne, interesujące nas egzemplarze.

Dlaczego warto zbierać monety kolekcjonerskie?

Z powyższego artykułu możemy wywnioskować, że kolekcjonowanie monet niesie ze sobą wiele korzyści. Dzięki numizmatyce:

  • w przystępny sposób poszerzamy swoją wiedzę historyczną,
  • zwiększamy naszą spostrzegawczość,
  • z odpowiednim doświadczeniem możemy korzystnie zainwestować swoje pieniądze,
  • poznajemy wielu interesujących ludzi, z którymi możemy dzielić naszą pasję.

To tylko niektóre korzyści płynące z kolekcjonowania monet. Mamy nadzieję, że zainteresował Cię ten artykuł i wiesz już dlaczego numizmatyka wciąż zdobywa nowych entuzjastów. Może to właśnie TY staniesz się kolejnym numizmatykiem?

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki