Jaka jest zdolność kredytowa przy minimalnej krajowej?

REKLAMA

Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe badają zdolność kredytową każdego klienta zainteresowanego kredytem lub pożyczką. Zarabiasz minimalną krajową i zastanawiasz się, czy otrzymasz pożyczkę? Postanowiliśmy sprawdzić, jak kształtuje się zdolność kredytowa osoby zarabiającej 2250 zł brutto miesięcznie.

 

Czym jest zdolność kredytowa?

Przed pożyczeniem klientowi pieniędzy wszystkie instytucje finansowe działające na polskim rynku mają obowiązek upewnić się, że będzie go stać na oddanie pożyczonych środków. Tak właśnie należy rozumieć zdolność kredytową – to zdolność do spłaty zaciągniętych zobowiązań (może być to np. kredyt lub pożyczka pozabankowa).

Niska zdolność kredytowa nie zawsze jest przeszkodą w otrzymaniu kredytu czy pożyczki pozabankowej. Pomóc może dobra historia kredytowa, czyli pozytywne wpisy w biurach informacji gospodarczych. Z drugiej strony osoby bez dochodu nie mają zdolności kredytowej, zatem nie mogą skutecznie starać się o pożyczkę czy kredyt.

Jak oblicza się zdolność kredytową?

Każda instytucja finansowa opracowuje własny wzór, według którego oblicza zdolność kredytową. Wszystkie banki i instytucje finansowe biorą jednak pod uwagę:

  • wysokość uzyskiwanych przez klienta dochodów,
  • ponoszone przez niego koszty utrzymania,
  • obecne zadłużenie (np. spłacane już pożyczki czy kredyty).

Z punktu widzenia instytucji pożyczkowych istotne są także inne parametry, które także wpływają na to, czy klient wywiąże się z podjętego zobowiązania. Należą do nich m.in.:

  • wiek klienta – szczególne znaczenie ma on w przypadku kredytów hipotecznych,
  • status majątkowy klienta – posiadanie przez klienta własnego mieszkania oznacza, że ma on niższe koszty utrzymania,
  • wykonywana praca – niektóre grupy zawodowe (np. nauczyciele, policjanci) są uprzywilejowane przez instytucje finansowe.

Zdolność kredytowa a najniższa krajowa

Od stycznia 2019 r. minimalne wynagrodzenie za pracę na pełen etat wynosi 2250 zł brutto, czyli ok. 1634 zł netto. Czy taka kwota wystarcza, aby zaciągnąć kredyt lub pożyczkę?

Osobie otrzymującej za pracę minimalne wynagrodzenie żaden bank nie udzieli kredytu hipotecznego. Inaczej sytuacja wygląda wówczas, gdy klient stara się o kredyt gotówkowy. Również pożyczka pozabankowa jest w zasięgu osób otrzymujących wynagrodzenie na poziomie najniższej krajowej.

Niska zdolność kredytowa nie jest przeszkodą dla firm pożyczkowych, które proponują pożyczki pozabankowe. Jeszcze do niedawna te instytucje finansowe proponowały jedynie tzw. chwilówki, czyli szybkie pożyczki udzielane na krótki okres (najczęściej na 30 dni). Aktualnie ich oferta jest bardziej zróżnicowana. Klienci zainteresowani skorzystaniem z darmowej pożyczki mogą wnioskować o kwotę:

  • do 3000 zł na okres od 1 do 30 dni w firmie Finbo,
  • do 6000 zł na okres o 1 do 65 dni w firmie Szybka Gotówka,
  • do 20 000 zł na okres od 1 do 60 dni w firmie Wonga.

Pożyczka pozabankowa to produkt, o który skutecznie może starać się każda osoba otrzymująca najniższe wynagrodzenie. Aby jednak zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o pożyczkę, warto zadbać także o dobrą historię kredytową.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki