Jak rozpocząć przygodę z jeździectwem? Korzyści oraz osprzęt potrzebny do jego uprawiania

REKLAMA

Czym jest jeździectwo?

Jeździectwo jest sportem bardzo popularnym. W ciągu ostatnich 20-30 lat można zaobserwować znaczący wzrost zainteresowania tą dyscypliną sportową, a także jeździectwem rekreacyjnym. Jazda konna jest powszechnie kojarzona przez osoby nie mające wcześniejszego kontaktu z tą dziedziną jako zajęcie bardzo drogie i mało dostępne, posiadające dużą barierę wejścia do jego uprawiania. Oczywiście, jeździectwo nie jest sportem tanim, jednakże w związku ze wzrostem popularności, jeździectwo nie jest czymś zarezerwowanym tylko dla nielicznych. Istnieje wiele sposobów, aby rozpocząć naukę jazdy konnej od podstaw, nie posiadając własnego konia, osprzętu ani doświadczenia i wiedzy na ten temat. Jazda konna nie bez powodu stale zyskuje na popularności, ponieważ większość osób widzi niezwykle pozytywne aspekty jej uprawiania, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Jakie zatem korzyści płyną z uprawiania tej dyscypliny sportowej oraz jakie są możliwości, aby zacząć jeździć konno i jak najlepiej do tego podejść? W dalszej części artykułu postaramy się rozwinąć te  zagadnienia i pomóc tym samym niektórym z czytelników w podjęciu decyzji o wejściu do jeździeckiego świata.

Jeździectwo bezdyskusyjnie należy do bardzo przyjemnych aktywności fizycznych. Korzyści z niego płynących jest jednak o wiele więcej. Jeździectwo przede wszystkim bardzo pozytywnie wpływa na sprawność fizyczną. Angażuje do pracy wszystkie partie mięśni jeźdźca. Jazda konna wiąże się również z dość znacznym wysiłkiem fizycznym (w zależności od stylu jazdy oraz uprawianej dyscypliny), co wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu krążeniowo-oddechowego. Poza pozytywnymi efektami fizycznymi istnieje szereg korzyści psychicznych. Jeździectwo bardzo dobrze wpływa na poprawę nastroju. Dla wielu osób jest to forma relaksu i możliwość na oderwanie się od codziennych zadań, obowiązków i towarzyszących im zmartwień. Pod względem sportowym jeździectwo jest znakomite dla osób lubiących rywalizację i lubiących stawianie sobie nowych wyzwań i celów. Prawda jest taka, że jeździectwo jest procesem, który nie ma ograniczonych możliwości poznawczych. Każdego dnia jeździec uczy się czegoś nowego o sobie oraz koniu, na którym jeździ. Dzięki temu jeździec stale rozwija swoje umiejętności i przesuwa do przodu stawiane sobie granice oraz cele. Ten aspekt sprawia, że jest to sport, którym nie sposób się znudzić. Kontakt z końmi począwszy od czynności pielęgnacyjnych, poprzez samą jazdę oraz zaawansowane treningi pozwala na wyrobienie w sobie cech opanowania, odpowiedzialności oraz umiejętności planowania i przewidywania nadchodzących sytuacji. Wiele z tych aspektów będzie niezwykle przydatnych z punku widzenia młodych jeźdźców jednakże jest to sport, który bez względu na wiek daje pozytywne efekty i pozwala na rozwój osobisty. Co najważniejsze, nie ma żadnych barier wiekowych, aby móc je uprawiać i przekonać się na własnej skórze o jego pozytywnym wpływie na nasze życie.

Zapewne wiele osób chcących rozpocząć uprawianie jeździectwa nie ma na początku pewności czy będzie to tylko chwilowa przygoda czy aktywność, która stanie się częścią ich codziennego życia. Z tego względu naukę jazdy konnej warto rozpocząć w szkółce jeździeckiej, która zapewni nam na początku większość niezbędnego osprzętu. Jeżeli po kilku jazdach uznamy, że jeździectwo jest sportem dla nas i chcemy jeździć regularnie warto pomyśleć o własnym wyposażeniu jeździeckim. Zatem co będzie nam potrzebne do rozpoczęcia nauki jeździectwa?

Podstawowy sprzęt jeździecki

Przede wszystkim już na samym początku warto pomyśleć o własnym kasku, który będzie dobrze dopasowany do naszej głowy. Należy pamiętać, że tak często widywane u początkujących jeźdźców toczki nie spełniają norm bezpieczeństwa i nie chronią praktycznie w żaden sposób głowy jeźdźca przed skutkami upadku. Kask bezwzględnie powinien posiadać certyfikaty bezpieczeństwa potwierdzające zgodność z normami europejskimi oraz światowymi. Dzięki temu mamy gwarancję, że w razie upadku nasza głowa będzie należycie chroniona. Istotne jest tu, również dobre dopasowanie rozmiarowe kasku, ponieważ nawet najlepszy kask, który nie będzie odpowiednio dopasowany nie spełni swojej funkcji w chwili uderzenia. Zbyt luźny może się przesunąć na głowie, bądź nawet z niej spaść, natomiast zbyt ciasny będzie powodował ucisk pewnych obszarów na głowie jeźdźca wywołując dyskomfort.

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia dla jeźdźca, są bryczesy bez których ciężko wyobrazić sobie uzyskanie poprawnego dosiadu. Bryczesy są specjalnymi spodniami jeździeckimi wyposażonymi w lej (kolanowy bądź pełny), którego zadaniem jest zwiększenie przyczepności w siodle. Bryczesy są również spodniami dobrze przylegającymi i wykonanymi z wytrzymałego materiału, dzięki czemu chronią nogi jeźdźca przed obtarciami i nie przeszkadzają podczas jazdy. Duży wybór bryczesów damskich znaleźć można np. TUTAJ.

Salon jeździecki EquishopOficerki bądź sztyblety są obuwiem przeznaczonym do jazdy konnej. Oficerki posiadają wysoką cholewkę i zabezpieczają nogi jeźdźca przed obtarciami. Konstrukcja podeszwy zwiększa przyczepność stóp w strzemionach. Sztyblety w odróżnieniu od oficerek nie posiadają wysokiej cholewki, zazwyczaj sięgają do kostek. Tak samo jak oficerki zapewniają pewne ułożenie stopy w strzemionach. Wielu producentów do sztybletów oferuje tzw. czapsy nazywane również sztylpami, które są dołączaną wysoką cholewką, dzięki temu taki zestaw pełnić może rolę oficerek. Sztyblety są wybierane przez jeźdźców ze względu na uniwersalność. W ciepłe dni, niektórzy jeźdźcy preferują stosowanie krótkich butów ze względu na lepszy komfort termiczny. Pisząc o obuwiu jeździeckim warto wspomnieć o odpowiednio dobranych podkolanówkach, które szczególnie w przypadku oficerek będą chroniły stopę i łydkę przed powstawaniem otarć i zabezpieczały wyściółkę buta przed chłonięciem potu.

Rękawiczki jeździeckie są z pozoru drobnym elementem wyposażenia jeździeckiego, jednakże ich rola podczas jazdy konnej ma duże znaczenie. Ich zadaniem jest poprawienie chwytu wodzy i zabezpieczenie dłoni przed otarciami, o które nietrudno podczas wielogodzinnej jazdy. Warto zaopatrzyć się w rękawice letnie i zimowe, bądź wybrać rozwiązanie pośrednie w postaci rękawiczek uniwersalnych, które w przypadku chłodniejszych dni na ujeżdżalni spełnią należycie swoją funkcję.

Warto również pomyśleć o koszulce jeździeckiej, która pozwoli na zachowanie spójności stylistycznej całego stroju, a poza tym nie będzie krępowała ruchów podczas jazdy. Do wyboru w sklepach jeździeckich w zależności od sezonu mamy koszulki polo, koszulki jeździeckie z długim bądź krótkim rękawem oraz koszule konkursowe charakteryzujące się bardziej oficjalnym wyglądem. Najważniejsze, aby koszulka była wykonana z wysokiej jakości materiałów zapewniających przepuszczalność powietrza co zapewnia duży komfort podczas jazdy. Dobrym wyborem są ubrania wykonane ze specjalnych tkanin technicznych.

W przypadku jazdy w szkółce jeździeckiej, kiedy nie posiadamy własnego konia, powyższą listę można uznać za kompletne wyposażenie potrzebne do komfortowej jazdy. Jeżeli jednak mamy swojego konia musimy pomyśleć o pełnym wyposażeniu również dla niego.

Jednym z istotniejszych elementów wyposażenia dla konia jak i jeźdźca jest siodło. To ono usadza nas na grzbiecie i pozwala na zajęcie odpowiedniej pozycji na nim. Siodło powinno być dobrane przede wszystkim pod względem uprawianej dyscypliny jeździeckiej. W sprzedaży dostępne są siodła dla jeźdźców ujeżdżeniowych, skokowych, startujących w rajdach konnych bądź modele wszechstronne łączące cechy siodeł ujeżdżeniowych i skokowych. Osoby, które nie wybrały jeszcze konkretnej dyscypliny jeździeckiej, bądź uprawiają jeździectwo rekreacyjne powinny zdecydować się na siodło wszechstronne, które dzięki swojej konstrukcji zapewni im dużą uniwersalność. Siodło powinno być dopasowane zarówno do jeźdźca jak i konia. W przypadku jeźdźca parametrami odpowiedzialnymi za dopasowanie jest długość tybinki bądź jej projekcja w przypadku siodeł skokowych. Parametry te dobierane są pod kątem długości kości udowej jeźdźca. Kolejnym parametrem jest wielkość siedziska zależna od wagi oraz wzrostu jeźdźca. Przeważnie siodła są produkowane w rozmiarach od 16 do 18 cali co odpowiada zakresowi od 40 kg do 120 kg wagi jeźdźca. Siodło, aby pełniło należycie swoją funkcję, którą jest odpowiednie rozkładanie masy jeźdźca na grzbiecie konia, powinno być idealnie dopasowane do budowy anatomicznej grzbietu konia. W tym obszarze wyróżnia się rozstaw łęku oraz odpowiednie wyprofilowanie poduszek do indywidualnej budowy konia. Odpowiedni dobór tych parametrów przekłada się na uzyskanie równomiernej powierzchni nacisku paneli na grzbiet konia, a tym samym na optymalną dystrybucję ciężaru jeźdźca. Jest to niezmiernie istotne ze względu na zdrowie konia oraz jego zachowanie podczas jazdy. Niedopasowane siodło powoduje większy ucisk pewnych obszarów grzbietu konia, sprawiając mu ból oraz ograniczając jego swobodę ruchu. W perspektywie długofalowej jazda w niedopasowanym siodle może powodować problemy zdrowotne zwierzęcia w zakresie rozwoju jego muskulatury, a także powstawania zwyrodnień układu kostnego grzbietu zwierzęcia. Dlatego też decydując się na zakup siodła należy zadbać o jego prawidłowe dopasowanie zarówno dla wymogów jeźdźca jak i konia. Siodło jest elementem wyposażenia, na którym nie warto oszczędzać ponieważ jego słaba jakość przełoży się bezpośrednio na jego trwałość i zachowanie właściwych parametrów użytkowych w czasie.

Komplementarnymi elementami wyposażenia do siodła są puśliska oraz popręg. W tej kwestii powinniśmy również kierować się wysoką jakością tych elementów wyposażenia. Puśliska są paskami na, których mocowane są strzemiona. Muszą w związku z tym wytrzymywać duże naprężenia i być odporne na rozciąganie. Jest to element wyposażenia podlegający regularnemu zużyciu w czasie, jednakże puśliska wykonane z wysokiej jakości skóry zapewniają bezpieczeństwo i będą służyły przez dłuższy czas aniżeli tanie zamienniki. Natomiast wybór popręgu ma kluczowe znaczenie dla stabilności położenia siodła na grzbiecie oraz komfortu zwierzęcia. Popręg powinien być delikatny dla konia, ale przy tym zapewniać solidne mocowanie siodła. Doskonale sprawdzają się popręgi z elastycznymi paskami, ułatwiającymi ich zapięcie. Właśnie ta czynność powoduje często problemy, ponieważ nieodpowiednio dobrany popręg potrafi sprawiać ból podczas dopinania przez co koń nabiera urazu do tej czynności. Na rynku dostępne są również wersje dla koni bardzo wrażliwych wyposażone w specjalny fartuch z miękkim podszyciem od strony klatki piersiowej konia. Specjalna budowa fartucha zmniejsza naprężenia powstające podczas zapinania bądź jazdy. Zarówno puśliska jak i popręg powinny być dobrane do rodzaju posiadanego siodła. A w przypadku puślisk ich długość musi być także dopasowana do długości nóg jeźdźca tak, aby zapewniały odpowiednie ułożenie strzemion.

Czaprak jest materiałową podkładką, stosowaną pod siodło, której zadaniem jest chłonięcie potu zwierzęcia i zabezpieczanie siodła przed nim oraz zabezpieczanie grzbietu konia przed otarciami. Często w związku z rolą tego elementu wyposażenia można spotkać się z nazwą potnik. Czaprak/Potnik pełni również funkcję amortyzacyjną, czyli pochłania w pewnym stopniu drgania powstające podczas jazdy.

Strzemiona są przeważnie stworzone z metalu takiego jak aluminium bądź wytrzymałych tworzyw sztucznych i zapewniają oparcie stopom jeźdźca podczas jazdy. Podczas wyboru strzemion należy zwrócić uwagę na ich szerokość dopasowaną do rozmiaru stopy jeźdźca oraz sposób konstrukcji samej stopki strzemienia, która to powinna zapewniać dobrą przyczepność, ale zapobiegać równocześnie zakleszczaniu się stopy w chwili upadku. Dostępne są również na rynku tzw. strzemiona bezpieczne, które nie mają zwięzłej konstrukcji i przeważnie w górnej części są łączone na zatrzask albo gumkę, która w chwili np. upadku ulega rozpięciu uwalniając stopę jeźdźca. Odbywa się to kosztem stabilności ułożenia stopy, dlatego też bardzo popularnym rozwiązaniem są strzemiona o litej konstrukcji wyposażone w rotowalne stopki, które w momencie zmiany konta ułożenia stopy zapobiegają pozostaniu stopy wewnątrz strzemienia. Przed zakupem należy sprawdzić jakość wykonania strzemion, a w szczególności staranności wykonanego odlewu. Strzemiona nie mogą posiadać ostrych krawędzi, które mogłyby zranić konia bądź uszkodzić tybinki siodła.

Ogłowie jest uprzężą zakładaną na głowę konia, która pozwala na kontakt z pyskiem zwierzęcia za pośrednictwem wodzy połączonych z wędzidłem znajdującym się w pysku konia (można również spotkać ogłowia bezwędzidłowe oddziałujące na chrapy konia, jednakże tego rodzaju ogłowia wymagają dużej wprawy w stosowaniu). Ogłowie powinno być dobierane w zależności od uprawianej dyscypliny oraz pożądanej siły jego działania. Siła działania ogłowia jest w dużej mierze uzależniona od rodzaju zastosowanego wędzidła. Jednymi z najdelikatniejszych rodzajów są wędzidła oliwkowe. Wodze natomiast powinny być dobrane pod względem długości odpowiedniej dla konkretnego jeźdźca. Warto zadbać o to, aby wodze dobrze leżały w dłoniach i nie wyślizgiwały się podczas ruchu głowy zwierzęcia.

Kantar wraz z uwiązem jest rodzajem uprzęży jeździeckiej stosowanej do przypięcia konia w boksie bądź na padoku.

Ochraniacze na nogi konia mają zabezpieczyć je przed urazami mechanicznymi, do których może dojść np. podczas wykonywania skoków i zahaczenia nogą o przeszkodę. Bądź w ujeżdżeniu kiedy konie mają tzw. tendencję do ścigania się, czyli zahaczania nogami tylnymi o przednie. Warto zawczasu pomyśleć o zapewnieniu odpowiedniej ochrony nogom konia, gdyż urazy w ich obszarze często wymagają długiej rekonwalescencji.

Derka w zależności od budowy oraz materiału, z którego została wykonana może pełnić różne funkcje. Wyróżnić możemy derki potreningowe, stosowane w celu ochrony rozgrzanego po treningu zwierzęcia przed zbyt szybką utratą ciepła i zapewniające sprawne wchłanianie potu. Derki padokowe, stosowane są do zabezpieczenia konia przed warunkami atmosferycznymi na padoku. Często w ramach tego rodzaju derek można spotkać derki przeciwdeszczowe wykonane z nieprzemakalnych materiałów. Derki stajenne przeznaczone do stosowania w boksie.

Gdzie kupić sprzęt?

Wiedząc już co jest potrzebne jako pełne wyposażenie jeździeckie warto zastanowić się gdzie najlepiej zaopatrzyć się w te wszystkie elementy wyposażenia. Na rynku funkcjonuje wiele sklepów jeździeckich oferujących kompletne wyposażenie dla jeźdźców oraz koni. Istnieje wiele dobrych i sprawdzonych marek oraz wiele artykułów z niższej półki budżetowej, które pomimo dobrego wyglądu i zdawać by się mogło solidnego wykonania odstają jakościowo od produktów pełno wartościowych. Jeżeli nie mieliśmy wcześniej do czynienia z produktami jeździeckimi, na własną rękę będzie bardzo ciężko wybrać odpowiednie wyposażenie pod kątem jakościowym jak i dopasowania do naszych potrzeb oraz wymagań. Dlatego też warto wybrać sprawdzone sklepy, oferujące wysokiej jakości produkty i zapewniające profesjonalne doradztwo. W takich miejscach początkujący jeździec może liczyć na pomoc w wybraniu odpowiednio dopasowanych elementów wyposażenia, skrojonych konkretnie do jego potrzeb  oraz przewidzianego budżetu. Jednym ze sklepów godnych polecenia jest sklep jeździecki Equishop, oferujący kompletne wyposażenie dla jeźdźców oraz koni i znajdujący się niedaleko Jaworzna, bo w Katowicach przy alei Korfanego 105 (nieopodal Słonecznej Pętli). Jest to sklep typu Premium oferujący wysokiej jakości produkty, jednakże oferta jest na tyle bogata i różnorodna, że może zostać skrojona na każdy budżet. Bardzo dużym plusem tego sklepu jest profesjonalna obsługa, która nie pozostawi żadnego jeźdźca bez odpowiedzi na jego pytania. Jeżeli jesteś osobą rozpoczynającą swoją jeździecką przygodę i nie orientujesz się jeszcze w tym co  jest odpowiednie dla Ciebie oraz Twojego konia, obsługa sklepu pomoże Ci w doborze właściwego osprzętu. W przypadku siodeł, sklep jeździecki Equishop sprzedaje produkty znanego włoskiego producenta Prestige Italia i bardzo duży nacisk kładzie na kwestię dopasowania siodła do jeźdźca i konia. Dzięki usłudze saddle fittingu mamy pewność, że siodło będzie komfortowe i bezpieczne w użytkowaniu dla nas oraz konia. Poza sklepem stacjonarnym, Equishop prowadzi również sprzedaż internetową pod adresem www.equishop.com.

Jak widać, jeździectwo jest zajęciem niosącym wiele korzyści z jego uprawiania. Warto przynajmniej spróbować bo być może okaże się, że jest to zajęcie, które stanie się częścią naszego życia. Należy pamiętać, że nie jest to sport zarezerwowany dla nielicznych, w dzisiejszych czasach przy takiej popularności praktycznie każda osoba może rozpocząć naukę jazdy konnej.

undefined

- REKLAMA - Zewnętrzne linki