Co nas stresuje w remontach?

REKLAMA

W opinii Polaków konieczność przeprowadzenia remontu nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy. Jak pokazują wyniki badania serwisu Fixly.pl aż 66 proc. osób uważa, że jest to przyczyna stresu w ich życiu.

Jednym z powodów przeprowadzenia remontu jest chęć poprawy wyglądu mieszkania lub domu. Celem jest polepszenie komfortu zamieszkania oraz zwiększenie użyteczność pewnych rozwiązań. Stres przy przeprowadzaniu remontu generuje natomiast natłok spraw, z którymi trzeba się zmierzyć. Jedną z nich znalezienie i współpraca z fachowcami. Według badań Fixly.pl jedną z najczęstszych przyczyn przekładania terminu remontu jest brak zaufanego wykonawcy. 

W jakim stopniu remonty stresują Polaków?

Wspomniane badania potwierdza raport “Polacy a stres” od GFK Polska. Według tych informacji remont jest, zaraz obok problemów finansowych, choroby najbliższej osoby czy zarządzania budżetem domowym, jedną z pięciu najbardziej stresujących sytuacji życiowych. 

Firma Kantar Polska, na zlecenie Fixly.pl, przeprowadziła badanie dotyczące natężenia stresu przy poszczególnych czynnikach związanych z wyborem i współpracą z fachowcami. 65% respondentów przyznaje, że najbardziej stresującą sytuacją jest próba weryfikacji wiarygodności i rzetelności fachowca. 63% badanych uznaje, że bardzo stresującym czynnikiem jest również sam nadzór nad realizacją. U 62% respondentów silny stres wywołuje odbiór wykonanej pracy. Trochę mniej, jednak nadal w dużym stopniu, osoby chcące przeprowadzić remont swoich czterech kątów stresują negocjacje cen (odpowiedzi udzieliło 61% respondentów). 

Na co zwracamy uwagę przy wyborze fachowca?

Najwięcej respondentów opowiedziało się za doświadczeniem fachowca oraz jego wcześniejszymi realizacjami (17,8%). Liczy się także dokładność i schludność wykonywanej pracy (17,1%). Respondenci biorą również pod uwagę terminowość fachowca oraz koszty usługi. W mniejszym stopniu zwraca się uwagę na specjalizację fachowca w konkretnym rodzaju usług, pozostawieniu przez niego porządku po wykonanej pracy czy dostępność specjalisty w konkretnym terminie.

Jak widać, znalezienie fachowca na różnych etapach remontu, nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych zadań. Docenia się doświadczenie i realizacje specjalistów, ich wiarygodność oraz terminowość. Okazuje się, że koszty wcale nie są w tej kwestii najważniejsze. Na pewno dobrym rozwiązaniem będzie wcześniejsze rozeznanie się na rynku, konsultacje ze specjalistami, a także rozmowy z osobami, które już przeprowadzały remont domu lub mieszkania oraz będą mogły doradzić najkorzystniejsze rozwiązania. 

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów online (CAWI) w dniach 14-19 czerwca 2019 r. na próbie n=800.

Źródło: Fixly.pl

- REKLAMA - Zewnętrzne linki