Zabezpiecz komin już dziś!

REKLAMA

Komin to część naszego systemu grzewczego, która odpowiada za prawidłowe odprowadzanie spalin. Dlatego komin jest bardzo istotną częścią tego systemu i należy dbać o jego stan techniczny. Regularne przeglądy i usługi czyszczenia przewodu kominowego z zalegających w nim zanieczyszczeń pozwolą na bezpieczne eksploatowanie systemu grzewczego w budynku. Bezpieczeństwo domowników gwarantuje prawidłowa konserwacja kominów o czym bardzo często, zwłaszcza w prywatnych domach niestety się zapomina.

Jak zabezpieczyć komin?

Profilaktyczne działania w tym zakresie to oczywiście wykonywanie regularnych i okresowych przeglądów szybów kominowych przez uprawnionych do tego specjalistów. Ważne również jest okresowe wykonywanie usług oczyszczania komina z sadzy. Zabieg ten zabezpieczy domowników przed na przykład pożarem sadzy, który w konsekwencji może doprowadzić nawet do pożaru całego budynku.

Równie ważnym działaniem profilaktycznym jest obserwacja komina, również z zewnątrz. Objawy zniszczenia przewodu kominowego często bowiem widać gołym okiem.

Jak rozpoznać, że komin wymaga remontu i zabezpieczenia?

Taka sytuacja na pewno zostanie rozpoznana przez specjalistę podczas okresowego przeglądu komina. Jednak są również objawy widoczne gołym okiem z zewnątrz. Są to wszelkie ubytki w konstrukcji komina, czyli pęknięcia lub odpadanie konstrukcji komina. Również brunatno brązowe plamy i zapach spalin wewnątrz budynku. To oznaki dające sygnał ze komin wymaga natychmiastowej interwencji specjalisty.

Okresowe przeglądy

To najbardziej skuteczna metoda zabezpieczenia komina przed niszczeniem. Fachowe usług przeglądów obejmują kompleksową kontrolę przewodu kominowego oraz ocenę jego stanu technicznego. Profesjonalne firmy usługowe wykonują w tym zakresie również niezbędne wówczas drobne prace konserwatorskie, czyli na przykład czyszczenie i udrażnianie przewodu kominowego. W razie potrzeby na pewno również szybko zareagują na niepokojące objawy .

Zabezpieczenie komina poprzez regularną kontrolę stanu technicznego i naprawy oraz czyszczenie to gwarancja bezpieczeństwa dla mieszkańców i innych osób przebywających w budynku. To bardzo ważne zwłaszcza w prywatnych gospodarstwach domowych, gdzie często się o tym zapomina. W budynkach użytku publicznego dbanie o tego typu rzeczy wymagane jest z litery prawa, więc jest to obowiązek właściciela budynku. Ważne, aby wszelakie prace zrealizowane były przez profesjonalnie podmioty z doświadczeniem i wiedzą. Wszystko dla najwyższego poziomu bezpieczeństwa budynku.

Źródło: Komeno

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki