Rodzaje klap oddymiajacych

REKLAMA

Klapy, które zapewniają oddymianie budynku, mogą być podzielone na różne rodzaje. W zależności od danej cechy można wyróżnić podziały ze względu na różne właściwości klap. W związku z tym można je podzielić ze względu na budowę klapy dymowej, miejsce umieszczenia, rodzaj konstrukcji i mechanizm otwierania.

 

Podział klap ze względu ma budowę
Klapy można rozróżnić ze względu na budowę. Zazwyczaj wyróżnia się wówczas klapy jednoskrzydłowe i dwuskrzydłowe. Różnica widoczna jest w momencie otwierania klap. Jednoskrzydłowe otwierają je zazwyczaj do góry, kiedy dwuskrzydłowe otwierają się na boki. Budowa może różnić się także kształtem, gdyż produkowane są klapy prostokątne, kwadratowe i okrągłe.

Podział klap ze względu na miejsce umieszczenia
W zależności od struktury budynku, materiałów wykonania, jego przeznaczenia oraz rodzaju dachu, klapy oddymiające – https://lupusfire.pl/oferta/klapy-oddymiajace/ mogą być montowane w różnych miejscach. Zgodnie z tym podziałem można wyróżnić:
– klapy punktowe,
– klapy montowane na pasmach świetlnych,
– nasadowe umieszczane na fasadach budynków lub na pionowych oknach.

Podział klap ze względu na rodzaj konstrukcji
Oczywiście klapy będą różniły się od siebie materiałem, z jakiego zostały wykonane. W związku z tym można je podzielić na następujące grupy:
– klapy o konstrukcji stalowej, która jest wypełniona poliwęglanem, używa się ich na dachach płaskich lub niewielkim nachyleniu.
– oddymiające okna dachowe, czyli połaciowe, które przeznaczone są do montażu w dachach o konstrukcji krokwiowej o nachyleniu nawet do 60°.
– okna oddymiające do montażu w ścianach lub paśmie stolarki aluminiowo – szklanej.

Podział klap ze względu na mechanizm otwierania
Klapy można podzielić również ze względu na to, jak się otwierają. W tym przypadku można wyróżnić systemy mechaniczne, pneumatyczne i elektryczne. Ich otwarcie powinno być możliwe w sposób zdalny. Mogą one otwierać się po przekazaniu sygnału z czujników dymu bądź na skutek włączenia przycisku oddymiania. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb głównego użytkownika.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki