Planujesz wyjazd do Stanów Zjednoczonych? Sprawdź, jak dobrać najlepsze ubezpieczenie do USA

Airplane in hand with national flag on background - United States
REKLAMA

Urlop w Stanach Zjednoczonych to marzenie wielu Polaków, nie ulega też wątpliwości, że USA to jeden z najchętniej odwiedzanych krajów na świecie. Ogrom państwa oraz oferowanych przez niego atrakcji sprawia, że liczba chętnych wciąż rośnie, a nierzadko trzeba dość długo odczekać na termin złożenia wizy. Podróż do Stanów Zjednoczonych to z całą pewnością ogromna wyprawa, która często trawi dość dużo środków finansowych. Lot na niemal drugi koniec świata, ceny noclegów, produktów czy usług są o wiele wyższe niż w Polsce – i choć w żaden sposób nie zniechęca to polskich turystów, warto z tych powodów odpowiednio przygotować się do wyjazdu, a także na niesprzyjające czy niespodziewane okoliczności.

Dlatego też przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych należy złożyć podanie o wizę, nabyć bilety, przygotować plan podróży, właściwie się spakować (biorąc pod uwagę limity bagażowe przewoźnika) i odłożyć odpowiednią ilość gotówki. Bardzo istotne jest też wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. W przypadku podróży do Stanów Zjednoczonych nabycie ubezpieczenia turystycznego jest niezbędne do złożenia wizy – w tym celu należy wybrać polisę zgodną z wytycznymi konsulatu. To jednak nie wszystko – w wielu przypadkach warto wykupić rozszerzoną ofertę, aby w ten sposób ustrzec się dodatkowych kosztów opieki zdrowotnej.

Tego rodzaju usługi w Stanach Zjednoczonych należą do najdroższych na świecie. Nie brakuje historii choćby polskich turystów, którzy za prosty zabieg czy krótki pobyt w szpitalu zapłacili dziesiątki czy nawet setki tysięcy złotych. To kwoty, które najprawdopodobniej wielokrotnie przekraczają cały budżet twojego wyjazdu. Nie ma sensu przytaczać przykładów, w Internecie łatwo znaleźć historie osób, które nie wykupiły dobrego ubezpieczenia do Stanów Zjednoczonych i z tego powodu musiały zadłużyć się na wiele lat. Dlatego ochrona w postaci odpowiedniej polisy sprawi, że to ubezpieczyciel pokryje środki leczenia.

Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd do Stanów Zjednoczonych?

Przeglądając ofertę polis ubezpieczeniowych na podróż do Stanów Zjednoczonych, z pewnością trzeba zwrócić uwagę na jej zakres, o czym nieco więcej za chwilę. W przypadku właściwie każdego towarzystwa można w mniejszej lub większej mierze regulować zakres ochrony, bardzo ważne jest jednak to, aby właściwie dobrać limit sumy ubezpieczenia na koszty leczenia. W skrócie można uznać, że im jest on większy, tym mniejsze jest ryzyko konieczności poniesienia własnych kosztów. Ponadto należy sprawdzić limity ubezpieczeniowe przeznaczone na leczenie ambulatoryjne – to leczenie, a także zabiegi czy badania, które nie wymagają pozostawania pacjenta w placówce medycznej przez czas dłuższy niż 24 godziny. Są to zatem m.in. konsultacje medyczne czy badania laboratoryjne. Niektóre firmy ubezpieczeniowe świadomie nakładają limity na leczenie ambulatoryjne, co łatwo przeoczyć, jeśli kupujesz ubezpieczenie turystyczne po raz pierwszy.

Co powinno zawierać ubezpieczenie do USA?

W przypadku wyjazdu do Stanów Zjednoczonych oczywiście najważniejszym elementem każdej polisy jest ubezpieczenie kosztów leczenia (KL). Jak już wspomniano wcześniej, najlepiej aby suma ta była jak najwyższa. Jest to jednak pojęcie dość względne. Absolutnym minimum jest więc kwota 100 000 zł, a optymalnie powinno się wybierać ubezpieczenia z sumą kosztów leczenia co najmniej 200 000 zł. Jeżeli natomiast chorujesz przewlekle, lepiej wykup zwyżkę – choroby przewlekłe często są bowiem wyłączane z odpowiedzialności przez ubezpieczyciela.

Kolejny element kompleksowego ubezpieczenia do Stanów Zjednoczonych to Assistance. W wielu przypadkach to po prostu bezcenna pomoc, a jego suma powinna wynosić co najmniej tyle, ile zawarto w KL. Ubezpieczenie Assistance pozwala m.in. na transport medyczny ze Stanów Zjednoczonych do Polski. Warto mieć na uwadze, że to także generuje bardzo wysokie koszty, szczególnie gdy transport musi przebiegać według ściśle określonych warunków. Ponadto Assistance może obejmować organizację przyjazdu osoby bliskiej do chorego, zabezpieczenie powrotu innych uczestników wyjazdu, opiekę nad dziećmi, wsparcie tłumacza czy opiekę prawnika.

Dobrze wykupić także ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, czyli NNW. Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj polisy zapewnia pomoc finansową po doznanym wypadku. Takie okoliczności to nie tylko popsute wakacje, ale też nierzadko długa rehabilitacja, chorobowe i nieobecność w pracy. Tu także zaleca się wybieranie wyższych kwot ubezpieczenia. Ubezpieczenie do Stanów Zjednoczonych warto uzupełnić także o OC. Dzięki temu nie będziesz musiał pokrywać kosztów związanych np. z leczeniem osób, którym przez przypadek wyrządziłeś krzywdę. Dotyczy to także np. zepsutego sprzętu sportowego. Pamiętaj, że kwoty w tych okolicznościach są znacznie wyższe niż w Polsce, dlatego też ubezpieczenie do USA jest po prostu niezbędne.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki