Opieka nad seniorem w Niemczech jako oferta dla osób młodych

Playful doctor with patient at the nursing home.
REKLAMA

Wyjazdy polskich opiekunów osób starszych do pracy w Niemczech stają się coraz popularniejsze. Polacy decydują się na pracę za granicą głównie ze względu na wysokie zarobki, jednak nie jest to jedyny czynnik zachęcający do wyjazdu. W poniższym artykule próbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy oferty pracy za granicą – ze szczególnym naciskiem na zatrudnienie do opieki nad seniorami – powinny zainteresować osoby młode? Czy jest to praca dla ludzi w wieku 20-30 lat?

Po szkole do opieki nad seniorami

Czy mając 19-20 lat warto przeglądać oferty pracy za granicą w opiece nad osobami starszymi? Wydaje się, że to doskonały czas na podjęcie tego typu pracy. Wyjazd za granicę to okazja, aby nieco podszlifować język obcy oraz nauczyć się samodzielności. Ponadto, jest to po prostu ciekawe, wzbogacające doświadczenie. Niezwykle istotny jest także walor wychowawczy takiego wyjazdu. Młody człowiek, opiekując się osobą starszą, nabiera pokory oraz empatii, które z pewnością zaprocentują w przyszłości dla niego, jak i dla jego bliskich. Opieka nad seniorem, ale również sama rozmowa z doświadczonym człowiekiem to lekcja, w której warto wziąć udział.

Przeszkodą w podjęciu pracy w opiece w Niemczech przez świeżego absolwenta szkoły może być brak doświadczenia. Oferty pracy za granicą zawierają zwykle zapis o konieczności posiadania przynajmniej niewielkiego doświadczenia. Problem ten można jednak rozwiązać, choćby zapisując się na wolontariat.

Student za granicą

Oferty pracy za granicą często dotyczą zatrudnienia tymczasowego. Wśród pracowników tymczasowych dominują natomiast studenci, którzy mają długie wakacje, w czasie których zwykle szukają pracy. Studenci to wciąż bardzo młodzi ludzie, którzy czerpią z wyjazdów podobne korzyści jak świeżo upieczeni absolwenci szkół ponadpodstawowych. Ponadto, często podejmują pracę, aby zarobić własne pieniądze, bo są już częściowo na własnym utrzymaniu, natomiast w czasie roku akademickiego brakuje im czasu, aby podjąć pracę na pełnym etacie. Dlatego też bywają oni zmuszeni do tego, aby w czasie wakacji zarobić pieniądze, które wystarczą im na cały semestr lub nawet cały rok. W Polsce znalezienie wystarczająco dobrze płatnego zatrudnienia jest mniej prawdopodobne, jednak oferty pracy za granicą okazują się już zdecydowanie bardziej atrakcyjne.

Warto również mieć na uwadze, że wyjazd do opieki nad osobami starszymi może być świetnym doświadczeniem zawodowym dla studentów. Mowa tutaj o studentach konkretnych kierunków. Nabranie sprawności w pielęgnacji osób starszych szczególnie przyda się przyszłym lekarzom i pielęgniarkom czy studentom rehabilitacji. Natomiast jeśli chodzi o opiekę nad seniorami z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak choćby demencja, jest to doświadczenie, które przyda się w praktyce zawodowej psychologom. Niemnie jednak, aby nabierać dalszego doświadczenie, opiekując się seniorami w Niemczech, opiekun musi posiadać już podstawowe doświadczenie w opiece, gdyż w przeciwnym wypadku nie zatrudni go żadna renomowana firma rekrutująca opiekunów osób starszych.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki