Nowy Jednolity Plik Kontrolny

REKLAMA

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ministerstwa Sprawiedliwości, wprowadzane są nowe rozwiązania mające na celu pełną elektronizację i cyfryzację kontaktu z organami podatkowymi w Polsce. Ustawodawca właśnie postanowił kontynuować reformę dotyczącą Jednolitego Pliku Kontrolnego, a dzięki nowym rozwiązaniom podatnicy–przedsiębiorcy będą mogli zrezygnować ze standardowych rozliczeń VATowskich i w pełni informować urzędy za pomocą komunikacji elektronicznej i JPK. Na czym mają polegać zmiany? Kiedy należy je wprowadzić? Na co należy zwrócić uwagę?

 

Plan i terminarz wprowadzenia reform

W pierwszej kolejności, warto zwrócić uwagę na zaproponowane terminy. Zmiany wprowadzone będą już od 1 stycznia 2020 roku (pierwotnie planowane były od lipca 2019, ale po przeprowadzonych konsultacjach okazało się, że jest to nierealny do realizacji termin dla większości podmiotów gospodarczych). Jako pierwsze zmianami objęte zostaną tak zwane duże przedsiębiorstwa (czyli z założenia przedsiębiorców zatrudniających ponad 250 pracowników, osiągających roczny obrót netto ze sprzedaży o równowartości powyżej 50 milionów euro lub sumy aktywów bilansu powyżej 43 milionów euro). Następnie reforma będzie obejmować kolejne podmioty (średnich, mikro i małych przedsiębiorców) od lipca 2020 roku. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość skorzystania z nowych rozwiązań przez mniejsze podmioty od razu – jeżeli podejmą taką decyzję, nie muszą czekać do 1 lipca 2020 roku i mogą rozpocząć nowe rozliczanie już od stycznia 2020.

Najważniejsze zmiany

Do najważniejszych zmian należy zaliczyć zastąpienie deklaracji VAT-7 i VAT-7K nowym Jednolitym Plikiem Kontrolnym. Ta nowa baza danych dotycząca VAT, najprawdopodobniej z JPK_VAT, zmieni nazwę na JPK_VDEK. W tym jednym pliku znajdą się: stary plik JPK_VAT, VAT-7, VAT-7K VAT-27, VAT-ZZ, VAT-ZD, VAT-ZT. Jego budowa będzie zbliżona najbardziej do starego JPK-VAT, który zostanie rozszerzony o nową strukturę, najprawdopodobniej o nazwie „deklaracje”. To właśnie ta struktura w formie elektronicznej, zastąpi najprawdopodobniej wcześniej znane podatnikom deklaracje VATowskie. Nowe rozwiązania mają również przewidywać, tak jak do tej pory, rozliczenie kwartalne dla podatników wybierających tę formę rozliczenia.

Nowe Sankcje i kary finansowe

Rekomendowanym rozwiązaniem dla podatników jest odpowiednie zapoznanie się zarówno z planem reform, jak i nowym prawidłowym stosowaniem systemu i nowego pliku JPK. Ustawodawca bowiem jasno wskazał, że dla osób niestosujących się do zasad, przewiduje konkretne kary. Błędy w przygotowaniu nowego JPK_VAT mogą powodować sankcje karno-skarbowe i kary finansowe.

Dodatkowym elementem sprawdzającym, ma być uruchomienie indywidualnych numerów rachunków bankowych do wpłacania zobowiązań podatkowych dla każdego podatnika (na wzór wcześniej wprowadzonych indywidualnych rachunków bankowych ZUS). Rachunki te na razie określane są roboczą nazwą „indywidualny rachunek podatkowy”.

Wszystkie te rozwiązania mają na celu uszczelnienie systemów finansowych i podatkowych oraz likwidację nadużyć podatkowych, w tym przede wszystkim ograniczanie nieprawidłowych praktyk i wystawiania tak zwanych „pustych faktur VAT”.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki