Nasi sprzymierzeńcy w ogrodzie

REKLAMA

Piękny ogród jest marzeniem każdego ogrodnika. Bujnie kwitnące rośliny, zdrowe i zielone liście czynią krajobraz doskonałym. Niestety, taka idylla nie jest możliwa, kiedy na nasze rabaty wkraczają szkodniki gotowe zniszczyć wieloletni wkład pracy. Uszkodzone rośliny, spowolniony wzrost, nieestetyczne liście to efekt ich działalności. Pierwszą naszą reakcją jest atak. Korzystając z szeroko dostępnych oprysków unicestwiamy całe kolonie szkodników myśląc, że ratujemy właśnie ogród. Nic bardziej mylnego. Tępiąc szkodniki jednocześnie pozbywamy się naszych sprzymierzeńców, naturalnych wrogów szkodników.

Pomocne zwierzęta

Wśród naturalnych przyjaciół ogrodnika należy wymienić zwierzęta duże, które z racji swoich rozmiarów przyciągają naszą uwagę. Ptaki zjadają dorosłe owady, zadowolą się również larwami i jajami larw. Potrafią bez problemu znaleźć kryjówkę szkodnika i wykorzystać go jako swoje pożywienie. Budki dla ptaków zwabią je do ogrodu i zapewnią nam pomoc w usuwaniu niechcianych gości. Plagę ślimaków i owadów pomoże zwalczyć jeż, który potrzebuje kryjówki wykonanej z liści, gałęzi lub specjalnego domku. Chociaż nie przepadamy za żabami i ropuchami, to warto zaprosić je do ogrodu. Zjadają duże ilości owadów i ślimaków, które z zamiłowaniem niszczą nasze rośliny. W ślimakach gustują również jaszczurki i padalce

Wśród mniejszych przyjaciół ogrodnika znajdują się skoczogonki i równonogi, które uwalniają ogród od czynników chorobotwórczych występujących w porażonych roślinach. Niepodważalną zasługą biedronki jest niszczenie koloni mszyc atakujących ogrody podczas suszy i upałów. Mimo swoich niewielkich rozmiarów potrafi zjeść około 500 mszyc w ciągu kilku tygodni. Drapieżne złotooki i bzygowate skutecznie walczą z wrogami pięknych rabat. Skorki zjadają mszyce, przędziorki a nawet zarodniki grzybów. Niestety, wielu z tych organizmów ginie, kiedy wykorzystuje się chemiczne opryski. Zamiast stosować tak drastyczne metody, lepiej zadbać o różnorodność w ekosystemie, a nasi przyjaciele sami pozbędą się wrogów. 

Pożyteczne rośliny 

Niektóre rośliny posiadają właściwości pozytywnie wpływające na rozwój innych roślin. Przykładem takiej zależności jest uprawa współrzędna warzyw. Fasola jest idealnym sąsiadem dla ogórka, jednak wysiana obok grochu nie będzie dobrze rosnąć. Niektóre rośliny oddają swoje dobre właściwości w ekologicznych nawozach i opryskach. Gnojówka z pokrzywy wzmacnia i odstrasza szkodniki. Wyciąg z piołunu działa na mszyce, mrówki i gąsienice. Odwar ze skrzypu polnego zapobiega chorobom grzybowym. Mile widziane w ogrodzie są rośliny, których obecność i zapach chroni przed chorobami i szkodnikami. Norniki odstraszy korona cesarskaczosnek zabezpieczy przed rdzą i mączniakiem. Nasturcja zwabi mszyce, w ten sposób chroniąc inne rośliny, a aksamitka wyeliminuje nicienie. Obsadzone lawendą róże będą wolne od mszycy a cząber zapobiegnie śmietce na fasoli. 

Naturalni przyjaciele w ogrodzie to skarb. Aby zagościli na naszym terenie musimy zapewnić im odpowiednie warunki. Z pewnością należy zrezygnować z oprysków chemicznych, które niszczą wszystkie napotkane owady, zarówno szkodniki jak i sprzymierzeńców.

Artykuł powstał dzięki współpracy ze Sklepem Dla Ogrodu. Sklep Dla Ogrodu to internetowy sklep ogrodniczy, oferujący środki do ogrodu i do roślin w domu.

 

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki