Kierowcy zachowują się niebezpiecznie przed przejściami dla pieszych

Nadmierna prędkość, wyprzedzanie i lekceważenie zagrożeń – jak informuje Komenda Główna Policji, kierujący pojazdami zachowują się niebezpiecznie przed przejściami dla pieszych.

Policyjne statystyki z Jaworzna za 2015 r. 4 osoby zginęły, 17 ciężko rannych

REKLAMA

Jak informuje policja – Wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożona wypadkami grupa to piesi. Tylko podczas wakacji 2018 roku uczestniczyli oni w 1085 wypadkach drogowych, w których zginęło 133 osób, a 995 zostało rannych. Większość tych zdarzeń spowodowali kierujący pojazdami, którzy nie udzielali przysługującego pieszemu pierwszeństwa. Niestety znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego miała miejsce na przejściach dla pieszych.

Jak sytuacja wygląda w Jaworznie? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do nadkomisarza Tomasza Obarskiego z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie – Jak się dowiedzieliśmy – w pierwszym półroczu 2018 roku w Jaworznie doszło do dwóch śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych, w pierwszym półroczu 2019 roku takiego wypadku nie było! 

Jak podkreślają policyjni specjaliści – to infrastruktura drogowa, czy rozwiązania inżynieryjne stosowane w obrębie przejść dla pieszych mają duże znaczenie, ale należy wyraźnie podkreślić, że kluczowym czynnikiem warunkującym bezpieczeństwo jest zachowanie człowieka, w tym przypadku kierujących pojazdami, na których spoczywają określone obowiązki.

Policja podkreśla, by zmniejszyć ryzyko wypadku, kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się w szczególności:
• wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
• omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

info: KMP Jaworzno

- REKLAMA - Zewnętrzne linki

2 KOMENTARZE

  1. Pan Komisarz powinien też przedstawić obowiązki pieszego gdy przechodzi przez jezdnię.Nie tylko kierowcy są winni.Piesi nie uważają na przejściach.Ciągłe napominanie kierowców powoduje brak prawidłowych zachowań u pieszych.

  2. Osobiście doświadczyłem potrącenia na pasach, kiedy przechodziłem na zielonym świetle. Potrącił mnie kierowca, który z głównej drogi jaką w Chrzanowie jaką jest ulica Oświęcimska chciał wjechać w ulicę Grunwaldzką. Trudno nazwać to z mojej strony wtargnięciem, skoro zdarzenie miało miejsce po pokonaniu przeze mnie połowy jezdni.
    Na szczęście obyło się bez poważnych konsekwencji.