REKLAMA

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tkanin obiciowych. Większość z nich znajduje zastosowanie nie tylko jako tkaniny obiciowe na kanapy czy krzesła, ale także jako materiał na narzuty i zasłony. Ogrom różnych tkanin sprawia, że bardzo łatwo się pogubić i wybrać  materiał nieodpowiedni do potrzeb. Sprawdź, czym kierować się i jakie parametry wziąć pod uwagę wybierając materiały obiciowe, a także jak wybrać tkaniny obiciowe do mebli stylowych.

Rodzaje materiałów obiciowych

Wśród gatunków tkanin obiciowych dostępnych na naszym rynku wyróżniamy m.in. plusz, który jest miękką i przyjemną w dotyku tkaniną, łatwą w utrzymaniu i odporną na ścieranie, czy będący rodzajem pluszu welur, który dobrze się czyści, dlatego często wykorzystywany jest jako tapicerka do mebli czy materiał do produkcji ubrań. Popularny jest też zaliczany do tkanin obiciowych wzorzystych żakard, czy do złudzenia przypominający sztruks szenil. Swoich zwolenników znajduje też mikrofaza, alcantara, flock i skaj.

Najtrwalsze tkaniny obiciowe – jak wybrać?

Tkaniny obiciowe odgrywają bardzo dużą rolę. Oprócz tego, że muszą sprawdzać się w codziennym użytkowaniu to jeszcze powinny spełniać szereg funkcji estetycznych. Ale to nie wszystko, bo jak się okazuje, tkaniny wpływają też na akustykę, dlatego nie wszystkie rodzaje nadają się do sali kinowej czy teatru.

Wybierając materiały obiciowe powinniśmy od razu wyeliminować takie, które są trudne w utrzymaniu. Jeśli zostaną one wykorzystane na meblach do codziennego użytku to trzeba liczyć się z tym, że z czasem mogą ulec zabrudzeniu, dlatego np. tkaniny obiciowe na krzesła powinny być wytrzymałe na ścieranie, a przy tym estetyczne.

Sprzedawca powinien przedstawić nam dane techniczne, wśród których powinna znaleźć się gramatura tkaniny, która oznacza ciężar tkaniny na metr kwadratowy, zależny od grubości i zagęszczenia nitek czy wytrzymałość na rozciąganie, która informuje o tym, do jakiego naprężenia możemy naciągnąć tkaninę, zanim nastąpi rozerwanie. Na etapie testów badana jest również ścieralność tkaniny i odporność na promieniowanie UV, co także powinno znaleźć się wśród pozostałych parametrów technicznych.

Nowoczesne wzory tkanin obiciowych sprawiają, że wybór jest jeszcze trudniejszy. Mimo wszystko oprócz wyglądu na równoległej pozycji powinniśmy stawiać wytrzymałość tkaniny i łatwość w utrzymaniu. Nawet najładniejszy motyw straci na uroku, gdy materiał przybrudzi się i wytrze, dlatego tak ważne jest, by przed zakupem sprawdzić parametry techniczne tkaniny i zweryfikować, czy odpowiadają one naszym oczekiwaniom.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki