Mijając budynki wydziałów Urzędu Miejskiego, większość osób nie zwraca na nie specjalnej uwagi. Każdy wie, jak wygląda załatwianie spraw urzędniczych i ile cierpliwości to wymaga. Jednak pomimo złych skojarzeń czasami warto przystanąć i zastanowić się, co kiedyś mieściło się w tym budynku.

REKLAMA

Niewiele osób może zdawać sobie sprawę, że w obecnym budynku Wydziału Geodezji i Kartografii mieściło się niegdyś kasyno dla urzędników gwarectwa. Budynek wraz ze znajdującą się nieopodal zabudową dyrekcji kopalń oraz parkiem miejskim tworzyły w przeszłości swoistą całość. W latach PRL budynek zmienił swoją funkcję, mieszcząc w swoich ścianach siedzibę Komitetu Miejskiego PZPR.

Na przestrzeni lat w budynku zaszło wiele zmian. Zmodernizowano elewację, dbając przy tym o zachowanie wszystkich elementów ozdobnych, zlikwidowano możliwość parkowania tuż przed drzwiami budynku, usunięto czerwoną skrzynkę pocztową oraz gabloty informacyjne. Teraz wyremontowany budynek wygląda typowo „urzędniczo” i wpasowuje się w obraz miejski.

NU

Pozostałe artykuły:

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki