wtorek, 23 kwietnia, 2024

Po 30 latach

Po 30 latach

- Advertisement -

Pierwsze częściowe demokratyczne wybory w historii Polski po II wojnie światowej nazywane czerwcowymi albo kontraktowymi odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Były pokłosiem Okrągłego stołu. Znanym symbolem wyborów jest plakat Tomasza Sarneckiego „Solidarności” nawiązujący do kadru z filmu „W samo południe” z Garym Cooperem, choć przed wyborami wisiał tylko w Warszawie, bo nie zdążono go rozkolportować po kraju.

Na naszych miejskich tablicach ogłoszeń czy słupach widniały zdjęcia kandydatów z naszego okręgu w towarzystwie Lecha Wałęsy. Jak się wówczas mówiło, kto się sfotografował z Lechem, ten do sejmu czy senatu wszedł. Wśród ludzi panował entuzjazm i wielka nadzieja. Co dziś pozostało z tamtych lat?

4 czerwca był dniem niezwykłym dla wszystkich Polaków. Punktualnie o godzinie 6.00 rozpoczęła się pierwsza tura wyborów do Sejmu i Senatu, czytamy w nr 13. (324) dwutygodnika Gwarek wydanego 16 czerwca 1989 roku. W całym kraju było 22.411 obwodowych komisji wyborczych, a w Jaworznie głosowano w 41 obwodowych komisjach. Jaworzno należało do okręgu wyborczego numer 34, do którego należały także Chrzanów, Babice, Trzebinia, Olkusz i Libiąż. Frekwencja wyniosła 66 proc. W Jaworznie zarejestrowano nieco najniższą frekwencja – 62 proc., najwyższą w gminie Babice – 72 proc. Do Senatu z województwa śląskiego weszły 3 osoby: Andrzej Wielowieyski (66,4 proc. ważnych głosów), August Chełkowski (64 proc. ważnych głosów) i Leszek Piotrowski (61,2 proc. ważnych głosów.

W pierwszej turze wyborów do Sejmu, jak podała 9 czerwca Państwowa Komisja Wyborcza, w okręgu wyborczym nr 34 w Jaworznie posłem został wybrany Zbigniew Drela (Komitet Obywatelski „Solidarność”) otrzymał on 79.003 głosy, czyli 74,23 proc. ważnych głosów. W drugiej turze wyborów, która odbyła się 18 czerwca do wyborów poszło 20,1 procent uprawnionych. Mandat poselski otrzymali: Michał Zbylut (PZPR) z Jaworzna 16.775 głosów, Józef Starczynowki (Polski Związek Katolicko-Społeczny) 25.341 głosów i Ryszard Kosowski (PZPR) 21.745 głosów.

Mirosława Matysik

Tekst opracowano na podstawie dwutygodnika Gwarek nr 13 i 14 z 1989 roku. PS. Czy macie w pamięci tamte chwile? Czy macie państwo jakieś pamiątki, a może zdjęcia, ulotki czy plakaty? Z chęcią przedstawimy je w następnych numerach gazety. Prosimy o kontakt z redakcją.

[vc_facebook]

- Advertisment -

Pijana kobieta uderzyła autem w barierki w okolicy sklepu Netto

Samochód osobowy wbił się w barierki na obwodnicy przy sklepie Netto. Kierująca była pod wpływem alkoholu. W niedzielę 21 kwietnia doszło do zdarzenia drogowego, w...

Uprawy są niszczone przez dziki

Jeden z mieszkańców Jeziorek skarży się w sprawie szkód, jakie dziki zostawiają na uprawach. Dziki w centrum miasta to jest wierzchołek góry lodowej. Problemy sprawiają...

Zlikwidowano ograniczenie prędkości na łuku na ul. Katowickiej

Szeroko komentowane przez Jaworznian ograniczenie prędkości do 30 km/h z łuku na ul. Katowickiej zostało usunięte. Mieszkańcy Jaworzna bardzo żywo określali swoje stanowisko jako pełne...