O czym warto pamiętać przy zakupie okularów korekcyjnych?

REKLAMA

Okulary korekcyjne służą nie tylko do poprawy wzroku. Spełniają również ważną rolę estetyczną. Mogą dodać twarzy wdzięku, podkreślić jej naturalną urodę i zamaskować niedoskonałości. Wybór oprawek nie powinien być zatem przypadkowy. Pod uwagę warto wziąć zarówno kształt, rozmiar czy kolor, jak i ogólną jakość okularów.

Dopasowanie okularów do kształtu twarzy

Pierwszym krokiem w wyborze oprawek okularów powinno być określenie kształtu własnej twarzy. Najłatwiejszy sposób na przypisanie jej do konkretnej kategorii to wykonanie prostego obrysu na lustrze. W tym celu posłużyć może szminka lub zmywalny pisak. Wystarczy stanąć przed lustrem i obrysować na odbiciu kontur twarzy. Na jego podstawie można łatwo ocenić, czy rysy twarzy są okrągłe, owalne, trójkątne, kwadratowe lub podłużne.

Twarz okrągła

W przypadku twarzy okrągłej, najlepiej sprawdzą się okulary o kwadratowych i prostokątnych oprawkach. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na modele ze szkłami zwężonymi nieco ku dołowi. Takie okulary nie tylko wydłużają okrągłą twarz, ale również optycznie ją wyszczuplają.

Twarz owalna

Wiele osób marzy o owalnym kształcie twarzy. Takie rysy posiadają optymalne proporcje szerokości do długości. Znacząco ułatwia to dobór najlepszych okularów. Na twarzy owalnej bardzo dobrze prezentują się praktycznie wszystkie oprawki. Kształt modelu może być więc dowolny. Warto jednak uważać na rozmiar, aby okulary nie wystawały poza maksymalną szerokość twarzy.

Twarz trójkątna

Osoby z trójkątnymi rysami powinny unikać eksponowania górnej części twarzy. Dobrane okulary korekcyjne muszą być zatem dość subtelne i delikatne. Najlepiej wybrać model z okrągłymi lub owalnymi szkłami. Doskonale prezentują się również modele z minimalistycznymi, niemal niewidocznymi oprawkami.

Twarz kwadratowa

Kwadratowa twarz jest bardzo wyrazista i dość kanciasta. Odpowiednio dobrane okulary mogą nieco załagodzić tak ostre rysy. Najlepiej szukać oprawek o kształcie zaokrąglonym, z jaśniejszym dołem i nieco ciemniejszą górą.

Twarz podłużna

Podłużne twarze są równie wyraziste, a przy tym zwykle nieco dłuższe od kwadratowych. W takim przypadku najlepiej zrównoważyć proporcje. Dobrze sprawdzą się okulary o kształtach okrągłych lub owalnych.

Proporcje, rozmiary i kolory oprawek

Przy wyborze oprawek duże znaczenie mają również ich proporcje oraz rozmiary. Okulary muszą tworzyć z twarzą spójną kompozycję i dobrze dopełniać jej gabaryty. Nie mogą być zatem zbyt małe lub zbyt duże. Proporcje oprawek wpływają także na wygląd poszczególnych części twarzy. Niewielkie okulary nie będą pasowały np. osobie o dużym nosie. Mogą optycznie dodatkowo go zwiększyć.

Ważną kwestią przy wyborze okularów korekcyjnych jest również ich kolor. Pozostaje on zwykle kwestią indywidualnych preferencji. W dużym stopniu rzutuje jednak na ostateczny efekt. Barwę oprawek warto dobrać do koloru włosów i brwi. Pozwoli to na uniknięcie przesadnego kontrastu.

Najczęściej spotykane kolory okularów korekcyjnych to czerń i srebro. Oba dobrze komponują się z ciemnymi włosami – zwłaszcza czarnymi i ciemnosiwymi. Nieco rzadziej wybierane są oprawki złote i brązowe. Doskonale jednak pasują do włosów blond, rudych czy jasnobrązowych.

Jakość okularów

Osoby noszące okulary od lat z pewnością korzystały z oprawek i szkieł różnych marek. Na rynku dostępne są produkty zarówno wysokojakościowe, jak i te z najniższej półki. Na okularach korekcyjnych nie warto oszczędzać. Nierzadko noszone są przez kilkanaście godzin dziennie. Konieczne jest zatem zachowanie maksymalnego poziomu komfortu i wygody.

Oprawki sprawdzonych marek są nie tylko lepiej zaprojektowane, ale też solidniejsze. Powstają z lepszych jakościowo materiałów i posiadają niezwykle dopracowane detale. Na uwagę zasługuje także staranność ich wykończenia. Przy codziennym użytkowaniu jest to nie do przecenienia. Wszystkie walory przekładają się również na dłuższą żywotność okularów.

Podobne kwestie dotyczą także szkieł. Wybierając te z najwyższej półki, zyskać można gwarancję idealnego widzenia. Dobre szkła często posiadają też specjalne powłoki. Chronią one okulary przed zarysowaniem i ułatwiają ich pielęgnację. Blokują również refleksy świetlne i szkodliwe promieniowanie UV.

W przypadku osób z dużą wadą wzroku, kluczowe znaczenie ma podwyższony współczynnik załamania światła. W takiej sytuacji najlepiej wybrać szkła w wyższym indeksie. Nawet przy dość dużej wadzie pozostają cienkie i lekkie.

Gdzie kupić wysokiej jakości okulary korekcyjne?

GlassesShop to amerykański sklep internetowy. Sprzedażą okularów firma zajmuje się już od 2004 roku. Oferuje wysokiej jakości produkty w bardzo atrakcyjnych cenach. GlassesShop.com współpracuje z grupą doświadczonych okulistów, którzy najlepiej rozumieją zróżnicowane potrzeby pacjentów. W sklepie bez problemu zamówić można okulary korekcyjne na receptę. Firma posiada międzynarodowe centrum dystrybucji. Okulary wysyłane są do klientów na całym świecie, w tym także do Polski. Dodatkową zaletą jest 90-dniowa gwarancja i możliwość zwrotu w ciągu 14 dni.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ

  1. Dopiero od niedawna noszę okulary i nie byłam zdecydowana na konkretny model. Na szczęście za radą koleżanki poszłam do optyka Iqoptiq w Warszawie i tam już mi udzielili fachowej pomocy i doradzili, jakie okulary będą pasować do mojego kształtu twarzy. Jak się okazuje oni mają najlepszy sprzęt do badania wzroku firmy Zeiss w Polsce, także to naprawdę świadczy o ich prestiżu.