Lampa do salonu – co wybrać?

REKLAMA

Salon w mieszkaniu lub domu spełnia bardzo wiele różnych funkcji. Jest to jednocześnie przestrzeń wypoczynkowa i gościnna, spełnia zarówno funkcje reprezentacyjne, jak i stanowi przestrzeń do wspólnego relaksu i zabawy dla dzieci. W procesie projektowania kluczowe jest wiec zaplanowanie dostępu do salonu jak największej ilości naturalnego światła, natomiast bez dodatkowego oświetlenia i lamp salon jednak się obyć nie może. Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do salonu?

  1. Podstawowe zasady
  2. Lempa w centrum
  3. Gdzie postawić, a gdzie powiesić lampę?

Podstawowe zasady

Lampy do salonu powinny być dobrane bardzo umiejętnie. Decydując się na konkretne modele, należy pamiętać, że oświetlenie powinno spełniać zarówno funkcje użytkowe, jak i dekoracyjne. Warto, aby lampy nie tylko “doświetlały” przestrzeń, lecz także budowały specyficzny nastrój, czyniły salon bardziej przytulnym, aby wspomagały odpowiednią ekspozycję dekoracji. Paradoksalnie, wbrew wyborom większości klientów, którzy decyzje podejmują wyłącznie w oparciu o estetykę lampy, liczy się nie tylko dekoracyjność lampy. Kolor lamp, ich desing, a nawet technologia żarówek powinna korespondować z meblami i aranżacją wnętrza, natomiast warto zdecydować się przede wszystkim na te rozwiązania, które doświetlą salon i optycznie go powiększą.

Lampa w centrum?

Odpowiednie oświetlenie salonu wcale nie wymaga, aby lampa była zamontowana w jego centralnej części. Jasne, rażące, jednolite światło to nie jest najlepszy wybór do budowania klimatu przytulnej przestrzeni wypoczynkowej. Dużo lepiej sprawdzają się lampy emitujące rozproszone światło. Jeśli zaś celem jest wyeksponowanie określonych detali mieszkania, lepiej zdecydować się na lampy o nietransparentnych kloszach. Dają one kierunkowe światło, które łatwo jest w takim przypadku skierować na interesujący detal w przestrzeni. Oświetlenie warto dobierać strefowo, korzystając z równych rodzajów lamp, tak wiszących jak i stojących. Oferta oświetleniowa jest obecnie naprawdę bardzo bogata: https://www.strefalamp.pl/

Gdzie postawić, a gdzie powiesić lampę?

Lampy stojące dobrze jest wykorzystywać w tych sferach, które przeznaczona są do czytania lub oglądania telewizji. Konieczność ich doświetlenia nie wymaga jednak, aby cała przestrzeń była oświetlona mocnym, jarzeniowym światłem. Lampy stojące pomagają tego uniknąć. Co ważne, można je łatwo przestawiać, dzięki czemu dostosowanie ich do nowej aranżacji wnętrza nie będzie stanowiło żadnego problemu. Lampy wiszące warto stosować przede wszystkim nad stołami i innymi strefami gromadzącymi większość domowników. Należy je umiejętnie dostosować do wysokości mieszkania i jego wystroju. Szkło  i metal idealnie sprawdzają się w minimalistycznych wnętrzach, do tradycyjnych salonów pasują lampy z drewnianymi, plastikowymi albo papierowymi dodatkami.

 

undefined

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki