Co trzeba wiedzieć decydując się na transport samochodu zza granicy?

REKLAMA

Samochody, importowane głównie z Niemiec, Holandii i Belgii najczęściej są to pojazdy, wymagające transportu lawetą lub lohrą. Transport samochodów osobowych oraz dostawczych najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, specjalizującej się w przewozie pojazdów spoza terenu Polski.

Pojazdy osobowe i dostawcze, które sprowadzane są do Polski jako nieuszkodzone wymagają odmiennego sposobu załadunku i zabezpieczenia, niż samochody uszkodzone, dlatego ważne jest, aby odpowiednio przygotować się do kwestii formalnych, zanim zdecydujemy się wejść w kooperację z firmą transportową.

Transport samochodów do Polski – jakie dokumenty będą potrzebne?

Jeśli zamierzamy zlecić firmie transport aut zza granicy, duże znaczenie ma skompletowanie dokumentów, które będą konieczne, aby móc samochody przewieźć przez granicę. Transport w obrębie Unii Europejskiej nie wiąże się ze skomplikowaną, obszerną dokumentacją. Wystarczy list przewozowy CMR i zlecenie przewozu pojazdu, nazywane bonem lub orderem. Transport aut spoza terenu Unii Europejskiej wiąże się z koniecznością posiadania dokumentów celnych, które są wymagane, aby pojazd mógł zostać przewieziony przez granice poszczególnych krajów. Nie należy zapomnieć o dołączeniu kopii dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz kopii faktury, potwierdzającej zakup pojazdu.

Gdy samochód jest uszkodzony

Przed zleceniem transportu trzeba dokładnie określić parametry pojazdu. Firma transportowa powinna wiedzieć, jak duży jest samochód oraz ile waży. Najczęściej wystarczy podać model, aby pracownik zorientował się w technicznych szczegółach. Należy podać dokładne usterki, z uwzględnieniem, czy samochód ma sprawne koła (od tego zależy sposób załadunku pojazdu na lawetę). Jeżeli zlecenie będzie opiewało na więcej niż jeden samochód, trzeba dokładnie określić ilość sprowadzanych pojazdów. W zależności od ilości transportowanych aut, do ich przewozu używa się lawety, która pomieści jeden większy, lub dwa mniejsze samochody lub lohry, dzięki której można przetransportować do dwunastu pojazdów jednocześnie. Firma transportowa powinna posiadać polisę ubezpieczeniową, gwarantującą bezpieczeństwo w razie uszkodzeń, powstałych podczas transportu.

Jaki jest koszt transportu aut do Polski?

Koszt transportu aut do Polski waha się w granicach od kilkuset do kilku tysięcy złotych (od około 2000 zł za pojazdy dostawcze, dane uwzględniają transport z Niemiec). W zależności od odległości do pokonania oraz wielkości pojazdu cena transportu wzrasta proporcjonalnie. Wynajęcie lawety będzie tańsze od wynajęcia lohry. Pojazdy, sprowadzane zza granicy czeka rejestracja w Polsce oraz opłacenie dokumentów, koniecznych do rejestracji. Transport samochodów z zagranicy nie jest skomplikowaną procedurą, którą trudno wykonać. Wystarczy odpowiednio dobrać firmę transportową, posiadającą doświadczenie w transporcie aut do Polski. Praktyka w przewożeniu samochodów dostawczych i osobowych, zarówno uszkodzonych jak i sprawnych jest nieocenionym doradcą, pomagającym przewieźć pojazd w terminie i bez niepotrzebnego stresu.

- REKLAMA - Zewnętrzne linki