– Ponad 80 proc. pracowników ze Śląska pozytywnie ocenia lokalny rynek pracy, a 44 proc. jest zadowolonych ze swoich warunków zatrudnienia – wynika z badania „Confidence Index” przeprowadzonego w I kwartale 2019 r. przez firmę rekrutacyjną Michael Page.

Rekordowo niskie bezrobocie w tym regionie wzmacnia pozycją pracowników i sprawia, że przyciągnięcie do firmy najlepszych talentów staje się dla lokalnych pracodawców coraz trudniejszym zadaniem. W związku z tym, eksperci z obszaru rekrutacji z firmy PageGroup spotkają się z przedstawicielami śląskiego biznesu w Zabrzu i Katowicach, aby omówić wyzwania lokalnego rynku pracy.

REKLAMA

Optymistyczne nastroje

Śląski rynek pracy jest jednym z najatrakcyjniejszych w Polsce. Już ponad 46 proc. pracowników z tego województwa przyznało, że jest pewnych stabilności swojego zatrudnienia, a co trzeci (33 proc.) pozytywnie ocenia wysokość swojej pensji – pokazuje badanie Michael Page.

Ślązacy nie boją się również zmiany pracy. 43 proc. z nich jest przekonanych, że nowe miejsce zatrudnienia może znaleźć w mniej niż 30 dni, a niemal 7 na 10 stwierdziło, że zajmie to maksymalnie 3 miesiące. Najczęściej wskazywanymi powodami, które mogą skłonić ich do takiej decyzji są: możliwość pozyskania dodatkowych kompetencji (62 proc.), perspektywa otrzymywania wyższego wynagrodzenia (48 proc.) oraz potrzeba pracy w bardziej etycznym przedsiębiorstwie (45 proc.). Blisko co czwarty (23 proc.) przyznał także, że w obecnej firmie brakuje mu perspektyw do rozwoju, co również przyczynia się do chęci zmiany pracodawcy.
– Wg danych GUS, na koniec marca 2019 r. stopa bezrobocia w województwie śląskim wynosiła 4,4 proc. i była jedną z najniższych w Polsce. Utrzymująca się silna pozycja kandydatów oraz stosunkowo duża fluktuacja kadr na rynku pracy sprawiają, że firmom z tego regionu coraz trudniej jest pozyskać i zatrzymać w organizacji najlepszych pracowników. W dłuższej perspektywie, zbudowanie zgranego i zaangażowanego zespołu staje się więc nie lada wyzwaniem. Co oczywiste, taka sytuacja odbija się również na jakości pracy i wynikach przedsiębiorstwa – mówi Radosław Szafrański, senior dyrektor w firmie PageGroup. – Mając na uwadze to, z jakimi trudnościami borykają się obecnie pracodawcy, chcemy wraz z lokalnymi przedstawicielami biznesu oraz specjalistami z obszaru HR wspólnie omówić najbardziej nurtujące kwestie dotyczące lokalnego rynku pracy i rekrutacji. W tym celu planujemy zorganizować cykl spotkań na Śląsku. Pierwsze z nich odbędzie się już 23 maja w Zabrzu, a kolejne 11 czerwca w Katowicach – dodaje Radosław Szafrański.

Co przyciąga pracowników?
Tylko co piąty respondent ze Śląska (18,5 proc.) pozytywnie ocenił szansę awansu w swojej firmie, a 4 na 10 dobrze wypowiedziało się o możliwościach zachowania work-life balance w miejscu zatrudnienia. Spośród szerokiej oferty pozapłacowych benefitów oferowanych pracownikom, dla kandydatów ze Śląska najatrakcyjniejsze są pakiety prywatnej opieki zdrowotnej (95 proc.) oraz prywatne ubezpieczenie (76 proc.). Ponadto, niemal 60 proc. doceniłoby możliwość pracy w elastycznych godzinach, a blisko 40 proc. chciałoby od czasu do czasu popracować z domu.

– Wg śląskich pracowników atrakcyjne miejsce pracy to takie, w którym panują dobre relacje między pracownikami, a przełożonym. Ważność tego aspektu potwierdziło 98 proc. zapytanych w naszym badaniu. Podczas spotkań organizowanych na Śląsku będziemy dyskutować również o tym, jak zwiększyć konkurencyjność firmy na rynku pracy oraz jak stworzyć nowoczesne stanowisko odpowiadające potrzebom nowego pokolenia pracowników – wyjaśnia senior dyrektor w firmie PageGroup.

Pierwsze takie wydarzenie odbędzie się 23 maja w Zabrzu w Kopalni Guido. Wezmą w nim udział osoby odpowiedzialne za strategię HR w Centrach Usług Wspólnych, firmach produkcyjnych oraz usługowych. Podczas merytorycznej dyskusji, eksperci omówią m.in. wyzwania współczesnego rynku pracy, problem budowania przywiązania wśród pracowników oraz istotę określania celu i wartości firmy. Kolejne spotkanie zorganizowane będzie 11 czerwca w Browarze Mariackim w Katowicach i adresowane jest do osób zarządzających zakładami produkcyjnymi na terenie woj. śląskiego i małopolskiego. Eksperci będą starali się znaleźć odpowiedź na pytanie, jak zaangażować i zmotywować pracowników do zmian, które w następstwie zoptymalizują procesy biznesowe. W dyskusji weźmie udział m.in. dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która jest partnerem wydarzenia.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki