REKLAMA

Coraz więcej osób posiadających mieszkanie na wynajem skłania się ku wynajmie krótkoterminowym. Jakie płyną z tego korzyści? Jaka jest przewaga tego rodzaju najmu w porównaniu z wynajmem tradycyjnym – długoterminowym. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na tych kilka pytań.

 

Czym w ogóle jest wynajem okazjonalny lub krótkoterminowy?

Upraszczając te pojęcia, można by rzec, iż jest to wynajem po części w formie hotelowej. Mieszkanie rotuje wśród nowych lokatorów, tak jak apartament lub pokój w hotelu, czy też kondominium. Umowa podpisywana jest każdorazowo z nowym najemcą, a czas najmu waha się od jednego dnia do kilku dni, lub nawet tygodni, w zależności od zapotrzebowania.

Kto korzysta z tej formy najmu?

Najczęściej przy tego rodzaju najmie mamy do czynienia albo z turystami odwiedzającymi nasze miasto, lub z klientami biznesowymi, potrzebującego lokum na parę dni. Przedział wiekowy populacji jest bardzo różny. Począwszy od studentów, a skończywszy na osobach w wieku emerytalnym. W większości są to osoby podróżujące samotnie lub w niewielkiej grupie – od dwóch do czterech osób. Rzadziej mamy do czynienia z całymi rodzinami z małymi dziećmi.

Jak urządzić mieszkanie pod wynajem krótkoterminowy?

Pamiętajmy, iż osoby podróżujące lub będące przejazdem mają zupełnie inne potrzeby niż osoby zamieszkujące nasze mieszkanie na stałe. Przede wszystkim, to co będzie im potrzebne, to skromne urządzenie pokoju, kuchni i łazienki. Podobnie jak w pokoju hotelowym, nie będzie zatem konieczne wstawianie obszernych lodówek, przestronnych szaf, czy też zmywarek, choć i one są mile widziane. Tego typu klientowi, przydatne na pewno będzie biurko z krzesłem stanowiące miejsce pracy, niewielki stoli niezbędny do spożycia posiłków, jak również bazowe wyposażenie kuchni. Jako że w będziemy mieli do czynienia z osobami biznesowymi lub turystami, nacisk na gotowanie i pranie będzie znacznie mniejszy. Skorzystają oni z ofert restauracji, lokalnej gastronomii lub zostaną zaproszeni przez swoich współpracowników. W ten sam sposób podejdą do prania oddanego częściej do profesjonalnej pralni, niż do korzystania z pralki na miejscu.

Co jeszcze jest niezbędne w mieszkaniu wynajmowanym w trybie krótkoterminowym?

Warto naszym gościom zapewnić telewizję i internet. Tak jak w hotelach, bogata pula dostępnych kanałów polskojęzycznych i zagranicznych niewątpliwie uprzyjemni pobyt. Kanały obcojęzyczne zachęcą klientów zagranicznych, a podłączony internet w wielu przypadkach jest konieczny do pracy. Pakiet multimedialny oferowany przez większość dostawców na pewno będzie wystarczający. Turyści z chęcią pooglądają telewizję wieczorem, posprawdzają w internecie atrakcje na kolejny dzień, a klienci biznesowi będą mieli możliwość przygotowania się do kolejnego dnia pracy.

Meble nowe, czy używane?

Mieszkanie wynajmowane krótkoterminowo rządzi się innymi prawami. Ze względu na klientelę i ich wymagania, mieszkanie powinno być schludne, czyste i relatywnie nowoczesne lub stylowe. Odradza się wstawianie do tego rodzaju mieszkań, starych i niepotrzebnych gratów, rozpadających się mebli, lub pozarywanych tapczanów. Pamiętajmy, że w tym przypadku do czynienia będziemy mieli z klasą średnią lub wyższą, na co dzień przebywających w wyższych standardach. Postawmy więc na w miarę nowe, w pełni działające wyposażenie i urządzenie. Jasne kolory, proste formy i kilka drobnych akcentów dekoracyjnych na pewno zadowoli naszych klientów.

Nie zapomnijmy także o bazowym wyposażeniu kuchni. Talerze, kubki, sztućce, czajnik, miseczka, garnek, czy też patelnia powinny znaleźć się w takim mieszkaniu. Również i w tym przypadku postawmy na jakość. Unikajmy naczyń poobtłukiwanych, wyszczerbionych kubków, czy też najtańszych aluminiowych i powyginanych sztućców. Kieliszki do wina również są mile widziane.

Tak przygotowane mieszkanie w połączeniu z dobrymi zdjęciami na pewno będzie cieszyć się popularnością, a co za tym idzie z większym dochodem dla nas.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z serwisem Sprzedawacz.pl oferującym bezpłatne ogłoszenia nieruchomości.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki