Wspinaczkowe ABC – czego potrzebujesz na start?

REKLAMA

Czujesz, że wspinaczka to pasja, którą zamierzasz rozwijać? Sprawdź, czego potrzebujesz do wspinaczki na ściance, a jaki sprzęt będzie wymagany, gdy po raz pierwszy wybierasz się w skałki. Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym niezbędnikiem.

Do wspinaczki ściankowej

Jeśli jesteś na samym początku swojej drogi wspinaczkowej, to tak naprawdę potrzebujesz tylko trzech elementów: butów oraz woreczka na magnezję i oczywiście magnezji. Buty wspinaczkowe dla początkujących powinny być symetryczne i posiadać mało agresywny profil. Na początek nie ma sensu kupować bardzo zaawansowanych butów, ponieważ będą one bardziej przeszkadzać niż pomagać. Stopa musi przyzwyczaić się do specyficznej konstrukcji obuwia wspinaczkowego i obciążeń, którym jest poddawana podczas wspinaczki.

Do najlepszych producentów obuwia wspinaczkowego zalicza się La Sportiva, Ocun, Evolv i Scarpa. W ich ofercie znajdziesz buty dla początkujących, które łatwo rozpoznać po kształcie i cenie. Są one mniej “wygięte”, czyli posiadają małą asymetrię pomiędzy palcami a piętą. Dobrej jakości buty wspinaczkowe dla początkujących kosztują ok. 250-350 zł.

Wspomniani już producenci posiadają w ofercie kultowe modele, które produkowane są od kilkudziesięciu lat, choć oczywiście co jakiś czas ich konstrukcja i design ulegają odświeżeniu. Do modeli szczególnie polecanych dla początkujących wspinaczy można zaliczyć La Sportiva Tarantula, La Sportiva Tarantulace, Ocun Crest, Ocun Strike, Ocun Rebel oraz Evolv Defy i damski model Evolv Elektra.

Jeśli chodzi o magnezję, to do wyboru masz jej trzy odmiany: w proszku, w kulkach i w płynie. Najbardziej popularna jest magnezja w proszku, chociaż bywa mało wygodna, ponieważ duża jej część może się rozsypywać. Na ściance wspinaczkowej lepiej sprawdzi się magnezja w kulce lub w płynie. Warto przetestować różne odmiany i wybrać tą, której używanie uznasz za najbardziej komfortowe.

Do wspinaczki skałkowej

Co będzie potrzebne, jeśli zamierzasz zacząć wspinaczkę skałkową? Biorąc pod uwagę, że masz już podstawowe wyposażenie, czyli odpowiednie buty wspinaczkowe oraz woreczek z magnezją, to niezbędna okaże się jeszcze:

  • uprząż wspinaczkowa,
  • lina wspinaczkowa,
  • płachta na linę,
  • przyrząd asekuracyjno-zjazdowy,
  • karabinki,
  • ekspresy wspinaczkowe,
  • kask.

Łącznie początkujący wspinacz potrzebuje ok. 10 elementów wyposażenia. Nie jest to dużo biorąc pod uwagę wyposażenie, które posiadają zaawansowani łojanci.

Uprząż wspinaczkowa występuje w trzech odmianach: uprząż biodrowa, piersiowa, czyli tzw. szelki wspinaczkowe oraz uprząż pełna. Jako początkującego wspinacza interesować Cię będą uprzęże biodrowe. Szelki wykorzystywane są przede wszystkim podczas wspinaczki zimowej, natomiast uprzęże pełne to modele przeznaczone dla dzieci. Na co zwrócić uwagę wybierając pierwszą uprząż? Dobrym wyborem będzie uprząż, która nie posiada regulowanych pasów udowych, czyli tzw. uprząż sportowa. Są one mniej uniwersalne, ale też tańsze. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by od razu kupić uprząż posiadającą regulowane nogawki.

Drugim ważnym elementem wyposażenia jest lina wspinaczkowa. Liny wspinaczkowe dzielą się przede wszystkim na dynamiczne i statyczne. Interesować będą Cię te pierwsze, ponieważ to one wykorzystywane są do asekuracji. Jaka grubość i długość liny na początek? Lina dynamiczna pojedyncza, która ma być wykorzystywana w polskich warunkach, powinna posiadać min. 50 metrów długości, optymalnym wyborem będzie lina mierząca 60 metrów. Grubość pojedynczej liny wynosi najczęściej od ok. 8,9 mm do ok. 11 mm. Dla początkujących dobrym wyborem będzie lina o grubości ok. 10 mm. Konieczne będzie też dokupienie płachty, która ochroni linę i ułatwi transport.

Wybór przyrządu asekuracyjnego, karabinków i ekspresów najlepiej skonsultować z instruktorem lub obsługą sklepu, w którym planujesz zakupy. Ważne jest nie tylko dobre dobranie tych elementów do warunków, w jakich zamierzasz używać sprzętu, ale też ich odpowiednie dopasowanie do siebie, czyli np. kupno przyrządu asekuracyjnego kompatybilnego z wybraną liną wspinaczkową.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki