Stowarzyszenia Młodzi Patrioci w hołdzie rotmistrzowi Pileckiemu

W 71. rocznicę śmierci rotmistrza Pileckiego Stowarzyszenie Młodzi Patrioci zaprosiło do Teatru Sztuk na koncert upamiętniający tę rocznicę. To jaworznickie Stowarzyszenie obrało na swego patrona postać wyjątkową. Rotmistrz Witold Pileckie ps. Druh, żołnierz AK, skazany na karę śmierci przez władze komunistycznej Polski. Został stracony 25 maja 1948 r.

REKLAMA

 

W Stowarzyszeniu działają młodzi ludzie, którzy o swoim patriotyzmie mówią otwarcie i z przekonaniem. Był to koncert przemyślany, w który zaangażowała się grupa teatralna Elżbiety i spółka z SP nr 15.

Podczas koncertu rozdano nagrody laureatom IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego “Pilecki – oblicza bohaterstwa”. Wpłynęło na ten konkurs ok. 50 prac. Oceniano je w trzech kategoriach. Przedszkolaki rysowały legendy Śląska. Tematem prac uczniów kl. I – IV były pasje rotmistrza Pileckiego, zaś tematem prac uczniów kl. V -VIII była waleczna postawa rotmistrza Pileckiego. Na scenie zaprezentowano inscenizację prezentującą postać rotmistrza.

W inscenizacji zaprezentowali się członkowie grup rekonstrukcyjnych z Krakowa. Wśród nich był praprawnuk brata samego Marszałka Piłsudskiego.

W działaniach Stowarzyszenia Młodzi Patrioci istotne jest to, że tzw. Raporty Pileckiego dla coraz większego grona młodych ludzi nie są jedynie pustymi hasłami a ten bohaterski żołnierz w niepamięć nie odszedł.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki