Śląskie w czołówce najbardziej wypadkowych województw w 2018 roku. Jak ochronić portfel przed skutkami wypadków, kolizji i stłuczek?

REKLAMA

3 222 — tyle wypadków miało miejsce w 2018 roku w województwie śląskim. Choć poszkodowani w tych zdarzeniach dostali odszkodowania z OC sprawców, Ci nie mogli już liczyć na finansowe wsparcie ubezpieczycieli. Chyba że oprócz obowiązkowego OC mieli także dodatkowe polisy — AC, assistance i NNW.

 

3222 rocznie, czyli ponad 268 miesięcznie i 8 dziennie — śląskie należy do ścisłej czołówki najbardziej wypadkowych województw. Nawet jeśli w wyniku wypadku nikt nie ucierpiał, takie zdarzenia odciskają ogromne piętno na psychice kierowców. Nie pozostają również bez wpływu na finanse, zwłaszcza sprawców.

Trudna sytuacja sprawców

Sytuacja sprawcy wypadku, który posiada tylko obowiązkowe OC, nie napawa optymizmem. Taka osoba „pozostaje z problemem” zupełnie sama i nie może liczyć na finansowe wsparcie ubezpieczyciela. Za holowanie, naprawę pojazdu i wynajęcie samochodu zastępczego musi zapłacić z własnej kieszeni. W przypadku samochodów nowych i tych z górnej półki finansowe konsekwencje wypadków można liczyć w tysiącach złotych. Czy takich wydatków da się uniknąć? Jak być mądrym przed szkodą?

Jak ochronić portfel przed skutkami wypadków, kolizji i stłuczek?

Nie ma sensu tracić pieniędzy na dodatkową polisę. Mam OC — ono w zupełności mi wystarczy. Po co mi AC? Ubezpieczyciel i tak znajdzie sposób, aby nie wypłacić odszkodowania. Wypadki przydarzają się innym, mnie na pewno nie spotka nic złego — brzmią głosy kierowców, którzy szukając oszczędności, rezygnują z zakupu dobrowolnych polis komunikacyjnych. Po szkodzie ich punkt widzenia często diametralnie się zmienia.

Tak bardzo przydałoby mi się assistance — za parking i wypożyczenie samochodu zastępczego będę musiał zapłacić sam. Nici z wakacji. Odłożone na urlop pieniądze pochłonie naprawa samochodu — ubolewają.

Kupując dobrowolne ubezpieczenie AC i assistance, unikniesz dodatkowych, wysokich kosztów. Ochronisz swój portfel przed konsekwencjami wypadków i stłuczek, a razie nieprzewidzianych zdarzeń na drodze, ubezpieczyciel pospieszy Ci z pomocą. Jak wybrać polisę, aby w razie wypadku rzeczywiście okazała się przydatna?

Autocasco — naprawa pojazdu sprawcy

Autocasco rekompensuje kierowcy straty finansowe, powstałe na skutek zdarzeń drogowych, działalności żywiołów, osób trzecich, a nawet zwierząt. Szczegółowy zakres AC zależy od konkretnego towarzystwa i wybranego pakietu. Jeśli Autocasco w towarzystwie A gwarantuje wypłatę odszkodowania po kradzieży, nie oznacza to wcale, że polisa w towarzystwie B też to zapewni.

Chcesz ochronić swój portfel po wypadku, kolizji i stłuczce? Znajdź AC, które zapewni:

 • pokrycie kosztów naprawy Twojego samochodu;
 • pokrycie kosztów wynajmu auta zastępczego na czas naprawy pojazdu;
 • pokrycie kosztów noclegu w hotelu na czas naprawy pojazdu.

Co jeszcze musisz wiedzieć, aby AC przyniosło oczekiwane korzyści?

Wybierając AC, nie kieruj się ceną, lecz zakresem. Najtańsze polisy, choć kuszą atrakcyjnymi stawkami są zazwyczaj bardzo ubogie i pełne wyłączeń. Po wypadku, stłuczce czy kolizji często okazują się zupełnie bezużyteczne. Cena powinna być kryterium wyboru wyłącznie wtedy, gdy wiesz już, jakiej ochrony potrzebuje Twoje auto. Mimo identycznego zakresu, ceny AC w różnych towarzystwach mogą bowiem znacząco się różnić. Szukasz najtańszego AC w formule all risk, AC wypadkowego lub AC od kradzieży? Skorzystaj z darmowego kalkulatora ubezpieczeń, dostępnego pod adresem https://kalkulator-oc-ac.mubi.pl/ i sprawdź, gdzie zapłacisz najmniej.

Przed zawarciem umowy:

 • sprawdź wartość franszyzy integralnej. Franszyza integralna to określona kwotowo (rzadziej procentowo) wartość szkody, określająca odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń. Zazwyczaj wynosi ona kilkaset złotych. Jeśli wartość szkody będzie niższa niż wartość franszyzy, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Chcesz otrzymać odszkodowanie nawet za drobne szkody, np. parkingowe? Wybierz AC bez franszyzy integralnej;
 • wybierz sposób likwidacji szkody; Rozliczenie z ubezpieczycielem może przybierać formę bezgotówkową lub gotówkową. Choć składki w metodzie bezgotówkowej są z reguły wyższe niż w wariancie gotówkowym, wybór tańszej opcji może być jedynie pozorną oszczędnością. Czasem zdarza się bowiem, że wysokość wypłaconego w gotówce świadczenia jest zdecydowanie niższa niż szacunki właściciela, a nawet niewystarczająca, aby naprawić pojazd;
 • sprawdź wartość udziału własnego w szkodzie. Udział własny w szkodzie to określona procentowo wartość, która wskazuje, ile pieniędzy musi dołożyć właściciel samochodu do jego naprawy. Wysoki udział własny pozwala obniżyć kwotę składki o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent. O tę samą wartość pomniejszy jednak odszkodowanie;
 • przeanalizuj listę wyłączeń odpowiedzialności. Wyłączenia to sytuacje, w których ubezpieczyciel nie weźmie odpowiedzialności za szkodę i nie wypłaci odszkodowania. Mając świadomość wyłączeń, unikniesz często popełnianych przez kierowców błędów i zminimalizujesz ryzyko odmowy wypłaty świadczenia;
 • skorzystaj z porównywarki AC. Dobra, użyteczna polisa wcale nie musi być droga.

Assistance — holowanie, samochód zastępczy, transport kierowcy i pasażerów

Polisa assistance to nieocenione wsparcie w obliczu nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Jakie świadczenia gwarantuje po wypadku i kolizji? Podobnie jak w przypadku Autocasco, szczegółowy zakres assistance zależy od wybranego wariantu i towarzystwa.

Większość pakietów Standard i Premium zapewnia:

 • holowanie pojazdu,
 • naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia,
 • transport kierowcy i pasażerów do celu podróży lub warsztatu samochodowego,
 • wynajem pojazdu zastępczego i sfinansowanie parkingu,
 • organizację i opłacenie opieki nad małoletnimi dziećmi i zwierzętami domowymi,
 • organizację i opłacenie noclegu,
 • telefoniczną pomoc informacyjną i prawną.

Co jeszcze musisz wiedzieć, aby assistance przyniosło oczekiwane korzyści?

Przed zawarciem umowy:

 • sprawdź limity kilometrowe i kwotowe. Większość ubezpieczycieli stosuje limity dotyczące konkretnych usług. Holowanie? Tylko do 150 km. Wynajem samochodu zastępczego? Tak, ale tylko na 5 dni. Transport kierowcy do celu podróży? Wyłącznie po kradzieży. Aby uniknąć frustracji, upewnij się, na jakie świadczenia możesz liczyć;
 • sprawdź zakres terytorialny polisy. Zwłaszcza jeśli regularnie podróżujesz za granica. Większość assistance w wariancie standard obowiązuje tylko w Polsce. Do rozszerzenia ochrony również na kraje europejskie, konieczne może się okazać kupno bogatszego, droższego pakietu;
 • sprawdź wartość franszyzy kilometrowej. Franszyza kilometrowa to określona w kilometrach wartość, określająca odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń. Jeśli kupisz assistance z franszyzą kilometrową wynoszącą 25 km, ubezpieczyciel udzieli Ci pomocy, jeśli do zdarzenia dojdzie w takiej lub większej odległości od miejsca zamieszkania. Jeśli wypadek wydarzy się bliżej Twojego domu, nie będziesz mógł liczyć na jego wsparcie. Zależy Ci na tym, aby assistance działało wszędzie, bez względu na odległości? Sięgnij po polisę bez franszyzy kilometrowej;
 • sprawdź listę wyłączeń. Świadomość wyłączeń pozwoli Ci uniknąć błędów i uchybień. A to uchroni Cię przed odmową wypłaty odszkodowania.

NNW — ochrona zdrowia i życia

Ubezpieczenie NNW nie chroni uszkodzone na skutek zdarzenia mienia, ale zdrowie i życie. Podstawą wypłaty odszkodowania z NNW jest suma ubezpieczenia oraz uszczerbek na zdrowiu, wyrażany w procentach. Zakres większości polis obejmuje zdarzenia powstałe nie tylko w czasie ruchu pojazdu, ale również podczas:

 • wsiadania i wysiadania z samochodu,
 • załadunku i rozładunku,
 • zatrzymywania lub postoju,
 • naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia,
 • tankowania,
 • otwierania lub zamykania drzwi do garażu.

Wypłata świadczenia z NNW odbywa się niezależnie od tych przysługujących z OC. W zależności od wybranego wariantu ochrona może objąć jedynie kierowcę albo kierowcę i pasażerów. – mówi ekspert z porównywarki ubezpieczeń mubi.pl

Bądź mądry przed szkodą

Zakup dobrowolnej polisy ubezpieczeniowej nie powinien być dziś traktowany niczym fanaberia. Dostosowane do potrzeb kierowcy użyteczne AC i assistance skutecznie ochronią portfel sprawcy. NNW z wysoką sumą ubezpieczenia zapewni wypłatę wysokie świadczenia za utratę zdrowia.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki