Portfele kryptowalut – która opcja jest najlepsza?

REKLAMA

Osoba, która dopiero rozpoczyna przygodę z rynkiem kryptowalut, może mieć problem z wybraniem odpowiedniej aplikacji do przechowywania środków. Poszczególne metody różnią się między sobą sposobem działania, funkcjami oraz poziomem bezpieczeństwa.

Niezależnie, czy działamy na własną rękę na giełdzie, czy korzystamy z kryptobota, powinniśmy pomyśleć nad portfelem, który zapewni najlepszą ochronę dla naszych środków.

Portfele online

Kiedy szukamy odpowiedniego portfela, natrafimy na mnóstwo miejsc w internecie, które oferują zdeponowanie środków na swoich serwerach. Są to tzw. portfele online. Jest to proste rozwiązanie. Nie zapewnia jednak odpowiedniego poziomu ochrony, szczególnie jeśli korzystamy z dodatkowych aplikacji. Niestety część początkujących inwestorów nie zdaje sobie sprawy, że hakerzy atakują przede wszystkim takie miejsca.

Pamiętajmy również, że wybierając portfel online, dajemy właścicielowi serwisu stały dostęp do naszego konta. Jest to sytuacja analogiczna, jak w przypadku tradycyjnego banku, jednak w tym przypadku właściciel nie podlega nadzorom organów i urzędów państwowych. Portfele online mogą być pomocne jedynie do krótkiego przechowywania niewielkiej ilości środków zdeponowanych w celu kupna danej waluty.

Portfele desktopowe

Na rynku znajdziemy również dedykowane oprogramowania portfeli, które możemy zainstalować na komputerze lub telefonie. Aplikacje są intuicyjne i bardzo proste w obsłudze. Główna wada rozwiązania polega na tym, że każdy portfel jest dedykowany do przechowywania jednej waluty. To duża przeszkoda dla większości inwestorów, którzy chcą kupować różne kryptowaluty. Kolejny minus to konieczność zapisania całego oprogramowania i kluczy dostępu na swoim komputerze. Podłączenie do sieci stwarza zagrożenie ataku hakerskiego. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa może zminimalizować to ryzyko, ale to rozwiązanie nie zapewnia pełnej ochrony.

Portfele sprzętowe

Jednym z najbezpieczniejszych rozwiązań są portfele sprzętowe. Rynek takich urządzeń znacznie się powiększył odkąd mamy do czynienia z dynamicznym rozwojem rynku kryptowalut. Najpopularniejsze z nich to Ledger Nano S oraz Trezor.

Portfel Ledger Nano S – jeden z najlepszych portfeli sprzętowych

Jednym z najlepszych portfeli offline jest Ledger Nano S. Dzięki niemu bezpiecznie przechowamy bitcoina i inne monety. Urządzenie obsługuje około 40 kryptowalut, a lista jest stale poszerzana. Oprócz tego Ledger Nano S jest kompatybilny z różnymi aplikacjami oraz innymi portfelami.

Obsługa jest bardzo prosta i opiera się na używaniu dwóch przycisków. Francuska firma Ledger SAS, która jest twórcą urządzenia, nie była pierwsza na rynku. Kiedy weszła na rynek, konkurencja miała już ugruntowaną pozycję. Dzięki dobrym opiniom firma wybiła się na tle innych. Kiedy przetestujemy urządzenie, zrozumiemy, że produkt nie potrzebuje reklamy, bo broni się sam.

Dużą zaletą urządzenia jest stosunkowo niska cena oraz dostępność. To sprawia, że każdy, nawet początkujący inwestor ma dostęp do sprzętu, który zapewnia solidną ochronę waluty. Oprócz tego portfel jest bezawaryjny i niezawodny. Nic dziwnego, że sięga po niego coraz więcej entuzjastów kryptowalut.

Wszystkim osobom, które chcą wybrać to rozwiązanie, polecamy unikania niepewnych ofert oraz stron typu Allegro i Ceneo. Unikajmy również portfeli używanych. Jeśli zależy nam na oryginalnym produkcie wysokiej jakości, najlepiej odwiedzić stronę producenta. To również gwarancja bezpieczeństwa urządzenia oraz tego, że nikt nie zmodyfikował oprogramowania.

Portfel na pierwszy rzut oka może nas zaskoczyć, ponieważ przypomina mały pendrive. Sprzęt jest wykonany ze stali nierdzewnej i innych materiałów o wysokiej jakości. W zestawie znajdziemy również dodatkowe akcesoria. To, co najbardziej wyróżnia urządzenie, to obecność wysokiej jakości mechanizmów zapewniających wysoki poziom ochrony. Portfel zawiera układ karty inteligentnej. Procesy zastosowane w chipie spełniają najwyższe standardy, co potwierdzają certyfikaty EMVCo oraz Common Criteria.

Ponadto portfel posiada własny system operacyjny o nazwie BOLOS. Klucz prywatny zapisany poza siecią internetową skutecznie chroni walutę. Jedyne niebezpieczeństwo następuje w trakcie wykonywania przelewu, ponieważ musimy podłączyć portfel do komputera.

Najlepszym sposobem ochrony jest korzystanie z każdego klucza prywatnego tylko raz. Jeśli chodzi o podpisywanie transakcji, to następuje ono już w odizolowanym środowisku, na portfelu. Aby zapewnić bezpiecznie korzystanie z urządzenia dodatkowo wprowadzono czterocyfrowy kod PIN. W przypadku, kiedy portfel trafi w niepowołane ręce, powinniśmy jak najszybciej odzyskać zgromadzone środki za pomocą importu seed.

Jeśli chcemy wybrać portfel do kryptowalut zastanówmy się dobrze nad tym, jakie mamy potrzeby. Istotne informacje to to, jak często kupujemy waluty, jaką mają wartość i czy będziemy kupować tylko jeden rodzaj, czy kilka. Inna opcja przyda nam się w celach inwestycyjnych, a inna jeśli chcemy zapłacić bitcoinem w sklepie lub kawiarni. Jeśli naszym priorytetem jest bezpieczeństwo, najlepszym pomysłem będzie zakup portfela sprzętowego.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki